تربیت بدنی

دانلود پژوهش: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بیماری سرخچه – قسمت دوم

بسیاری از جوانان و نوجوانان تصور می کنند که نسبت به بیماری سرخجه مصونیت دارند، حال آن که به یاد نمی آورند در دوران کودکی به این بیماری مبتلا شده اند و یا واکسن آن را تزریق کرده اند یا خیر؟ اما دانستن این مطلب به خصوص برای خانم های باردار بسیار اهمیت دارد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

خانم های غیر باردار در سنین باروری، اگر قبلاً به این بیماری مبتلا نشده باشند یا واکسن آن را اخذ نکرده باشند، بایستی علیه این بیماری واکسینه شوند(البته تا سه ماه پس از دریافت واکسن نباید حامله شوند).

خانم های جوان اگر در مورد واکسینه یا مبتلا شدن به سرخجه در دوران کودکی خود شک دارند بایستی آزمایش خون بدهند تا مشخص گردد که آیا در خون آن ها پادتنی علیه سرخجه هست یا خیر؟ چنانچه پادتنی پیدا نشد، بایستی در اولین فرصت، خود را واکسینه کنند.

به خانم های بارداری که در تماس با بیمار مبتلا به سرخجه بوده اند و قبلاً مبتلا نشده یا واکسن اخذ نکرده اند، بایستی گاماگلوبولین (پادتن) تزریق گردد. اگر گاماگلوبولین بدون تأخیر پس از تماس با فرد آلوده تزریق گردد، ممکن می باشد از بروز بیماری پیشگیری کرده یا شدت آن را کاهش دهد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

خانم های باردار مراقب سرخجه باشند

به دنبال انتقال ویروس سرخجه از بیمار به خانم باردار، ویروس می تواند از جفت عبور کرده و به جنین منتقل گردد. در این صورت سرخجه مادرزادی پدید می آید. سرخجه به دلیل ایجاد ناهنجاری های جنینی از بیماری های بسیار مهم به شمار می رود. 90 درصد نوزادان مادرانی که در سه ماهه اول حاملگی به سرخجه مبتلا شده اند، به “سندرم سرخجه جنینی” مبتلا می گردند.

بایستی توجه داشت احتمال این بیماری در ماه های آخر بارداری بسیار ضعیف تر از ماه های نخست می باشد. جنین هایی که در ماه های اول بارداری مبتلا می شوند، بیش از همه در معرض خطر مرگ داخل رحمی، سقط جنین خودبخود و ناهنجاری های اندام های مهم بدن قرار می گیرند. این ناهنجاری ها شامل ناشنوایی ، آب مروارید ، کوچکی چشم ها، آب سیاه جنینی، کوچکی جمجمه، عقب ماندگی ذهنی، ارتباط بین سرخرگ ششی و آئورت، نقص دیواره بین بطنی یا بین دهلیزی در قلب، ضایعات پوستی، بزرگی هم زمان کبد و طحال ، یرقان و نقایص استخوانی می باشد.

تازه عروس ها گوش کنند

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در صورتی که زن بارداری با بیمار مبتلا به سرخجه تماس داشته باشد، اگر پیش از آن واکسینه شده یا مبتلا گردیده باشد، به اقدام خاصی نیاز ندارد. در صورتی که بعد از تماس، معلوم گردد که پادتن سرخجه در سرم زن باردار موجود نیست، بایستی او را به مدت یک ماه از نظر بروز تب، بثورات جلدی و لنفادنوپاتی(بیماری های غدد لنفاوی)، تحت نظر قرار داده و در صورت بروز این علائم به مطالعه ترشحات بینی(از نظر وجود پادتن ضد سرخجه) پرداخت و در صورت بروز علائم منطبق بر سرخجه، مطالعه پادتن بایستی به فاصله دو هفته بعد از ظهور علائم صورت گیرد.

در صورتی که بعد از تماس زن باردار با بیمار مبتلا به سرخجه مشخص گردد که پادتن سرخجه در بدن او موجود نبوده و طی چهار هفته بعد نیز علائم سرخجه در او ظاهر نشود، لازم می باشد 8 – 6 هفته بعد از تماس، دوباره آنتی بادی سرخجه در سرم مطالعه و در صورت مثبت بودن جواب، احتمال آلودگی جنین بایستی در نظر گرفته گردد.

در این گونه موارد، در کشورهایی که قوانین آنها اجازه می دهد ،سقط جنین مانعی ندارد.

ده فرمان سرخ

1- از تماس کودک خود با کودک یا فرد بالغی که دانه های قرمز رنگ پوستی دارد، جلوگیری کنید، زیرا ممکن می باشد سرخجه داشته باشد.

2- در صورت نظاره دانه های قرمز رنگ روی پوست کودک، مانع رفتن او به مدرسه شوید.

3- در صورت مبتلا شدن کودک به سرخجه، از تماس او با خانم های باردار جلوگیری کنید.

4- اگر کودک شما گرفتار سرخجه می باشد، تنها با کودکانی می تواند ارتباط داشته باشد که علیه سرخجه واکسینه شده یا پیش از این دچار بیماری شده باشند.

5- واکسن سرخجه برای همه خوب می باشد، به غیر از برای افراد زیر:

کسانی که سرطان دارند؛ در حال حاضر کورتن مصرف می کنند؛ شیمی درمانی می شوند؛ تحت اشعه درمانی هستند؛ بیماری حاد تب داری دارند یا سیستم ایمنی شان به هر دلیلی ضعیف می باشد.

6- در صورتی که نمی دانید قبلاً سرخجه گرفته اید یا نه، و یا واکسن آن را زده اید یا نه، می توانید به راحتی با یک آزمایش به این نکته پی ببرید.

7- در طول بیماری از مصرف هر نوع داروی اضافی بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

8- در این بیماری رژیم غذایی خاصی نیاز نیست.

Leave a Comment