تربیت بدنی

دانلود فایل پایان نامه : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بیماری سرخچه – قسمت اول

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اول دانه هایی در پوست ظاهر می گردد که با تب خفیف یک روزه(38 درجه سانتی گراد) همراه می باشد. اگر نوجوان باشید آغاز سردرد، تب خفیف، گلودرد، سرفه های ملایم، بزرگ و حساس شدن غدد لنفاوی پشت گوش و سر را تجربه می کنید که 3 تا 4 روز ادامه دارد. دانه زدن پوست شما با پیدایش نقاط قرمز رنگ روی صورت آغاز می گردد. این دانه ها به سرعت به تنه و قسمت های دیگر بدن گسترش می یابند. این دانه های خارش دار طی مدت یک روز در سراسر بدن پخش می شوند. اما عمر آن ها بسیار کوتاه می باشد و روز دوم از صورت محو شده و تا روز سوم در سراسر بدن به کلی از بین می طریقه. ممکن می باشد غدد لنفاوی پشت گوش و سر تا هفته ها متورم باقی مانند، بدون این که حساسیت و دردی داشته باشند. اگر سن تان بیشتر هم باشد، گاهی پس از محو شدن دانه ها در صورت، درد مفاصل به خصوص درد زانو، مچ و آرنج را تجربه می کنید و ممکن می باشد تا ده روز ادامه داشته باشند. اگر این علائم را داشتید به احتمال زیاد دچار سرخجه شده اید.

از کجا می آید؟

سرخجه یک بیماری ویروسی بسیار مسری می باشد. این بیماری می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های مادرزادی وخیم در جنین خانم های بارداری گردد که در 4-3 ماه اول بارداری به آن مبتلا شده اند. این بیماری در همه سنین دیده می گردد، اما در کودکان شایع تر می باشد. واکسیناسیون علیه این بیماری باعث شده می باشد تا تعداد موارد آن به گونه قابل توجهی کاهش یابد. سرخجه، سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه نیز نام دارد، زیرا تب بیماری بعد از سه روز قطع می گردد.

امان از هوای آلوده

اگر دو روز بعد از ملاقات با کودکی شنیدید که او سرخجه گرفته منتظر باشید که نوبت شما هم برسد. سرخجه از طریق هوای آلوده به ویروس بیماری زا منتقل می گردد، زیرا که هوای اتاق به گونه معمول با ترشحات ریز و قطره های کوچک حلق و بینی فرد بیمار آلوده شده می باشد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم دوره واگیر بیماری از هفت روز پیش از بروز علائم و ضایعات پوستی تا پنج روز پس از بروز علائم بیماری به طول می انجامد. خیلی زود منتظر بروز بیماری نباشید، زیرا دوره نهفتگی بیماری بین 17-14 روز می باشد و حتی ممکن می باشد تا 21 روز طول بکشد؛ یعنی به گونه متوسط 3- 2 هفته پس از تماس با فرد بیمار و یا ترشحات حلق و بینی وی، علائم بیماری در شما عیان می گردد. ویروس سرخجه در تمامی طول سال هست، اما انتشار آن در فصل های زمستان و بهار بیشتر می باشد. واکسیناسیون ناقص، زندگی در مکان های عمومی مانند مدارس یا مهدکودک ها و ضعف دستگاه ایمنی ناشی از بیماری ها یا دارو موجب افزایش احتمال ابتلا به این بیماری می گردد.

تشخیص اشتباه

اگر در روزهای نخست، پزشک شما در تشخیص خود تردید داشت زیاد خرده نگیرید، زیرا سرخجه از نظر علائم ظاهری شبیه به بیماری های سرخک، مخملک تعداد زیادی از عفونت های پوستی و مونو نوکلئوز عفونی می باشد و به تبع آن، تشخیص دشوار می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در حقیقت تشخیص بالینی سرخجه در اغلب مواقع درست انجام نمی گردد. در موارد حاد بیماری، تنها با کمک آزمایشگاه می توان بیماری را تشخیص داد. تشخیص بیماری بر اساس افزایش پادتن های اختصای ضدویروس سرخجه در دو بار آزمایش تایید می گردد. در فاصله 2-1 هفته پس از ظهور ضایعات پوستی، می توان ویروس را از ترشحات گلوی بیمار جدا نمود.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

خون، ادرار و مدفوع بیمار می تواند حاوی ویروس باشد، اما جدا کردن ویروس بسیار وقت گیر بوده و به 14 -10 روز وقت احتیاج دارد. برای تشخیص سرخجه ی مادرزادی، در نوزاد تازه متولد شده می توان خون بیمار را مورد آزمایش قرار داد و در صورت وجود آنتی بادی اختصاصی ضدویروس سرخجه در یک نمونه خون، بیماری را تشخیص داد.

یک بار امتحان کافیه!

هر فرد با یک بار مبتلا شدن به بیماری سرخجه، برای تمام عمر نسبت به این بیماری مصونیت می یابد. کسانی که پس از یک سالگی نیز از واکسن سرخجه بهره گیری کرده باشند، مصونیت همیشگی پیدا می کنند.

نوزادانی که مادران شان به سرخجه ایمنی دارند، به گونه معمول پادتن های مادری را 9-6 ماه پس از تولد، در خون خود دارند و علیه سرخجه مصون هستند.

Leave a Comment