تربیت بدنی

فرمت word : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد تدابيرپرستاری در سوختگی – قسمت اول

زخمهای سوختگی در اثر تماس بین بافت با منابع انرژی مانند حرارت،مواد شیمیائی،جریان

برق یا اشعه ایجاد می گردد. درجه سوختگی به شدت منبع انرژی،مدت در معرض قرار گرفتن و نوع بافتی که صدمه دیده بستگی دارد.

تخمین زده شده می باشد که سالانه 2.5 میلیون آمریکائی دچار سوختگی می شوند. تقریبا 100000 نفر در بیمارستانها بستری می شوند و 70000 نفر به مراقبت های پزشکی نیاز دارند. 12000 نفر سالانه در اثر سوختگی جان خود را از دست می دهند. تقریبا 1000000 نفر دچار عوارض همیشگی ناشی از سوختگی شده که 3/2 مرگ ومیر ناشی از سوختگی را بچه های زیر 7 سال و سالمندان شامل می شوند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

مهمترین عامل آتش سوزی خانه ها سیگار می باشد. سایر عوامل سوختگی شامل آب جوش بالای 60 درجه سانتی گراد و حوادث آشپزی، سوختگی ناشی از اجاق گاز،مواد سوختنی مثل بنزین ، گازوئیل ، ذغال سنگ و بخار آب ، اشعه ها و مواد شیمیائی می باشد.

بیشترسوختگی ها قابل پیشگیری می باشد. پرستار فردی می باشد که تأثیر مهمی در پیشگیری از حوادث آتش سوزی در جامعه در جهت آموزش مردم و آشنائی با سیستم های گرمائی به عهده دارد.معیار ایمنی در خانه ها شامل زنگهای خطر حساس به دود و کپسول های خاموش کننده می باشد.

خانواده ها بایستی برای مقابله با حوادث و نحوه برخورد با آتش سوزی آموزش ببینند.

ایستگاههای آتش نشانی محلی می توانند به مردم اطلاعات بیشتری بدهند و ایمنی خانه ها را مطالعه نمایند.

خطرات شغلی و حرفه ای

لوله های بخار آب،مواد شیمیائی، غذاهای داغ، قیر، برق فشار قوی، سوخت های فسیلی(بنزین و گازوئیل) شامل این گروه می باشند.

خطرات تفریحی و خانگی:

آب داغ بیشتر از 60 درجه، سیم های خروجی چند تائی، سیم کشی معیوب، اجاق های خوراک پزی پرفشار، ماکروفر، اشعه ها، هیترهای باز، بی دقتی در مصرف سیگارو کبریت، بهره گیری نادرست از سرخ کن ها ، بهره گیری نادرست از مواد قابل اشتعال(بنزین و نفت و گازوئیل)، روغن داغ و مایعات داغ آشپزی، نور خورشید(آفتاب زدگی)، رعد و برق شامل این دسته می باشد.

آموزش صحیح مردم در مورد نحوه بهره گیری از تجهیزات حرارتی مانند اجاق ها، اجاق های برقی، سرخ کن ها می توانند از ایجاد سوختگی پیشگیری نمایند.

یک پرستا ر می تواند تأثیر مهمی در آموزش خانواده و چگونگی مراقبت و پیشگیری ناشی از سوختگی داشته باشد.

پرستار شاغل در کارخانه بایستی پیشگیری از سوختگی را در محیط کار به کارگران آموزش دهد.

انواع سوختگی

سوختگی های حرارتی:

رایج ترین سوختگی، سوختگی ناشی از حرارت می باشد که می تواند بوسیله شعله،نور،آب گرم و یا تماس با اشیا داغ ایجاد گردد.

 سوختگی های شیمیائی:

در اثر مواد شیمیائی که باعث ایجاد زخم و نکروز بافتی می گردد به وجودمی آید. در این سوختگی مهمترین کار دور کردن شخص از مواد سوختنی و یا بالعکس می باشد. سپس ناحیه سوختگی را با آب فراوان شسته و لباسهای آغشته به مواد شیمیائی از بیمار خارج گردد. تا زمانی که مواد شیمیائی با پوست تماس دارد فرآیند سوختگی ادامه پیدا خواهد نمود. نکروز بافتی ممکن می باشد تا 72 ساعت بعد از تماس با مواد شیمیائی ادامه پیدا کند.

مواد شیمیائی می توانند علاوه بر صدمات پوستی و چشمی باعث معضلات تنفسی و نیز سایر تظاهرات سیستمیک گردند.مواد تولید شده از سوختن مواد شیمیائی بطور مثال کربن ، برای
مخا ط تنفسی سمی هستند.

سوختگی های شیمیائی بیشتر مواقع در اثر اسیدها ایجاد می گردد. با وجود این درمان سوختگی های ناشی از مواد قلیائی بسیار سخت می باشد.زیرا مواد قلیائی با مایع بافتی خنثی نمی گردد در حالیکه سوختگیهای اسیدی تا حدی خنثی می شوند.مواد قلیائی به بافت می چسبد و باعث می گردد که پروتئین های بدن هیدرولیز و در نتیجه سوزش شدید ایجاد گردد. تا زمانی که مواد قلیائی خنثی نشوند این آسیب ادامه خواهد داشت.

 سوختگیهای ناشی از استنشاق دود:

استنشاق هوای داغ یا مواد شیمیائی سمی می توانند باعث ایجاد صدمه به بافتهای دستگاه تنفسی شوند.صدمات مخاطی تنفسی بندرت اتفاق می افتد زیرا تارهای صوتی و اپیگلوت با مکانیسم بازدارنده خود از ورود سم بداخل ریه تا حدی جلوگیری می کنند.

دود قبل از اینکه به بافت ریه برسد توسط بدن سرد می گردد. سوختگی تنفسی ناشی از دود یکی از عوامل مهم مرگ و میر در آتش سوزیها به حساب می آید.

سوختگی های استنشاقی 30-20% بیماران پذیرفته شده در مراکز سوختگی را شامل می گردد و 70-60% مرگ و میر بیماران در اثر سوختگی می باشد.

سوختگی های استنشاقی ناشی از دود سه نوع می باشد:

 • منواکسید کربن (CO ):

سم CO بیشترین علت مرگ و میرهای حوادث آتش سوزی می باشد. این گاز در اثر احتراق ناقص ناشی از سوختن مواد تولید می گردد و در نتیجه باعث ترکیب CO با هموگلوبین بجای ترکیب اکسیژن می گردد. افزایش سمیت CO در خون، باعث مرگ بیمار می گردد.

اغلب قربانیان آتش سوزی کسانی هستند که در فضاهای دربسته محبوس شده اند و سطح ترکیب هموگلوبین با CO افزایش یافته می باشد. اگر بیمار مشکوک به تنفس با CO باشد بایستی سریعا با اکسیژن 100% تحت درمان قرار گیرد و در صورت امکان سطح ترکیب کربن با هموگلوبین اندازه گیری گردد. مسمومیت با CO ممکن می باشد بدون آنکه شخص دچار سوختگی پوستی گردد اتفاق افتد.

 • سوختگی استنشاقی بالای حنجره(سیستم تنفسی فوقانی):

این سوختگی ممکن می باشد در اثر استنشاق هوای داغ یا بخار آب و یا دود ایجاد گردد. سوختگی مخاط ازوفارنکس و لارنکس با تظاهرات بالینی مانند قرمزی و ادم ایجاد می گردد. بیماران در اثر انسداد مکانیکی راههای هوائی نیاز به درمان اورژانس دارند.

علایم قابل نظاره شامل سوختگی در ناحیه صورت، موهای بینی، تورم مجاری تنفسی همراه با خرخر، درد و کبودی داخل دهان و بینی می باشد.

 • سوختگی استنشاقی زیر حنجره(سیستم تنفس تحتانی):

سوختگی تنفسی فوقانی در اثر حرارت ایجاد می گردد و سوختگی تنفسی تحتانی معمولا در اثر مواد شیمیائی ایجاد می گردد.

میزان آسیب بافتی در قسمت تحتانی تنفس بستگی به طول زمان در معرض قرار گرفتن با دود یا کف های سمی دارد.تظاهرات بالینی ممکن می باشد از 24-12 ساعت بعد از سوختگی ایجاد گردد و سپس به صورت سندرم دیسترس تنفسی حاد تظاهر کند.

بیماران بایستی بطور دقیق معاینه شوند تا برای علایم دیسترس تنفسی و مخاطرات جانی به سرعت مورد درمان قرار گیرند.

 سوختگی های الکتریکی:

   سوختگی های ناشی از برق منجر به نکروز دلمه ای پوست می گردد. سوختگی در اثر حرارت زیاد تولید شده بوسیله جریان برق ایجاد می گردد.همچنین باعث آسیب مستقیم به اعصاب و عروق و آنوکسی بافتها و در نهایت منجر به مرگ می گردد. شدت سوختگی بستگی به مقدار ولتاژ و مقاومت بافتی و نوع جریان و مقدار سطح تماس با جریان برق و طول زمان جریان برق دارد.تراکم بافتی باعث افزایش مقاومت پیش روی جریان برق می گردد. برای مثال چربی و استخوان بیشترین مقاومت و اعصاب و رگهای خونی کمترین مقاومت را پیش روی جریان برق دارند. ارگانهای حیاتی مانند مغز، کلیه، و قلب بیشترین آسیب را پیش روی جریان برق می بینند. به علاوه جرقه های الکتریکی ممکن می باشد لباس بیمار را شعله ور کند و باعث سوختگیهای حرارتی و الکتریکی گردد.

ارزیابی پرستار از بیمار مبتلا به سوختگی الکتریکی بایستی دقیق باشد. اغلب زخمهای مربوط به ورود و خروج جریا ن الکتریکی برق قابل رویت هستند. در نظر داشتن جایگاه بیمار وقتی که زخم مزمن داشته باشد و محل سوختگی می تواند به ارزیابی پرستار در آسیب ارگانهای زیرین کمک کننده باشد.

تماس با جریان برق می تواند تا حدی باعث انقباض عضلات گردد و باعث شکستگی استخوانهای دراز و مهره ها گردد.دلیل دیگر شکستگی استخوانهای دراز و مهره ها سقوط از ارتفاع می باشد.به این دلیل همه بیماران با سوختگی بدن بایستی از نظر ریسک صدمات مهره های گردن مطالعه شوند. هنگام حمل ، بیماران بایستی از نظر آسیب مهره های گردنی مراقبت شوند و سپس از آنها گرافی گرفته تا هر گونه آسیب و شکستگی عیان گردد.

سوختگی های الکتریکی بیمار را در معرض ریسک ناشی از آسیب قلبی یا آریتمی ها، اسیدوز متابولیک شدید و همچنین میوگلوبینوریا ( نوعی گلوبولین که از سلول عضلانی آزاد می گردد) قرار میدهد، که می تواند در نهایت به نکروز توبولرحاد کلیوی منجر گردد.

شوک الکتریکی حتی ممکن می باشد باعث ایست قلبی یا فیبریلاسیون گردد . بیمار بلافاصله بایستی CPR گردد. احتمال ایست قلبی در 48-24 ساعت اول نیز هست. اتفاق بیفتد. پس بیمار بایستی بطور مداوم تحت کنترل باشد. در عرض چند دقیقه بعد از سوختگی بدلیل نکروز وسیع بافتها و پارگی سلولها بیمار دچار اسیدوز متابولیک شدید می گردد(حتی در صورت عدم ایست قلبی)

آزمایش ABG برای مطالعه گازهای خونی انجام می گردد . بیکربنات سدیم به مقدار کافی برای نگهداری PH سرم در حد نرمال تجویز می گردد.

هنگامی که آسیب شدید عضلانی اتفاق می افتد میوگلوبین از بافتهای عضلانی به داخل گردش خون آزاد می گردد و سپس به کلیه منتقل می گردد و بدلیل بزرگی اندازه میوگلوبین باعث انسداد مجاری ادراری کلیه ها می گردد.این طریقه می تواند منجر به ATN گردد و در نتیجه اگر به درستی بیمار معالجه نشود باعث آسیب شدید کلیوی می گردد.

درمان شامل تزریق رینگر لاکتات به میزان کافی برای تثبیت دفع ادرار در حد 100-75 سی سی در ساعت می باشد. تا زمانیکه آزمایش نمونه ادرار نشان دهنده خروج میوگلوبین از سیستم گردش خون باشد، به علاوه دیورتیک اسموتیک مانند سرم مانیتول ممکن می باشد جهت برون ده ادراری داده گردد.

طبقه بندی صدمات سوختگی                             :

درمان سوختگی ها بستگی به میزان صدمه دارد.                                             
1-عمق سوختگی                                                                
2- وسعت سوختگی                                   TBSA
3-محل سوختگی                                 
4- ریسک فاکتورهای بیمار

در صدمات سوختگی سیستم پوششی بدن از بین می رود .پوست از 3 لایه تشکیل شده می باشد
اپیدرم-درم –بافت زیر پوستی
اپیدرم:یا لایه بیرونی و بدون عروق پوست که تقریبا بصورت ورق ضخیمی می باشد.روی
لایه های اپی تلیال پوست سلولهای مرده سطحی قرار دارندکه سطح خارجی پوست را تشکیل می دهند. اپی درم وظیفه حفظ مایعات والکترولیتها ودما را داردکه سدی پیش روی عوامل خارجی می باشد.

درم:

لایه زیر اپیدرم که در30تا45مرتبه ضخیم تراز اپی درم می باشد و شامل بافت همند با عروق خونی وساختمان اختصاصی که عبارتند از فولیکولهای مو –غددعرق وغددسباسه ورشته های عصبی می باشد.
بافت زیر پوستی :                            
شامل بافت فیبری وچربی –اعصاب ومجاری لنفاوی می باشدکه به عضلات تاندونها واستخوان ها متصل می باشد.

انواع سوختگی به توضیح زیر می باشد:

1- سوختگی نوع اول 2-سوختگی نوع دوم 3-سوختگی نوع سوم
موسسه طرفداری از بیماران سوختگی آمریکا به گونه واضح تعریف کرده که میزان سوختگی بستگی به عمق ومیزان تخریب پوست دارد. ودر جدول3-23عمق صدمه را منعکس نموده می باشد.
وسعت سوختگی

معمولا راهنمای تعیین کننده درصد سوختگی بصورت چارت Borwder-Luncl ویا قانون 9می باشد.
در چارت Borwder-Luncl درصد سطح بدن برای نواحی آناتومیک مختلف بویژه اندامهای تحتانی وسر با رشد بدن تغییر می کند.
در قانون 9 به سادگی می توان وسعت سوختگی را تخمین زد.
برای سوختگی با شکلها ی متفاوت وپراکنده مثل کف دست بیمار در صد سوختگی تقریبی اعلام می گردد(TBSA)
ارزیابی مجدد مدتی پس از سوختگی انجام می گیردزیرا درآن زمان معمولا وسعت سوختگی چندان دقیق و واضح نخواهد بود.

Borwder-Lunc  

lسر         7%

 • گردن         2%
 • قسمت جلو سینه   13%
 • قسمت پشت سینه 13%
 • باتکس راست 2.5%
 • باتکس چپ 2.5%
 • ژنتیال     1%
 • قدام دست راست4%
 • خلف دست راست4%
 • کف دست راستHand5%
 • کف دست چپ Hand5 %
 • ران راست 9.5%
 • ران چپ9.5%
 • ساق پای راست7%
 • ساق پای چپ7%
 • پای راستfoot5%
 • پای چپ foot5%
 • توتال100%

 قانون 9B(Nines chart)

 • سروگردن 9%
 • دست چپ9%
 • دست راست9%
 • قسمت جلو سیته18%
 • قسمت پشت سینه18%
 • پای راست18%
 • پای چپ18%
 • پرینه1%
 • توتال100%

محل سوختگی

محل سوختگی نسبت مستقیم با شدت سوختگی دارد.سوختگی ها ی صورت وگردن واطراف سینه ممکن می باشد ایجاد انسداد مکانیکی بعلت ادم ثانویه ویا ایجاد اسکار نماید که موجب کاهش عملکرد تنفسی می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

این صدمات ممکن می باشد به علت استنشاق وتخریب غشاء مخاطی دستگاه تنفسی باشد.

سوختگی دست هاو پاها –زانوها وچشم ها به علت به مخاطره انداختن self care(مراقبت از خود)نگران کننده می باشد. همچنیین تدابیردرمانی از پاها ودست ها بعلت وجود مویرگهای سطحی و اعصاب حسی متفاوت می باشد.

گوش ها وبینی بیشتر از غضروف تشکیل شده اند وبعلت جریان خون آهسته در آنها مستعد عفونت می باشند.

سوختگی باتکس یا ژنیتال مستعد عفونت می باشند.در سوختگی ها جریان خون کاهش می یابدودر نهایت فرد ممکن می باشد دچار آسیب شدید نورولوژیک گردد.

درجه سوختگی تظاهرات بالینی علت درگیر ی پوستی
صدمه به جزئی از ضخامت پوست(سوختگی درجه1) -اریتم که هنگام فشار دادن سفید می گردد

-ورم خفیف وعدم وجود تاول

(اغلب 24 ساعت بعداز سوختگی ممکن تاول یا پوست اندازی به وجودآید)

-سوختگی سطحی بانور خورشید

(آفتاب سوختگی)

-شعله خفیف آتش

تنها سوختگی سطحی باظاهری پر خون واحساس درد هنگام لمس میباشد.
سوختگی درجه 2

صدمه عمقی

-وجود وزیکولهای قرمزکه حاوی مایع زلال می باشد.

-پوست براق مرطوب (اگر وزیکول پاره گردد)

-درد زیاد در صورت آسیب عصب

-ادم متوسط

-شعله آتش

آبجوش

-سوختگی تماسی

-مواد شیمیایی

 

-درگیری اپیدرم-درم درعمقهای متفاوت

-ترمیم اپی تلیال در قسمت های ازپوست می تواند سبب ایجاد جوشگاه گردد

تخریب کامل ضخامت پوست سوختگی درجه3
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
خشکی –ظاهر سفید مومی وچرم مانند با پوست سخت

-وجود رگهایی که خون در آنها لخته شدهاست .

-به درد وفشار غیر حساس می باشد زیرا اعصاب از بین رفته می باشد

-ممکن می باشد عضلات /تاندونها واستخوانها نیز درگیر باشند

–شعله آتش

آبجوش

-قیر

-مواد شیمیایی

-برق گرفتگی

تمام قسمتهای پوست واعصاب تخریب شده می باشد دلمه ونکروز نظاره می گردد

 

 

درجه بندی از نظر عمق   سوختگی

درتقسیم بندی دیگرعمق سوختگی در ارزیابی سوختگی اهمیت زیادی دارد و بر این اساس شدت سوختگی به 4 درجه تقسیم می گردد:

سوختگی درجه 1 : صدمه در اپیدرم و گاهی قسمتی از درم به وجودمی آید. پوست قرمز و دردناک می گردد و ممکن می باشد در آن تاول ایجاد گردد. در این نوع سوختگی معمولا بعد از 48 ساعت علایم از بین می طریقه و اسکار نیز به جا نمی ماند. آفتاب سوختگی از نوع سوختگی درجه 1 می باشد.

سوختگی درجه 2 : تخریب کامل اپیدرم و قسمتهای بالای درم و صدمه به قسمتهای عمقی تر درم می باشد . در اینجا فولیکولهای مو سالم می ماند و زخمها قرمز و دردناک بوده و بعلت شکنندگی اپیدرم و نشت مایعات دیده می گردد و به سرما حساس می باشند. پس از فشار دادن ناحیه سوختگی و برداشتن فشار مویرگهای این ناحیه پر خون می شوند. بهبودی بسته به عمق سوختگی ظرف مدت 28-14 روز طول می کشد.

سوختگی درجه 3 : تمام قسمتهای اپیدرم و درم از بین می طریقه و رنگ آن سفید،رنگ پریده یا زغال مانند می باشد. زخم سوختگی درجه 3 بعلت از بین رفتن پایانه های عصبی فاقد درد می باشد و ظاهر چرم مانند دارد. در این نوع سوختگی بهبود خودبخودی وجود ندارد و بایستی اسکار برداشته گردد و پیوند پوست در آن ناحیه صورت گیرد.

سوختگی درجه 4 : در این نوع سوختگی علاوه بر اپیدرم و درم اعصاب و عضلات و گاهی استخوانها نیز دچار سوختگی می شوند. در سوختگی عواملی زیرا نوع سوختگی،درجه حرارت آن، مدت تماس با عامل سوزاننده و ضخامت پوست نیز در تعیین عمق سوختگی کمک می کنند.

ریسک فاکتورهای بیمار

درافراد مسن بهبودبه آهستگی صورت می پذیرد وترمیم دراین بیماران دشوارتر ازافراد جوان

می باشد.عفونت زخم سوختگی وپنومونی وگرفتاری های مشترک درافراد مسن می باشد.

در بیمارانی که بیماریهای کاردیو واسکولار وپولمونری ویا کلیوی وجود داشته باشد.پیش آگهی بهبودی کم می باشد زیرا صدمات سوختگی نسبت به بدن بسیار زیاد می باشد.

در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس ویا بیماری عروقی احتمال گانگرن ویا عدم ترمیم زخم بخصوص در سوختگی پاوساق دارد.

ناتوانی فیریکی عمومی در هر بیماری مزمن مانند الکلیسم –سوءاستفاده دارویی وسوء تغذیه و… به میزان سوختگی بستگی هست.

به علاوه دربیمارانی که همزمان شکستگی وضربه مغزی یا تروما رانیز تحمل می نمایندپیش آگهی بهبود خوب نمی باشد.

فاز مدیریت سوختگی

مدیریت سوختگی در 3فاز طبقه بندی می گردد

1-فاز فوری (زنده نگهداشتن)

2-فاز حاد

3-فاز ترمیم

 مراقبت های قبل از بیمارستان

نخستین اقدام کمک به قربانی ودور کردن شخص از منبع سوختگی ها توقف پروسه سوختگی ومراقبت محافظتی ودر خور حادثه میباشد.

در ارتباط با برق گرفتگی نخستین اقدام جدا کردن بیمار از منبع الکتریسته /توسط فرد متخصص و ورزیده می باشد .                                                                                                                                                                        
در سوختگی شیمیایی بهترین درمان شستشوی ذرات شیمیایی ازروی پوست با یک پارچه وسپس شستشوی دقیق با آب فراوان می باشد.

می توان درسوختگی حرارتی کم جهت کاهش درد بیمار ومحافظت از او تا وقتی که مراقبت پزشکی وارد اقدام شداز پوشش یخ ویا قراردادن در آب سرد بهره گیری نمود.در صدمات سوختگی با سطح کوچک سرما درعرض زمان کمتر از 1دقیقه می تواند عمق سوختگی راکاهش دهد.

درسوختگی های که پوست قرمز شده می باشد(FLUSHING)زیر آب قرار دادن محل سوختگی قابل قبول می باشد.

زمان رانباید تلف کردودر اسرع وقت بایستی آب استریل یا محلول نمکی یا آنتی دوت تهیه نمود.

اگرسطح سوختگی حرارتی وسیع باشد اقدام اولیه فوکوس روی راه هوایی /تنفسی وگردش خون می باشد.

راه هوایی:کنترل دود اطراف سوراخ های بینی ویا سوختن موهای داخل بینی واطمینان از باز بودن راه هوایی

تنفس:چک ونتیلاسیون مناسب

گردش خون: کنترل واطمینان از ضربان نبض طبیعی

اگر سوختگی در سطح وسیع باشد نباید محل سوختگی راداخل آب سرد قراردادزیرا سوختگی راوسیع تر نموده وزیان آور می باشد.بایستی از قراردادن یخ بطور مستقیم روی محل سوختگی خوداری نمود.

بیمار را بایستی دریک ملحفه یا پتوی تمیز وخشک جهت محافظت زخم وایجاد گرما به مقصود جلوگیری از هیپوترمی پیچید.

Leave a Comment