تربیت بدنی

دانلود فایل تحقیق : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد خونمردگی مفصل استخوان ران – قسمت دوم

اقسام شکستگی

شکستگیها را میتوان به سه دسته تقسیم نمود:

 • شکستگی ساده (بسته): هر گاه قطعات شکسته شده به خارج از بدن راه نیابند آن را شکستگی بسته گویند. در اینجا قطعات استخوان شکسته داخل پوست قرار گرفته و ایجاد زخم و خونریزی نکرده می باشد.
 • شکستگی باز (مرکب): در این گونه شکستگیها علاوه بر شکستگی استخوان زخم هم هست و سر استخوان شکسته پوست و عضلات را سوراخ کرده بیرون می‌آید در شکستگی باز احتمال خونریزی شدید و عفونت هست که نیاز به مراقبت بیشتری می باشد.
 • نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
 • شکستگیهای چند گانه: در این شکستگی استخوان به قطعات زیادی تقسیم می گردد که ممکن می باشد این شکستگی باز یا بسته باشد.

علائم و نشانه‌های شکستگی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • درد شدید در محل شکستگی: درد ، شایعترین علامت در شکستگیها می‌باشد. درد معمولا محدود به نقطه شکستگی می باشد و با فشار بر روی آن بیشتر می گردد. درد با حرکت دادن عضو آسیب دیده نیز شدیدتر می گردد.
 • محدودیت حرکت:همچنین سبب محدودیت حرکت اندام می گردد و مصدوم قادر به حرکت دادن عضو آسیب دیده نمی‌باشد.
 • تورم همراه با کبودی: در ناحیه شکستگی.
 • تغییر شکل عضو آسیب دیده: در صورتی که استخوان از هم جدا شده باشد عضو آسیب دیده در مقایسه با عضو قرینه سالم خود کوتاهتر از معمول به نظر می‌رسد.
 • تغییر رنگ یا تغییر دمای پوست: به دنبال نشت خون از رگها ، پوست اطراف محل آسیب‌دیدگی آغاز قرمز و بعد از چند ساعت کبود می گردد.

لزوما تمام علائم گفته شده ممکن می باشد وجود نداشته باشد و شدت علائم نیز متغیر می باشد.

عوارض شکستگیها

عوارض تهدید کننده جان مصدوم

از مهمترین شکستگیهای بدن از نظر ایجاد عوارض و خطر می‌توان شکستگی جمجمه ، گردن ، ستون فقرات و دنده‌ها را نام برد.

 • شکستگی ممکن می باشد سبب پاره شدن یک رگ بزرگ و خونریزی شدید از شکستگی گردد که باعث شوک و در نهایت مرگ مصدوم می گردد. مثلا:
  • شکستگی دنده (مثلا در اثر ضربه شدید فرمان به قفسه سینه) سبب پارگی قلب یا ریه یا عروق بزرگ داخل قفسه سینه و خطر مرگ بشود.
  • شکستگی استخوان لگن سبب خونریزی شدید داخلی و شوک و مرگ بشود.

عوارض تهدید کننده سلامت عضو

 • شکستگی استخوان ممکن می باشد سبب آسیب به اعصاب و عروق خونی (رگها) (بصورت پاره شدن یا گیر افتادن آنها در بین قطعات شکسته) و سپس نرسیدن خون به آن عضو و در نتیجه منجر به قطع عضو آسیب دیده گردد. این عوارض اگر به موقع تشخیص داده نشوند و به آنها توجه نشود عضو آسیب دیده به گونه جدی در معرض خطر قرار می‌گیرد. عفونت و سیاه‌شدگی استخوان نیز از عوارض دیگر ، در موضع آسیب دیده می‌باشد که بیشتر در شکستگیهای باز دیده می شوند.

علائم آسیب به اعصاب و رگها در عضو آسیب دیده

درد شدید که مهمترین علامت انسداد رگ می باشد. ، از بین رفتن نبض اندام در قسمت پایینتر از محل شکستگی در دست وپا ، رنگ پریدگی و سرد شدن اندام مبتلا که نشانه نرسیدن خون می باشد و بی‌حسی یا حتی فلج در صورت آسیب عصب.

کمکهای اولیه در شکستگیها

 • مطالعه علائم حیاتی بیمار و همچنین کنترل مجاری تنفسی و ضربان قلب و خونریزی. توجه کنید که در هر مصدومی آغاز یک ارزیابی اولیه از علائم حیاتی و حال عمومی وی به اقدام آورید و سپس به مطالعه شکستگیها بپردازید.
 • اگر مصدوم بیهوش نیست در مورد نحوه آسیب دیدگی از وی سوال کنید. پاسخ او به شما کمک می کند تا محل و شدت ضایعه را تخمین بزنید.
 • در برسی شکستگی آغاز ناحیه سر و جمجمه ، سپس ستون فقرات و در انتها اندامها بایستی مورد مطالعه قرار گیرد. در شکستگی اندامها نبض را در پایینتر از محل ضایعه کنترل کنید.

 

 • در روبرو شدن با بیمار بیهوش همیشه بایستی فرض بر این باشد که یک ضایعه گردنی یا کمری (شکستگی ستون فقرات) هست. زیرا یکی از مهمترین و حساسترین شکستگیها می‌باشد که در صورت عدم دقت لازم ، حداقل آسیب وارده ، فلج می‌باشد.

 

 • در صورتی که شکستگی باز و همراه خونریزی باشد، بایستی پانسمان ساده انجام داد و از برگرداندن استخوان بیرون زده اجتناب نمود.
 • عضو آسیب دیده در حد امکان نباید حرکت داده گردد.
 • بایستی از کمترین امکانات بهترین بهره گیری را جهت ثابت کردن عضو آسیب دیده به اقدام آورد (روشهای بانداژ و آتل‌بندی).
 • در اولین فرصت بیمار را به مراکز درمانی منتقل کنید.

 

خون مردگی Bruise

یك ناحیه تغییر رنگ یافته در پوست می باشد كه در اثر خونریزی در بافتهای زیرین ایجاد میشود
سن: در كودكان و افراد مسن شایعتر می باشد.
جنس، ژنتیك و نحوه زندگی: عوامل خطر مهمی نیستند.
اگر عروق خونی موجود در زیر پوست در اثر ضربه یا افتادن آسیب ببینند، ممكن می باشد خون به بافتهای اطراف نشت كند. این خونریزی داخلی، حتی اگر در یك عضله عمقی هم رخ دهد، نهایتاً در سطح پوست به صورت پچهای سیاه یا آبی نمایان خواهد گردید كه خون‌ مردگی نام دارد. در یك دوره زمانی چند روزه، پس از آسیب، سلولهای قرمز در خون نشت یافته، تخریب شده و خونمردگیها تدریجاً رنگشان تغییر می‌كند و به سبز، قهوه‌ای روشن یا زرد، تبدیل میشوند. این تغییر رنگ به گونه معمول در عرض یك هفته به گونه كامل ناپدید میشود.
پس از وارد شدن آسیب، شما می‌توانید، خونریزی زیر پوستی را با اعمال فشار محكم و بهره گیری از كیسه یخ، كاهش دهید. این اعمال فشار بایستی حداقل ۵ دقیقه تداوم یابد. در كودكان و افراد مسن خون مردگی آسانتر از بالغین جوان و میانسال رخ می‌دهد. اگر در هر سنی خون مردگی شید بدون هیچ علت واضحی رخ دهد بایستی با پزشكتان مشورت كنید،‌ زیرا این حالت ممكن می باشد علامتی از یك اختلال خونریزی دهنده مثل بیماری فون ویلبراند باشد.
علل:
خارش ناحیه‌ای اغلب می‌تواند به دلیل گزش حشره باشد. همچنین خارش ممكن می باشد با یك راش همراه باشد. یك راش خارش‌دار علامت اصلی حالاتی همچون كهیر، اگزما، لیكن پلان و عفونتهای انگلی پوست مثل جرب می باشد. خارش منتشر ممكن استدر نتیجه خشكی
پوست، واكنش تحریك به فرآورده‌های حمامی خاص یا شوینده‌ها،‌ یا یك واكنش آلرژیك به داروهای مشخص، ایجاد گردد. همچنین این حالت می‌تواند به عنوان یك علامت از یك اختلال زمینه‌ای جدی مثل بیماری كبدی یا نارسایی مزمن كلیوی رخ دهد.
پچهای پایدار و خارش‌دار ممكن می باشد در نتیجه استرسهای روحی به وجود آیند. این نوع خارش به گونه معمول اندامها و گردن را مبتلا می‌كنند، اما می‌تواند نواحی دیگر بدن را هم درگیر سازد. خاراندن مكرر كه اغلب به صورت ناخودآگاه انجام می‌گیرد، منجر به ضخیم شدن پوست و افزایش خارش می گردد، در نتیجه یك سیكل معیوب به وجود می‌آید. این وضعیت كه تحت عنوان لیكن سیمپلكس یا درماتیت عصبی خوانده میشود، در زنان شایعتر می باشد.
كارهایی كه بایستی انجام شوند:
روشهای متعددی هست كه شما می‌توانید باعث تسكین خارش و توقف خاراندن شوید. نرم‌كننده‌ها به مرطوب كردن پوست خشك و خارش‌دار كمك خواهند كرد، به ویژه اگر آنها را بعد از شستشو و حمام كردن به كار برید. برای تسكین خارش شدید، ممكن می باشد دریابید كه بهره گیری از آنتی هیستامینهای خوراكی بدون نسخه، كورتیكواستروئیدهای موضعی یا كالامین مفید می باشد.
تا حد امكان بایستی از مصرف مواد محرك پوست مثل فرآورده‌های معطر شستشو، شوینده‌ها یا لباسهای پشمی، اجتناب ورزید. ممكن می باشد پوشیدن لباسهای شل و آزاد كه پوست را تحریك نمی‌كنند و كوتاه نگه‌داشتن ناخنها به طوریكه هنگام خاراندن به پوست آسیب نرسانند، مفید باشد.
در صورتیكه دچار خارش پایدار بوده و هیچ علت مشخصی برای آن نمی‌یابید، بایستی با پزشك خود تماس بگیرید.

      توضیح بيماري شكستگي‌ سر استخوان‌ ران‌ عبارت‌ می باشد‌ از يك‌ شكستگي‌ كامل‌ يا ناقص‌ در سر استخوان‌ ران‌، كه‌ با استخوان‌ لگن‌ مفصل‌ مي‌گردد. شكستگي‌ در اثر صدمات‌ قابل‌ توجه‌ در هر دو جنس‌ و در تمام‌ سنين‌ ديده‌ مي‌گردد. اما شكستگي‌هاي‌ خود به‌ خودي‌ يا شكستگي‌ ناشي‌ از صدمات‌ خفيف‌ تنها در افراد مسن‌تر ديده‌ مي‌شوند. حدود 50% از شكستگي‌ها در افراد بالاي‌ 80 سال‌ رخ‌ مي‌دهد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
   علايم‌ شايع‌ درد شديد به‌ هنگام‌ کوشش‌ براي‌ راه‌ رفتن‌
تورم‌، دردناك‌ بودن‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ و خون‌مردگي‌ در ناحيه‌ مفصل‌ استخوان‌ ران‌
از دست‌ رفتن‌ شكل‌ طبيعي‌ ناحيه‌ مفصلي‌ استخوان‌ ران‌     علل‌ وارد آمدن‌ صدمه‌، خصوصاً زمين‌خوردن‌ و سقوط‌ و نيز تصادفات‌
در مواردي‌ كه‌ استخوان‌ ران‌ قبلاً دچار بيماري‌ بوده‌ می باشد‌، شكستگي‌ ممكن‌ می باشد‌ خود به‌ خود رخ‌ دهد.    عوامل تشديد كننده بيماري پوكي‌ استخوان‌، خصوصاً پوكي‌ استخوان‌ پس‌ از يائسگي‌
سرطان‌ استخوان‌
مصرف‌ داروهاي‌ متعدد كه‌ ممكن‌ می باشد‌ هوشياري‌ را كاهش‌ دهند.
بيماري‌ استخوان‌سازي‌ ناقص‌ (استئوژنز ايمپرفكتا) كه‌ يك‌ بيماري‌ ارثي‌ می باشد‌ كه‌ در آن‌ استخوان‌ها ترد و شكننده‌ هستند و به‌ راحت‌ دچار شكستگي‌ مي‌شوند.
به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كليسم‌ بدن‌
تغذيه‌ نامناسب‌، خصوصاً ناكافي‌ بودن‌ دريافت‌ كليسم‌ و پروتئين‌
اختلالات‌ و بيماري‌ مغزي‌
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هايي‌ كه‌ خطر بروز صدمات‌ را زياد مي‌كنند.    پيشگيري‌ سعي‌ كنيد دريافت‌ روازنه‌ كلسيم‌ به‌ حدكافي‌ باشد (1500-1000 ميلي‌گرم‌ در روز). با خوردن‌ شير و محصولات‌ لبني‌ يا مكمل‌هاي‌ كلسيم‌ مي‌توان‌ از اين‌ امر اطمينان‌ حاصل‌ نمود.
سعي‌ كنيد زمين‌ نخوريد، خصوصاً در منزل‌ شرايطي‌ را فراهم‌ آوريد كه‌ احتمال‌ زمين‌ خوردن‌ كم‌ گردد.
هورمون‌ درماني‌ پس‌ از يائسگي‌ را مي‌توان‌ براي‌ پيشگيري‌ از پوكي‌ استخوان‌ مدنظر گرفت‌. براي‌ تصميم‌گيري‌ در مورد اين‌ مسأله‌ با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
اگر احساس‌ مي‌كنيد هنگام‌ راه‌ رفتن‌ تعادل‌ نداريد از عصا براي‌ راه‌ رفتن‌ بهره گیری‌ كنيد.     عواقب‌ مورد انتظار معمولاً با جراحي‌ و بازتواني‌ قابل‌ معالجه‌ می باشد‌.    عوارض‌ احتمالي‌ عفونت‌ زخم‌ ناحيه‌ اقدام‌ جراحي‌
آسيب‌ به‌ رشته‌هاي‌ عصبي‌ و رگ‌هاي‌ خوني‌ در ناحيه‌ شكستگي‌
در رفتگي‌ علاوه‌ بر شكستگي‌
خونرساني‌ ناكافي‌ به‌ ناحيه‌ صدمه‌ ديده‌ استخوان‌ كه‌ باعث‌ مرگ‌ بافت‌ استخواني‌ مي‌گردد.
جوش‌ نخوردن‌ شكستگي‌
تشكيل‌ لخته‌ خون‌ به‌ علت‌ بستري‌ شدن‌ طولاني‌مدت‌     درمان‌    اصول‌ كلي‌ جراحي‌ تنها راه‌ درمان‌ می باشد‌ و نبايد خود درماني‌ كرد. جراح‌ ارتوپد قطعات‌ شكسته‌ شده‌ استخوان‌ را به‌ هم‌ متصل‌ مي‌كند و با بهره گیری‌ از وسايل‌ مخصوص‌ آنها را در جاي‌ خود ثابت‌ مي‌كند. البته‌ در افرادي‌ كه‌ استخوان‌هايشان‌ توانايي‌ رشد و ترميم‌ مناسب‌ را ندارند، تمام‌ يا قسمتي‌ از مفصل‌ ران‌ تعويض‌ و جاي‌ آن‌ يك‌ مفصل‌ مصنوعي‌ گذاشته‌ مي‌گردد. بر خلاف‌ اكثر شكستگي‌ها، اين‌ نوع‌ شكستگي‌ معمولاً احتياج‌ به‌ گچ‌ گرفتن‌ ندارد.

Leave a Comment