تربیت بدنی

فرمت word : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد خونمردگی مفصل استخوان ران – قسمت سوم

خونمردگی مفصل استخوان ران

  اقسام شکستگی

شکستگیها را میتوان به سه دسته تقسیم نمود:

 • شکستگی ساده (بسته): هر گاه قطعات شکسته شده به خارج از بدن راه نیابند آن را شکستگی بسته گویند. در اینجا قطعات استخوان شکسته داخل پوست قرار گرفته و ایجاد زخم و خونریزی نکرده می باشد.
 • نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
 • شکستگی باز (مرکب): در این گونه شکستگیها علاوه بر شکستگی استخوان زخم هم هست و سر استخوان شکسته پوست و عضلات را سوراخ کرده بیرون می‌آید در شکستگی باز احتمال خونریزی شدید و عفونت هست که نیاز به مراقبت بیشتری می باشد.
 • شکستگیهای چند گانه: در این شکستگی استخوان به قطعات زیادی تقسیم می گردد که ممکن می باشد این شکستگی باز یا بسته باشد.

علائم و نشانه‌های شکستگی

 • درد شدید در محل شکستگی: درد ، شایعترین علامت در شکستگیها می‌باشد. درد معمولا محدود به نقطه شکستگی می باشد و با فشار بر روی آن بیشتر می گردد. درد با حرکت دادن عضو آسیب دیده نیز شدیدتر می گردد.
 • محدودیت حرکت:همچنین سبب محدودیت حرکت اندام می گردد و مصدوم قادر به حرکت دادن عضو آسیب دیده نمی‌باشد.
 • تورم همراه با کبودی: در ناحیه شکستگی.
 • تغییر شکل عضو آسیب دیده: در صورتی که استخوان از هم جدا شده باشد عضو آسیب دیده در مقایسه با عضو قرینه سالم خود کوتاهتر از معمول به نظر می‌رسد.
 • تغییر رنگ یا تغییر دمای پوست: به دنبال نشت خون از رگها ، پوست اطراف محل آسیب‌دیدگی آغاز قرمز و بعد از چند ساعت کبود می گردد.
 • شوک: در صورتیکه شکستگی استخوانهای ران ، لگن و قفسه سینه وجود داشته باشد، بایستی به علائم شوک ناشی از خونریزی داخلی توجه داشته باشیم. گاهی نیز خونریزی از شکستگیها باز آن قدر شدید می باشد که باعث شوک و در نهایت مرگ مصدوم می گردد.

لزوما تمام علائم گفته شده ممکن می باشد وجود نداشته باشد و شدت علائم نیز متغیر می باشد.

عوارض شکستگیها

عوارض تهدید کننده جان مصدوم

از مهمترین شکستگیهای بدن از نظر ایجاد عوارض و خطر می‌توان شکستگی جمجمه ، گردن ، ستون فقرات و دنده‌ها را نام برد.

 • شکستگی ممکن می باشد سبب پاره شدن یک رگ بزرگ و خونریزی شدید از شکستگی گردد که باعث شوک و در نهایت مرگ مصدوم می گردد. مثلا:
  • شکستگی دنده (مثلا در اثر ضربه شدید فرمان به قفسه سینه) سبب پارگی قلب یا ریه یا عروق بزرگ داخل قفسه سینه و خطر مرگ بشود.
  • شکستگی استخوان لگن سبب خونریزی شدید داخلی و شوک و مرگ بشود.

عوارض تهدید کننده سلامت عضو

 • شکستگی استخوان ممکن می باشد سبب آسیب به اعصاب و عروق خونی (رگها) (بصورت پاره شدن یا گیر افتادن آنها در بین قطعات شکسته) و سپس نرسیدن خون به آن عضو و در نتیجه منجر به قطع عضو آسیب دیده گردد. این عوارض اگر به موقع تشخیص داده نشوند و به آنها توجه نشود عضو آسیب دیده به گونه جدی در معرض خطر قرار می‌گیرد. عفونت و سیاه‌شدگی استخوان نیز از عوارض دیگر ، در موضع آسیب دیده می‌باشد که بیشتر در شکستگیهای باز دیده می شوند.

علائم آسیب به اعصاب و رگها در عضو آسیب دیده

درد شدید که مهمترین علامت انسداد رگ می باشد. ، از بین رفتن نبض اندام در قسمت پایینتر از محل شکستگی در دست وپا ، رنگ پریدگی و سرد شدن اندام مبتلا که نشانه نرسیدن خون می باشد و بی‌حسی یا حتی فلج در صورت آسیب عصب.

کمکهای اولیه در شکستگیها

 • مطالعه علائم حیاتی بیمار و همچنین کنترل مجاری تنفسی و ضربان قلب و خونریزی. توجه کنید که در هر مصدومی آغاز یک ارزیابی اولیه از علائم حیاتی و حال عمومی وی به اقدام آورید و سپس به مطالعه شکستگیها بپردازید.
 • اگر مصدوم بیهوش نیست در مورد نحوه آسیب دیدگی از وی سوال کنید. پاسخ او به شما کمک می کند تا محل و شدت ضایعه را تخمین بزنید.
 • در برسی شکستگی آغاز ناحیه سر و جمجمه ، سپس ستون فقرات و در انتها اندامها بایستی مورد مطالعه قرار گیرد. در شکستگی اندامها نبض را در پایینتر از محل ضایعه کنترل کنید.
 • در روبرو شدن با بیمار بیهوش همیشه بایستی فرض بر این باشد که یک ضایعه گردنی یا کمری (شکستگی ستون فقرات) هست. زیرا یکی از مهمترین و حساسترین شکستگیها می‌باشد که در صورت عدم دقت لازم ، حداقل آسیب وارده ، فلج می‌باشد.
 • در صورتی که شکستگی باز و همراه خونریزی باشد، بایستی پانسمان ساده انجام داد و از برگرداندن استخوان بیرون زده اجتناب نمود.
 • عضو آسیب دیده در حد امکان نباید حرکت داده گردد.
 • بایستی از کمترین امکانات بهترین بهره گیری را جهت ثابت کردن عضو آسیب دیده به اقدام آورد (روشهای بانداژ و آتل‌بندی).
 • در اولین فرصت بیمار را به مراکز درمانی منتقل کنید.

 

خون مردگی Bruise
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

یك ناحیه تغییر رنگ یافته در پوست می باشد كه در اثر خونریزی در بافتهای زیرین ایجاد میشود
سن: در كودكان و افراد مسن شایعتر می باشد.
جنس، ژنتیك و نحوه زندگی: عوامل خطر مهمی نیستند.
اگر عروق خونی موجود در زیر پوست در اثر ضربه یا افتادن آسیب ببینند، ممكن می باشد خون به بافتهای اطراف نشت كند. این خونریزی داخلی، حتی اگر در یك عضله عمقی هم رخ دهد، نهایتاً در سطح پوست به صورت پچهای سیاه یا آبی نمایان خواهد گردید كه خون‌ مردگی نام دارد. در یك دوره زمانی چند روزه، پس از آسیب، سلولهای قرمز در خون نشت یافته، تخریب شده و خونمردگیها تدریجاً رنگشان تغییر می‌كند و به سبز، قهوه‌ای روشن یا زرد، تبدیل میشوند. این تغییر رنگ به گونه معمول در عرض یك هفته به گونه كامل ناپدید میشود.
پس از وارد شدن آسیب، شما می‌توانید، خونریزی زیر پوستی را با اعمال فشار محكم و بهره گیری از كیسه یخ، كاهش دهید. این اعمال فشار بایستی حداقل ۵ دقیقه تداوم یابد. در كودكان و افراد مسن خون مردگی آسانتر از بالغین جوان و میانسال رخ می‌دهد. اگر در هر سنی خون مردگی شید بدون هیچ علت واضحی رخ دهد بایستی با پزشكتان مشورت كنید،‌ زیرا این حالت ممكن می باشد علامتی از یك اختلال خونریزی دهنده مثل بیماری فون ویلبراند باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

علل:
خارش ناحیه‌ای اغلب می‌تواند به دلیل گزش حشره باشد. همچنین خارش ممكن می باشد با یك راش همراه باشد. یك راش خارش‌دار علامت اصلی حالاتی همچون كهیر، اگزما، لیكن پلان و عفونتهای انگلی پوست مثل جرب می باشد. خارش منتشر ممكن استدر نتیجه خشكی
پوست، واكنش تحریك به فرآورده‌های حمامی خاص یا شوینده‌ها،‌ یا یك واكنش آلرژیك به داروهای مشخص، ایجاد گردد. همچنین این حالت می‌تواند به عنوان یك علامت از یك اختلال زمینه‌ای جدی مثل بیماری كبدی یا نارسایی مزمن كلیوی رخ دهد.
پچهای پایدار و خارش‌دار ممكن می باشد در نتیجه استرسهای روحی به وجود آیند. این نوع خارش به گونه معمول اندامها و گردن را مبتلا می‌كنند، اما می‌تواند نواحی دیگر بدن را هم درگیر سازد. خاراندن مكرر كه اغلب به صورت ناخودآگاه انجام می‌گیرد، منجر به ضخیم شدن پوست و افزایش خارش می گردد، در نتیجه یك سیكل معیوب به وجود می‌آید. این وضعیت كه تحت عنوان لیكن سیمپلكس یا درماتیت عصبی خوانده میشود، در زنان شایعتر می باشد.
كارهایی كه بایستی انجام شوند:
روشهای متعددی هست كه شما می‌توانید باعث تسكین خارش و توقف خاراندن شوید. نرم‌كننده‌ها به مرطوب كردن پوست خشك و خارش‌دار كمك خواهند كرد، به ویژه اگر آنها را بعد از شستشو و حمام كردن به كار برید. برای تسكین خارش شدید، ممكن می باشد دریابید كه بهره گیری از آنتی هیستامینهای خوراكی بدون نسخه، كورتیكواستروئیدهای موضعی یا كالامین مفید می باشد.
تا حد امكان بایستی از مصرف مواد محرك پوست مثل فرآورده‌های معطر شستشو، شوینده‌ها یا لباسهای پشمی، اجتناب ورزید. ممكن می باشد پوشیدن لباسهای شل و آزاد كه پوست را تحریك نمی‌كنند و كوتاه نگه‌داشتن ناخنها به طوریكه هنگام خاراندن به پوست آسیب نرسانند، مفید باشد.
در صورتیكه دچار خارش پایدار بوده و هیچ علت مشخصی برای آن نمی‌یابید، بایستی با پزشك خود تماس بگیرید.

      توضیح بيماري شكستگي‌ سر استخوان‌ ران‌ عبارت‌ می باشد‌ از يك‌ شكستگي‌ كامل‌ يا ناقص‌ در سر استخوان‌ ران‌، كه‌ با استخوان‌ لگن‌ مفصل‌ مي‌گردد. شكستگي‌ در اثر صدمات‌ قابل‌ توجه‌ در هر دو جنس‌ و در تمام‌ سنين‌ ديده‌ مي‌گردد. اما شكستگي‌هاي‌ خود به‌ خودي‌ يا شكستگي‌ ناشي‌ از صدمات‌ خفيف‌ تنها در افراد مسن‌تر ديده‌ مي‌شوند. حدود 50% از شكستگي‌ها در افراد بالاي‌ 80 سال‌ رخ‌ مي‌دهد.    علايم‌ شايع‌ درد شديد به‌ هنگام‌ کوشش‌ براي‌ راه‌ رفتن‌
تورم‌، دردناك‌ بودن‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ و خون‌مردگي‌ در ناحيه‌ مفصل‌ استخوان‌ ران‌
از دست‌ رفتن‌ شكل‌ طبيعي‌ ناحيه‌ مفصلي‌ استخوان‌ ران‌     علل‌ وارد آمدن‌ صدمه‌، خصوصاً زمين‌خوردن‌ و سقوط‌ و نيز تصادفات‌
در مواردي‌ كه‌ استخوان‌ ران‌ قبلاً دچار بيماري‌ بوده‌ می باشد‌، شكستگي‌ ممكن‌ می باشد‌ خود به‌ خود رخ‌ دهد.    عوامل تشديد كننده بيماري پوكي‌ استخوان‌، خصوصاً پوكي‌ استخوان‌ پس‌ از يائسگي‌
سرطان‌ استخوان‌
مصرف‌ داروهاي‌ متعدد كه‌ ممكن‌ می باشد‌ هوشياري‌ را كاهش‌ دهند.
بيماري‌ استخوان‌سازي‌ ناقص‌ (استئوژنز ايمپرفكتا) كه‌ يك‌ بيماري‌ ارثي‌ می باشد‌ كه‌ در آن‌ استخوان‌ها ترد و شكننده‌ هستند و به‌ راحت‌ دچار شكستگي‌ مي‌شوند.
به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كليسم‌ بدن‌
تغذيه‌ نامناسب‌، خصوصاً ناكافي‌ بودن‌ دريافت‌ كليسم‌ و پروتئين‌
اختلالات‌ و بيماري‌ مغزي‌
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هايي‌ كه‌ خطر بروز صدمات‌ را زياد مي‌كنند.    پيشگيري‌ سعي‌ كنيد دريافت‌ روازنه‌ كلسيم‌ به‌ حدكافي‌ باشد (1500-1000 ميلي‌گرم‌ در روز). با خوردن‌ شير و محصولات‌ لبني‌ يا مكمل‌هاي‌ كلسيم‌ مي‌توان‌ از اين‌ امر اطمينان‌ حاصل‌ نمود.
سعي‌ كنيد زمين‌ نخوريد، خصوصاً در منزل‌ شرايطي‌ را فراهم‌ آوريد كه‌ احتمال‌ زمين‌ خوردن‌ كم‌ گردد.
هورمون‌ درماني‌ پس‌ از يائسگي‌ را مي‌توان‌ براي‌ پيشگيري‌ از پوكي‌ استخوان‌ مدنظر گرفت‌. براي‌ تصميم‌گيري‌ در مورد اين‌ مسأله‌ با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.

اگر احساس‌ مي‌كنيد هنگام‌ راه‌ رفتن‌ تعادل‌ نداريد از عصا براي‌ راه‌ رفتن‌ بهره گیری‌ كنيد.     عواقب‌ مورد انتظار معمولاً با جراحي‌ و بازتواني‌ قابل‌ معالجه‌ می باشد‌.    عوارض‌ احتمالي‌ عفونت‌ زخم‌ ناحيه‌ اقدام‌ جراحي‌
آسيب‌ به‌ رشته‌هاي‌ عصبي‌ و رگ‌هاي‌ خوني‌ در ناحيه‌ شكستگي‌
در رفتگي‌ علاوه‌ بر شكستگي‌
خونرساني‌ ناكافي‌ به‌ ناحيه‌ صدمه‌ ديده‌ استخوان‌ كه‌ باعث‌ مرگ‌ بافت‌ استخواني‌ مي‌گردد.
جوش‌ نخوردن‌ شكستگي‌
تشكيل‌ لخته‌ خون‌ به‌ علت‌ بستري‌ شدن‌ طولاني‌مدت‌     درمان‌    اصول‌ كلي‌ جراحي‌ تنها راه‌ درمان‌ می باشد‌ و نبايد خود درماني‌ كرد. جراح‌ ارتوپد قطعات‌ شكسته‌ شده‌ استخوان‌ را به‌ هم‌ متصل‌ مي‌كند و با بهره گیری‌ از وسايل‌ مخصوص‌ آنها را در جاي‌ خود ثابت‌ مي‌كند. البته‌ در افرادي‌ كه‌ استخوان‌هايشان‌ توانايي‌ رشد و ترميم‌ مناسب‌ را ندارند، تمام‌ يا قسمتي‌ از مفصل‌ ران‌ تعويض‌ و جاي‌ آن‌ يك‌ مفصل‌ مصنوعي‌ گذاشته‌ مي‌گردد. بر خلاف‌ اكثر شكستگي‌ها، اين‌ نوع‌ شكستگي‌ معمولاً احتياج‌ به‌ گچ‌ گرفتن‌ ندارد.
پس‌ از جراحي‌، به‌گونه معمول‌ حمام‌ بگيريد. مي‌توانيد محل‌ بخيه‌ را با ملايمت‌ و با بهره گیری‌ از صابون‌ ملايم‌ غيرمعطر بشوييد. پانسمان‌ اختياري‌ می باشد‌.    داروها امكان‌ دارد برحسب‌ نياز از داروهاي‌ ضد درد مختلف‌ بهره گیری‌ گردد.
در صورت‌ لزوم‌، آنتي‌بيوتيك‌ براي‌ مبارزه‌ به‌ عفونت‌
نرم‌كننده‌هاي‌ مدفوع‌ براي‌ پيشگيري‌ از يبوست‌
امكان‌ دارد هورمون‌ درماني‌ جايگزين‌ و مكمل‌هاي‌ كلسيم‌ از دست‌رفتن‌ استخوان‌ را به‌ تعويق‌ اندازند.     فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري پس‌ از به‌ دست‌ آوردن‌ هوشياري‌ بعد از اقدام‌، پاي‌ ديگر خود را مرتب‌ حركت‌ دهيد تا احتمال‌ تشكيل‌ لخته‌ در سياهرگ‌هاي‌ عمقي‌ پا كمتر گردد. اكثر متخصصين‌ ارتوپدي‌ بيماران‌ خود را تشويق‌ مي‌كنند تا هرچه‌ زودتر برخيزند و راه‌ بروند.
نظارت‌ دقيق‌ توسط‌ يك‌ فيزيوتراپ‌ براي‌ بازتواني‌ ضروري‌ می باشد‌. بازتواني‌ ممكن‌ می باشد‌ ماهها طول‌ بكشد. در آغاز نياز به‌ بهره گیری‌ از واكر يا چوب‌ زير بغل‌ خواهد بود. شناكردن‌ و پازدن‌ روي‌ دوچرخه‌هاي‌ ثابت‌ براي‌ بازتواني‌ بسيار مفيد هستند.
با پيشرفت‌ طریقه ترميم‌ شكستگي‌، تدريجاً كارهاي‌ روزمره‌ خود را از سر گيريد.     رژيم‌ غذايي‌ مصرف‌ مايعات‌ در روز اول‌ پس‌ از اقدام‌. بعد از آن‌ رژيم‌ خاصي‌ لازم‌ نيست‌. البته‌ امكان‌ دارد توصيه‌ گردد كه‌ كلسيم‌ رژيم‌ غذايي‌ بيشتر باشد.     درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟ اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ شكستگي‌ سر استخوان‌ ران‌ را داريد. اگر در پايين‌تر از ناحيه‌ شكستگي‌ كرختي‌ يا بي‌حسي‌ داريد فوراً اطلاع‌ دهيد. اين‌ يك‌ اورژانس‌ می باشد‌!
اگر يكي‌ از موارد زير پس‌ از جراحي‌ رخ‌ دهد: ـ تورم‌ در بالا يا پايين‌ ناحيه‌ شكستگي‌ ـ تب‌، لرز، دردهاي‌ عضلاني‌، يا سردرد ـ زيادتر شدن‌ درد، تورم‌، قرمزي‌ يا ترشحات‌ محل‌ اقدام‌ ـ يبوست‌

 

 

شكستگي استخوان معمولاً ناشي از سقوط می باشد . شكستگي انواع مختلف دارد:
شكستگي كامل ؛ استخوان كاملاً دو تكه مي گردد.
شكستگي ناكامل (شبيه شكستگي ساقه گياهان )؛ استخوان كاملاً دو تكه نمي گردد.
شكستگي چندقطعه اي ؛ در محل شكستگي بيش از دو قطعه هست.
شكستگي باز؛ استخوان شكسته شده ، پوست را پاره كرده می باشد .
شكستگي بسته (شامل شكستگي هاي ناشي از استرس فيزيكي ). استخوان شكسته شده پوست را پاره نكرده می باشد .
شكستگي ناشي از فشرده شدن ؛ در اين حالت فشار زيادي روي استخوان وارد مي آيد و ساختمان استخوان در هم فرو مي رود و مي شكند.
شكستگي همراه با درهم فرو رفتن قطعات حاصل از شكستگي .
شكستگي به صورت كنده شدن يك تكه از استخوان ؛ در اين حالت معمولاً اين اتفاق مي افتد كه نيروي زيادي به يك تاندون قوي وارد مي آيد و تكه اي از استخوان كه اين تاندون به آن اتصال مي يابد، كنده مي گردد.
شكستگي پاتولوژيك ؛ مقصود شكستگي می باشد كه در اثر يك صدمه جزئي به استخواني كه قبلاً به علت يك بيماري استخواني ضعيف يا نابود شده می باشد ، اتفاق مي افتد.
شكستگي استرسي ؛ در اثر وارد آمدن فشار طولاني مدت و مكرر، استخوان ترك برمي دارد. اين حالت معمولاً به دنبال فعاليت شديد و مداوم ورزشي رخ مي دهد.
علايم شايع
درد و تورم در ناحيه شكستگي
حساس بودن ناحيه شكستگي به لمس
رنگ پريدگي و بدشكلي اندام (گاهي )
فقدان نبض در زير ناحيه شكستگي ، معمولاً در اندام (دست پا پا). اين يك اورژانس می باشد .
كرختي ، احساس سوزن سوزن شدن ، يا فلج در زير ناحيه شكستگي (نادر می باشد ؛ اما اگر وجود داشته باشد، يك اورژانس می باشد ).
خونريزي يا خون مردگي در محل شكستگي
ضعف در دست يا پاي شكسته و ناتواني در تحمل وزن توسط آنها
علل
وارد آمدن صدمه و آسيب به جايي كه دچار شكستگي مي گردد.
عوامل افزايش دهنده خطر
تومور استخوان يا مغز استخوان
فعاليت هايي كه خطر شكستگي را به همراه دارند.
سن بالا؛ افراد مسن بيشتر زمين مي خوردند و استخوان هاي آنها شكننده می باشد .
انجام كارهاي خطرناك
پوكي استخوان
پيشگيري
قبل از رانندگي به هيچ عنوان از مشروبات الكلي يا داروهاي روان گردان بهره گیری نكنيد.
به هنگام ورزش از لباس ها و وسايل حفاظتي بهره گیری كنيد.
به هنگام حركت با اتومبيل از كمربند ايمني بهره گیری نماييد.
اگر دچار پوكي استخوان هستيد، دستورات درماني مربوطه را به دقت رعايت كنيد، و از موقعيت هايي كه خطر صدمه رسيدن به شما هست دوري گزينيد.
شرايط خانه را از لحاظ ايمني مناسب كنيد (فرش ها خوب به كف چسبيده باشند، كف پوش خانه ليز نباشد، نرده ها شل نباشد، روي كف وان حمام نيز يك حصير يا پوشش مناسب انداخته گردد، و غيره )
عواقب مورد انتظار
با انجام مراقبت هاي اوليه و بعدي مناسب ، معمولاً خوب مي گردد، شكستگي را بايد آغاز جا انداخت و سپس در اسرع وقت اندام مربوطه را بي حركت كرد (معمولاً باگچ ). جا انداختن شكستگي بعد از 6 ساعت بسيار مشكل می باشد .
زمان التيام شكستگي متغيير می باشد . بهبودي وقتي كامل می باشد كه استخوان در محل شكستگي حركت نداشته باشد، و عكس نيز نشان دهنده التيام كامل باشد.
عوارض احتمالي
شوك ناشي از خونريزي
عدم التيام (به هم نپيوستن قطعات شكسته استخوان )
حركت يك آمبولي چربي (يك تكه تجمع سلول هاي چربي ) از ناحيه آسيب به ريه ها يا مغز
انسداد سرخرگ هاي نزديك محل شكستگي
درمان
اصول كلي
مراقبت هاي اوليه جهت كنترل خونريزي ، پوشاندن هر گونه زخم باز، حركت دادن بيمار، در كمترين حد ممكن ، سپس انتقال به بيمارستان يا ساير مراكز اورژانس
عكس برداري از استخوان
انتهاي قطعات شكسته استخوان با مانور مخصوص دوباره سر جاي خود باز گردانده مي شوند (جا انداختن استخوان )
اغلب شكستگي ها پس از جا انداختن نياز به بي حركت كردن با گچ يا آتل دارند.
انجام جراحي در صورتي كه براي ترميم شكستگي نياز به وسايل مخصوص مثل ميله ، پيچ ، و غيره باشد.
فيزيوتراپي براي بازتواني
داروها
داروهاي ضد درد و شل كننده عضلاني در صورت نياز
فعاليت
بي حركت بودن استخوان براي مدت طولاني مي تواند باعث كاهش حجم عضله ، خشكي در مفاصل نزديك به محل شكستگي ، و ادم (جمع شدن مايع در بافت ها) گردد. بنابراين مهم می باشد كه اندام مربوطه را هر چه سريع تر به حركت درآورد (البته تا حدي كه بي خطر باشد).
امكان دارد فيزيوتراپي توصيه مي گردد، كه طي آن تمرينات مخصوص براي حفظ انعطاف پذيري مفصل و حفظ قدرت عضلاني انجام مي گيرد.
فعاليت هاي عادي خود را به محض بهبود علايم از سر گيريد.
رژيم غذايي
هيچ رژيم خاصي توصيه نمي گردد، از ويتامين ـ ث و مكمل عنصر روي ، براي تسريع التيام شكستگي بهره گیری نماييد.
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما علايم شكستگي استخوان را داريد.
اگر يكي از مشكلات زير پس از بي حركت سازي (گچ گرفتن ) يا جراحي رخ دهد:
ـ تورم در بالا يا پايين ناحيه شكستگي

Leave a Comment