تربیت بدنی

دانلود فایل تحقیق : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد دیابت – قسمت اول

دیابت علت اصلی کوری افراد ۷۴-۲۰ ساله و نیز شایع ترین علت قطع اندام تحتانی (غیر از آسیبهای فیزیکی) و نارسایی مزمن کلیه می باشد. خوشبختانه نتایج تحقیقات نشان می دهد که پیدایش عوارض عروقی و عصبی دیابت را می توان با کنترل دراز مدت قند خون به تأخیر انداخت یا سیر آن را کند نمود.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 دیابت چیست؟

دیابت یک اختلال متابولیکی می باشد . به این شکل که سرعت و توانایی بدن در بهره گیری و سوخت و ساز کامل قندها کاهش می یابد و قند خون افزایش می یابد.

انواع دیابت :

بطور کلی دیابت به دو دسته دیابت نوع ۱ و نوع ۲ تقسیم می گردد.

نوع ۱ (IDDM) : با ناتوانی ترشح انسولین توسط سلولهای (بتا) لوزالمعده مشخص می گردد و عموماً در بیماران جوانتر بروز می کند که اغلب لاغرند. در این بیماران اگر انسولین قطع گردد، دچار اختلال متابولیک شدید می شوند. زیرا در بدن آنان هیچ انسولینی ترشح نمی گردد و وابسته به انسولین هستند، به همین خاطر IDDM نیز می گویند.

نوع ۲ (NIDDM) : دیابتی های نوع ۲ اغلب مسن تر هستند (سن بالاتر از ۴۰ سال)

سابقه خانوادگی دیابت دارند و چاقند، هر چند ۲۰-۱۰ درصد آنها لاغرند. در دیابت نوع ۲ بدن افراد مبتلا انسولین ترشح می کند وحتی ممکن می باشد غلظت انسولین در خون از مقدار معمول آن بیشتر باشد. اما گیرنده های سلولی فرد نسبت به انسولین مقاوم شده و در حقیقت نمی گذارد انسولین وارد سلولها شده و اعمال طبیعی خود را انجام دهد.

سایر انواع دیابت :

۱- دیابت بالینی با شروع در جوانی (MODY) : نوعی دیابت نوع ۲ می باشد که چندین نسل را در یک خانواده در سنین پایین گرفتار می کند. نقایص ژنتیکی متعددی ممکن می باشد موجب این سندرم شوند، که اکثراً ژن گلوکوکیناز را درگیر می کند.

۲- دیابت حاملگی : نوعی اختلال تحمل گلوکز در جریان حاملگی می باشد.

۳- دیابت وابسته به سوء تغذیه : که معمولا در جهان سوم نظاره می گردد و مبتلایان بین ۴۰-۱۰ سال قرار دارند.

۴- دیابت ثانویه : این دیابت ممکن می باشد در اثر سایر بیماریها یا داروها بروز کند.

آموزش اساس درمان می باشد.

بهترین راه کنترل قند خون کاهش وزن با رژیم غذایی مناسب می باشد.

دیابت ممکن می باشد به بهای از دست دادن کلیه هایتان تمام گردد و پس از هم اکنون وارد اقدام شوید.

بهترین راه کنترل قند خون کاهش وزن با رژیم غذایی مناسب می باشد.

تشخیص :

علائم بالینی اولیه که تشخیص دیابت را مطرح می کند عبارتند از :

پراداری – پرنوشی – ادرار شبانه – کاهش وزن

جهت تشخیص بیماران به دو دسته دارای علائم بالینی و بدون علائم بالینی تقسیم می شوند.بیماران با علائم بالینی ذکر گردیده با یک آزمایش ساده قند غیر ناشتا ۲۰۰< تشخیص داده می گردد اما بیماران بدون علائم بالینی ممکن می باشد سالها بدون تشخیص باقی بمانند و در زمان تشخیص اختلال چشمی- اختلال اعصاب محیطی و یا اختلالات ناشی از دیابت داشته باشند.

لذا درصورتیکه سن بالای ۴۰ سال، وجود سابقه دیابت در خانواده و وزن بالا دارید، حتماً سالیانه آزمایش قندخون انجام دهید.

عوامل خطر ساز :

۱- چاقی ۲- سابقه خانوادگی در بستگان درجه یک ۳ – نژاد سیاه

۴- سن >۶۵ – ۵۰ سال ۵- چربی خون بالا ۶- فشار خون بالا ۷- سابقه تست تحمل گلوکز مختل ۸- سابقه بدنیا آوردن نوزاد با وزن >۴ کیلوگرم

رژیم غذایی در افراد مبتلا به دیابت :

بسیاری از افرادی که بعد از سن ۴۰ سالگی دچار دیابت می گردند با رعایت یک رژیم غذایی مشتمل بر مصرف سبزیجات– غلات کامل-حبوبات و ماهی و محدود کردن شدید فرآورده های شیرینی پزی و شکر و محدود کردن مصرف گوشت ، مرغ و تخم مرغ می توانند دیابت خود را کنترل کنند.

نیاز به مصرف سبزیجات و حبوبات در افراد دیابتی دو برابر افراد عادی می باشد.

تأثیر ورزش در افراد مبتلا به دیابت :

یکی از مهمترین راههای کنترل و کاهش قند خون ورزش (پیاده روی) در روز به مدت ۳۰ دقیقه می باشد.

ورزش به دیابتی ها کمک می کند از شر حملات قلبی- نابینایی و آسیبهای عصبی درامان باشند. وقتی غذا می خورید سطح قند خون افزایش می یابد هرچه سطح قند خون افزایش یابد، قند بیشتری به سلولها می چسبد. وقتی که قند به سلولها بچسبد دیگر نمی تواند از آن جدا گردد و تبدیل به ماده ای مضر به نام سوربیتول می گردد که این ماده باعث نابینایی و ناشنوایی و آسیبهای مغزی و قلبی و سندرم پاهای سوزان و… می گردد.وقتی که قند خون وارد بدن می گردد در سلولهای کبد و ماهیچه ذخیره می گردد. اگر سلولهای کبد و ماهیچه از کربوهیدرات اشباع باشند، قندها دیگرجایی برای رفتن ندارند. اگر ذخیره سلولهای ماهیچه به واسطه ورزش کردن مصرف گردد بعد از صرف غذا، قندها بوسیله ماهیچه جذب می شوند و مقدار آنها در خون افزایش نمی یابد. پس با یک برنامه ورزشی منظم می توانیم ذخیره قند ماهیچه ها را کاهش دهیم و در نتیجه عوارض بیماری دیابت را نیز کاهش دهیم.

آمادگی لازم جهت انجام ورزش :

۱- مشورت با پزشک : افراد مبتلا به دیابت با سن بالای ۴۰ سال- سابقه مصرف سیگار و اعتیاد- سابقه خانوادگی سکته قلبی – چربی خون بالا مورد ارزیابی قلبی و عروقی قرار گیرند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

۲- شروع تدریجی ورزش : هفته اول ۵ دقیقه در روز – هفته دوم ۸ دقیقه در روز- هفته سوم ۱۱ دقیقه در روز ۵-۴ بار در هفته و به این ترتیب اضافه گردد تا به ۴۵دقیقه-۱ ساعت در روز ۵-۴ روز در هفته.

تأثیر داروهای گیاهی بر قند خون :

داروهای گیاهی می توانند در کاهش قند خون تأثیر مهمی اعمال نمایند. به عنوان مثال شنبلیله با کاهش سرعت جذب گلوکز در دستگاه گوارش موجب افزایش توانایی بدن در کنترل کردن قند خون می گردد همچنین دارچین با افزایش سرعت سوخت گلوکز بوسیله سلولهای بدن موجب جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون می گردد. گیاهانی نظیر سنبل الطیب، برگ توت سیاه، برگ درخت گردو، تخم گشنیز، سیر و پیاز می توانند در کاهش قندخون مفید باشند.

طبق آماری که مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم استان اصفهان اعلام کرده از تعداد بیمارانی که به این مرکز مراجعه نمودند :

سابقه فامیلی :

۷/۷۱ % مثبت ۳/۲۸ منفی

نوع دیابت :

نوع ۱ (IDDM ( ۵/۱۱%

نوع ۲ (NIDDM ( ۷/۸۶%

MODY ۹/۱%

وضعیت گروههای سنی :

۲/۶% ۲۰>

۵/۴% ۳۰-۲۱

۲/۱۳% ۴۰-۳۱

۳/۲۸% ۵۰-۴۱

۳/۲۷% ۶۰-۵۱

۵/۳% ۸۰-۷۱

۲% ۸۰<

وضعیت تری گلیسرید :

۸/۵۴% ۲۰۰>

۱/۴۰ ۴۵۰-۲۰۰

۱/۵ ۴۵۰<

وضعیت کلسترول :

۸/۳۲ ۲۰۰>

۵/۱۸ ۲۲۰-۲۰۰

۷/۴۸ ۲۲۰

وضعیت بیماریهای عروق کرونر :

۱/۲۸% مثبت

۹/۷۱% منفی

وضعیت BMI در بیماران مراجعه کننده به مراکز تحقیقات غدد متابولیسم :

۶/۸% ۲۰>

۸/۲۷ ۲۵-۲۰

۷/۳۹ ۳۰-۲۵

۸/۲۳ ۳۰<

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بیماری قند یا دیابت نوعی اختلال در سوخت و ساز می باشد که به علل مختلف تظاهر می کند و با درجات مختلف از کمبود انسولین یا عدم پاسخ به انسولین همراه می باشد. طبق این تعریف تأثیر مهم انسولین و تغییرات مهمی که بدنبال کمبود آن در سوخت و ساز ایجاد می گردد بهتر مشخص می گردد.

بیماری قند یا دیابت نوعی اختلال در سوخت و ساز می باشد که به علل مختلف تظاهر می کند و با درجات مختلف از کمبود انسولین یا عدم پاسخ به انسولین همراه می باشد. طبق این تعریف تأثیر مهم انسولین و تغییرات مهمی که بدنبال کمبود آن در سوخت و ساز ایجاد می گردد بهتر مشخص می گردد.

  • دیابت نوع ۲ یا دیابت غیر وابسته به انسولین

این نوع دیابت تقریباٌ ۸۵ تا ۹۰ درصد کل بیماران دیابتی را تشکیل می دهد. در این نوع دیابت، زمینه ارثی دخالت دارد و در مقایسه با دیابت وابسته به انسولین بیشتر به صورت فامیلی نظاره می گردد. در فردی که دارای زمینه ارثی بیماری می باشد، عوامل محیطی می توانند موجب بروز علائم بیماری شوند.

▪ دیابت نوع ۲ به دو گروه نقسیم می گردد:

۱) دیابت در افراد چاق

۲) دیابت در افراد با وزن طبیعی

Leave a Comment