تربیت بدنی

دانلود فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد دیابت – قسمت سوم

▪ تشنگی بیش از اندازه

▪ ادرار فراوان (شب‌ادراری در كودكان)

▪ گرسنگی زیاد

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

▪ كاهش وزن ناگهانی

▪ تاربینی

▪ خستگی فراوان

▪ دل‌آشوبی

اگر این دیابت تشخیص داده نشود و با انسولین درمان نشود ، شخص ممكن می باشد به وضعیت كشنده ‌ایی دچار گردد كه كتواسیدوز دیابتی نامیده می ‌گردد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

۲) دیابت نوع دو

فراوان‌ ترین شكل دیابت می باشد. نزدیك ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد دیابتی به دیابت نوع دو دچار هستند كه نزدیك یك سوم آن ‌ها شناسایی نشده ‌اند. این گونه از دیابت ب بیشتر در بزرگسال ان، به‌ویژه در افراد بیش از ۵۵ سال دیده می ‌گردد. هم عامل‌های ژنتیكی و هم عامل‌های محیطی دراین بیماری دخالت دارند. بیشتر ژن‌های درگیر دراین بیماری شناسایی نشده‌اند. چاقی مهم‌ترین عامل محیطی اثر گذار در این بیماری می باشد. نزدیك ۸۰ درصد از این افراد، چاق هستند. همین ‌گونه كه بچه ها روز به روز چاق ‌تر می شوند ، دیابت نوع دو در بین افراد جوان و كم‌سال‌تر نیز فراوان‌تر دیده می گردد.

هنگامی كه دیابت نوع دوم شناسایی می ‌گردد ، لوزالمعده به گونه معمول به اندازه ‌ی كافی انسولین تولید می ‌كند . اما به علت‌های كمتر شناخته شده ‌ای ، بدن نمی ‌تواند به شیوه‌ی كارآمدی از انسولین بهره ‌مند گردد . یعنی سلول‌هایی كه انسولین برآن‌ها اثر می‌گذارد، در حضور انسولین نیز كار خود را در سوخت و ساز قندها به‌خوبی انجام نمی‌دهند . به این وضعیت، مقاومت به انسولین می‌گویند . ب ا ادامه پیدا كردن این وضعیت، پس از چند سال تولید انسولین كاهش می ‌یابد و ممكن می باشد بیمار به تزریق انسولین نیز نیاز پیدا كند . به هر حال، نتیجه مانند دیابت نوع یك می باشد ، یعنی گلو كز خون افزایش می ‌یابد و بدن نمی ‌تواند از سرچشمه‌ی اصلی انرژی به خوبی بهره‌مند گردد و افزایش گلوكز خون به بافت‌های بدن آسیب می‌رساند.

نشانه‌های دیابت نوع دوم آرام‌آرام خود را نشان می ‌دهند. این نشانه‌ها عبارتند از:

▪ ادرار فراوان

▪ تار بینی

▪ خستگی بیش از اندازه

▪ عفونت ‌های پی‌درپی

▪ كاهش بیش از اندازه‌ی وزن

▪ بهبود آهسته ‌ی زخم‌ها

▪ ناتوانی جنسی در مردان

بسیاری از بیماران دیابت نوع دوم نشانه‌هایی این بیماری را نشان نمی‌دهند و برای سال‌ها از بیماری خود آگاه نمی‌شوند. مطالعه‌ها نشان می‌دهد هنگامی كه این بیماری در فردی شناسایی می گردد، او دست كم از ۴ تا ۷ سال پیش به آن دچار بوده می باشد. هنگام شناسایی بیماری در بیماران دیابت نوع دوم، ۲۵ درصد به آسیب شبكیه، ۹ درصدبه آسیب عصب‌ها و ۸ درصد به آسیب كلیه دچار هستند.

۳) دیابت بارداری.

فقط هنگام بارداری پدیدار میشود و مانند دیابت نوع دوم بیشتر در خانواده ‌هایی دیده می ‌گردد كه پیشینه‌ی دیابت دارند . این نوع دیابت به گونه معمول در هفته‌ی ۲۴ و ۲۸ بارداری شناسایی و پس از زایمان ناپدید می ‌گردد . از این رو، پیشنهاد می گردد كه مادران باردار در این هفته‌های بارداری غربالگری شوند. این دیابت در نزدیك ۳ تا ۵ درصد همه‌ی بارداری‌ها خود را نشان می‌دهد.

افزایش قند خون مادر با افزایش وزن نوزاد به هنگام تولد، نارسایی تنفسی، كاهش قند خون نوزاد و یرقان ارتباط دارد. گاهی نیز بچه در زهدان مادر می‌میرد. با نظارت بر میزان قند خون مادر می‌توان این آسیب‌ها را بسیار كاهش داد. این دیابت به گونه معمول برای جان مادر خطر آفرین نیست. با وجود این، خطر دچار شدن مادر به دیابت نوع دوم را افزایش می دهد.

نشانه‌های دیابت بارداری عبارتند از:

▪ تشنگی بیش از اندازه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

▪ ادرار فراوان

▪ كاهش وزن با وجود افزایش اشتها

▪ خستگی زیاد

▪ دل‌آشوبی و بالاآوردن

▪ عفونت پی‌ در ‌پی در مثانه، مهبل و پوست

▪ تاربینی

گونه‌های دیگر دیابت. در اثر عامل‌های شناخته شده‌ای به وجود می‌آیند. برای نمونه، فردی با مواد شیمیایی برخورد می‌كند كه به سلول‌های بتای لوزالمعده آسیب می‌رسانند یا درپی بیماری بخش برون‌ریز لوزالمعده، جزیره‌های لانگرهانس نیز آسیب می‌بینند. گاهی نیز بیمار نارسایی ژنتیكی مادرزادی دارد كه بر كاركرد سلول‌های بتا یا كاركرد انسولین اثر گذاشته می باشد. این گروه نزدیك ۱ تا ۲ درصد بیماران دیابتی هستند.

  • پیامدهای دیابت

وجود مقدار زیادی گلوكز در خون می‌تواند به بخش‌های گوناگون بدن، به‌ویژه قلب، رگ‌های خونی، كلیه‌ها، دستگاه عصبی، دستگاه تناسلی و پوست آسیب برساند. مولكول‌های گلوكز به مولكول‌های بافت‌های گوناگون پیوند می شوند و ساختار و كاركرد آن‌ها را دگرگون می‌كنند. چنین مولكول‌هایی دیگر نمی‌توانند كار خود را به‌خوبی انجام دهند و سرانجام كار بافت یا اندامی كه این مولكول‌ها دگرگون‌شده در آن‌جا وجود دارند، به‌خوبی انجام نمی‌گردد.

▪ آسیب به قلب و رگ‌ها

دیابت مقدار كلسترول خون را افزایش می‌دهد. كلسترول گونه‌ای از چربی‌هاست كه بدن خود آن را می‌سازد و كارهای مهمی در بدن انجام می‌دهد. این ماده در بعضی غذاها نیز هست. هنگامی كه مقدار كلسترول بسیار بالاست، رگ‌های بزرگ دچار گرفتگی می شوند و باریك می شوند. این گرفتگی كه باعث سخت‌شدن رگ‌ها در جایگاه گرفتگی می گردد، آتروسكلروز(تصلب شرایین به معنای سخت شدن رگ‌ها) نام دارد.

گرفتگی و باریك شدن رگ ‌ها جریان خون را در سرتاسر بدن مختل می ‌كند. درد قفسه ‌ی سینه كه آنژین نامیده می گردد، حمله قلبی كه به علت گرفتگی رگ ‌های ویژه‌ی قلب رخ می دهد و ضعف ماهیچه قلب (كاردیومیوپاتی) از پیامدهای خطرناك گرفتگی رگ ‌هاست . رگ ‌های خونی گرفته و باریك، فضای اندكی برای جریان خون دارند . این وضعیت به این می ماند كه شما انگشت شصت خود را جلوی شیلنگ آب بگیرید. در این وضعیت آب با فشار بسیار بالا از شیلنگ بیرون می‌آید . به همین نحو، رگ ‌های خونی گرفته و باریك به فشار خون بالا می انجامد. همچنین ، زمانی كه رگ ‌ها باریك می ‌شوند، خون كافی به پاها نمی ‌رسد و بیماری ‌های رگ‌های محیطی خود را نشان می ‌دهند.

▪ آسیب به كلیه‌ها

كلیه ‌ها به صورت صافی كار می ‌كنند و مواد زاید و اضافی را از خون می ‌گیرند و بیرون می‌فرستند . صافی ‌های بسیار ریز كلیه ‌ها، گلومرول نام دار ن د. قند خون و فشار خون بالا به گلومرول ‌ها آسیب می ‌رساند. هنگامی كه كلیه ‌های آسیب دیده كار برداشت مواد زاید و اضافی را به خوبی انجام نمی ‌دهند، این مواد در بدن انباشته می شوند و آسیب می ‌رسانند.

یكی از نشانه ‌های آغازین آسیب دیدن كلیه ‌ها، نشت مقدار زیادی پروت ی ین از كلیه ‌هاست كه در ادرار پدیدار می گردد. این حالت كه پروت ی ینوری نام دارد ، باعث از دست رفتن پروت ی ین ‌های سودمند بدن می ‌گردد . البته، آسیبدیدن كلیه‌ها چهان آهسته رخ می‌دهد كه ممكن می باشد بیمار سال ‌ها به بیماری پی نبرد . هنگامی كه كلیه ها دچار نارسایی می شوند ، درد معده و خستگی همیشگی به سراغ بیمار می ‌آید و پوست ش ممكن می باشد به زردی گراید .

▪ آسیب به دستگاه عصبی

قند خون بالا به مدت طولانی می تواند به رگ های خونی كه به بعضی عصب ‌ها اكسیژن می ‌رسانند، آسیب ب رساند. همچنین ، قند خون بالا می ‌تواند به پوشش عصب ‌ها آسیب وارد كند. عصب ‌های آسیب دیده ممكن می باشد از فرستادن پیام ها باز مانند، پیام ها را به كندی جا به جا كنند یا آن‌ها را در زمان نامناسبی بفرستند .

عصب ‌های محیطی به بازوها، دست ‌ها، ران ‌ها و پاها می طریقه. آسیب دیدن این عصب ‌ها می ‌تواند به احساس كرختی در دست ‌ها یا پاها بینجامد. عصب ‌های خودكار از نخاع به شش ‌ها، قلب، معده، روده ‌ها، مثانه و اندام ‌های جنسی می ‌طریقه. آسیب دیدن عصب ‌های معده و روده ‌ها در اثر قند خون بالا به احساس ناراحتی در معده، دل‌آشوبی ، یبوست یا اسهال منجر می ‌گردد. آسیب‌دیدن عصب ‌های خودكاری كه به مثانه می ‌طریقه، تشخیص زمانی كه بیمار بایستی به دستشویی برود را دشوار می ‌سازد. این آسیب درك خالی بودن مثانه را نیز دشوار می ‌سازد. هر دو دشواری می ‌تواند باعث گردد بیمار ادرار را زمان بیشتری نگه دارد. این وضعیت می ‌تواند به عفونت مثانه منجر گردد. گاهی نیز قطر ه‌های ادرار به گونه تصادفی نشت می ‌كنند .

▪ آسیب به چشم‌ها

قند خون بالا به شبكیه چشم آسیب می رساند. كار شبكیه دریافت نور ی می باشد كه به چشم می ‌رسد. شبكیه رگ ‌های خونی بسیار باریكی دارد كه قند خون بالا باعث گرفتگی آن ‌ها می ‌گردد . بیمار دیابتی اگر نظارت درستی بر قند خون خود نداشته باشد، ممكن می باشد تاربینی یا دوبینی پیدا كند و در بدترین حالت، بینایی خود را از دست بدهد.

▪ آسیب به دستگاه تناسلی

قند خون بالا به رگ‌ها، عصب‌ها و ماهیچه‌های صاف درون آلت تناسلی آسیب می‌رساند. این آسیب می‌تواند باعث سستی آلت تناسلی هنگام نزدیكی گردد. بین ۳۵ تا ۵۰ درصد مردان دیابتی دچار این آسیب می شوند. با نظارت بر قند خون می‌توان از این آسیب پیشگیری كرد.

Leave a Comment