فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] تاریخ دیفتری

در سال1920 تخمین داده گردید که فقط در آمریکا هر ساله 100 الی 200 هزار نفر به دیفتری مبتلا میشوند وهر ساله حدود 13 الی 15 هزار نفر بر اثر دیفتری جان می‏سپارند.که بیشترین این افراد کودکان بودند.یکی از شیوع‌های معروف در آمریکا مربوط به ناحیه نوم آلاسکا در سال 1925 بود که یک بسیج عمومی با ارسال سرم برای بیماران همراه بود و هنور هم در جشن سالانه مسابقه ترحم یاد آن نگه داشته می‏گردد.

همچنین دیفتری در خانواده سلطنتی درقرن 19 شیوع پیدا نمود و در آن پرانسس الیس دختر ملکه ویکتوریا و همچنین دخترش پرانسس الیس مای در دسامبر و نوامبر 1978 بر اثر دیفتری مردند. در سال 1880 جوزف ادویر یکی از موثر ترین راه‌های مبارزه با دیفتری را در آن وقت کشف نمود.جوزف لوله‌ای را طراحی نمود که در گلوی افراد قرار میگرفت و آنها را از خفه شدن نجات میداد. زیرا که یک غشای چسبناک مسیر تنفسی بیمارها را مسدود می ‌کند. در سال 1890 پزشک آلمانی بهرینگ یک پادتن را برای دیفتری کشف نمود که باکتری‌های دیفتری را نمیکشت اما سم انها را خنثی میکرد .بهرینگ کشف کرده بود که که در خون بعضی حیوانات این پادتن هست او خون حیوانات را گرفت و این ماده را استخراج نمود و اولین جایزه نوبل را در زمینه پزشکی نصیب خود نمود، همزمان با وی در مرکز علمی پاستور امیل روکس و اجوست نیز پادتن‌های مشابهی کشف کردند. اما اولین واکسن موفق در سال 1913 توسط او ساخته گردید اگرچه هیچ آنتی بیوتیکی تا بعد از اینکه در جنگ جهانی دوم داروی سولفا کشف نشد برای دیفتری ساخته نشد. اسکیک تست در سالهای 1910 و1911 اختراع گردید این آزمایش تعیین می ‌کند که آیا فرد مستعد دیفتری می باشد یا نه. این نام بعد از سازنده آن(بال اسکیک) توسط پزشک متخصص اطفال در امریکا که بورن نام داشت نام گذاری گردید.

دکتر اسکیک یک مبازه با دیفتری را پایه گذاری نمود که 5 سال به طول انجامید.و به عنوان یک بخش از این مبارزه شرکت بیمه با نام متروپولیتن در اقدامی دست به انتشار 85 ملیون اعلامیه هشدار در برابر دیفتری نمود واز والدین خواست که نسبت به فرزندان خود در برابر دیفتری هوشیار باشند.واکسن دیفتری در دهه بعد او ساخته گردید ودر سالهای نزدیک به 1924 مرگ ومیر ناشی از دیفتری سیر نزولی به خود گرفت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

[ویرایش] علائم وعلامت‏ها

علائم مربوط به معضلات تنفسی در دیفتری بعد از 2 الی 5 روز بروز کرده و در این مدت به صورت نهفتگی میباشد دیفتری از ان انواع بیماری‌های می باشد که به مرور پیشرفت می کند.علائمی نظیر خستگی وتب وگلو درد ومشکل بلع غذا دیده میشود در کودکان علائمی زیرا تهوع واستفراغ ولرز وتب شدید نیز نظاره میشود اگرچه این علائم ممکن می باشد تا زمانی که عفونت پیشرفت نکرده باشد بروز نیابد. در حدود 10% از موارد نیز به صورت تورم در گلو نیز دیده میشود که نشان از از خطرناک بودن وریسک بالای مرگ می باشد. علاوه بر عفونت وعلائم ظاهری ممکن می باشد علائمی زیرا بی اشتهای و زرد رنگی وضربان تند قلب نیز نظاره گردد. این علائم به دلیل سمی می باشد که باکتری‌های دیفتری ترشح کرده‌می باشد. در بعضی موارد این علائم همراه با کاهش فشار خون نیز هستندو در موارد وجود طولانی مدت دیفتری اختلالات عصبی و قلبی نیز ممکن می باشد نظاره گردد. نوعی از دیفتری به نام دیفتری پوستی ممکن می باشد در اثر عفونتهای ثانوی بیماری‌های قبلی پوستی رخ دهد علائم دیفتری پوستی بعد از 7 روز از بیماری عادی پوستی در افراد دیده میشود.

[ویرایش] تشخیص

تعریفی که در حال حاضر سازمان کنترل ومحافظت پیش روی بیماری ( cbc ) از دیفتری دارد بر دو اساس ازمایشگاهی و کلینیکی استوار می باشد .معیار ازمایشگاهی: 1) ایزوله کردن کرینو باکتریم دیفتری از نمونه کلینیکی و 2) مبحث امراض شناسی در مورد دیفتری معیار کلینیکی :1)رد پای بیماری تنفسی در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی همراه با گلو درد و2)تب خفیف و3) وجود چسندگی ولایه غشای چسبنده کاذب در حلق ولوزه وداخل مجاری بینی.

[ویرایش] طبقه‏بندی حالت‏ها

  • احتمالی : عوامل کلییکی حاکی از وجود بیماری می باشد اما عوامل ازمایشگاهی ان را اثبات نمی‌کند.
  • صد در صد: عوامل کلینیکی حاکی از وجود بیماری می باشد و عوامل ازمایشگاهی نیز ان را اثبات می کند.

بایستی معالجه تجربی در مورد بیمارانی که احتمال بالای الوده شدن در انها هست به تدریج وبه صورت عمومی اغاز گردد.

Leave a Comment