تربیت بدنی

متن کامل: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سکته – قسمت چهارم

وی گفت: افرادی که دچار بیماری های زمینه ای همچون دیابت، چربی خون بالا ،‌ فشار خون بالا هستند و یا اینکه اضافه وزن دارند و دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند ، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند؛ هر چند علایم دال بر بیماری های قلبی و عروقی را هم نداشته باشند. 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

رییس یازدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران با تصریح به اینکه یکی از علل مهم ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی استعمال دخانیات و به ویژه سیگار می باشد، گفت: افراد سیگاری نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و به خصوص سکته های قلبی قرار دارند. 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قاسمی با اظهار اینکه هدف اصلی تمام درمان های بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری از تبدیل اختلالات قلبی به نارسایی های حاد قلبی می باشد، گفت: در مرحله بعدی هدف این می باشد که فرد دچار نارسایی قلبی را با به کارگیری موثرترین روشهای جدید، درمان نمود. 

وی در خصوص اصول مهم برای جلوگیری از شروع مرحله نارسایی حاد قلبی، گفت: به این مقصود در درجه اول افرادی که در معرض خطر قرار دارند یعنی گرفتار بیماری های زمینه ای همچون سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، اضافه وزن، سیگار، فشار خون، چربی خون و قند خون بالا هستند ، تا حد امکان کوشش کنند بیماری خود را کنترل کنند. 

رییس یازدهمین کنگره تازه های قلب و عروق اضافه نمود: این افراد بایستی خود را ارزیابی کنند و به گونه مداوم بیماری خود را کنترل نمایند تا دچار عوارض و نارسایی های ناشی از آن بیماری نشوند. 

قاسمی اظهار داشت: مرحله بعدی برای ممانعت از نارسایی حاد قلبی این می باشد که چنانچه فرد دچار عوارض ناشی از بیماری های قلبی عروقی گردید، به محض تشخیص بیماری بایستی نسبت به درمان به موقع اقدام کند. 

وی ادامه داد: به گونه مثال، اگر بیماری قلبی در حد گرفتگی رگ می باشد در اولین فرصت نسبت به باز کردن رگ اقدام گردد و اگر در مرحله ای بیمار دچار حادثه قلبی گردید، اقدامات بسیار جدی برای جلوگیری از تکرار حادثه انجام گردد. 

رییس یازدهمین کنگره سراسری تازه های قلب و عروق یادآور گردید: در این کنگره مجموعه ای از اطلاعات و آگاهی های مرتبط با بیماری های قلبی و عروقی و روشهای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی شامل عروق کلیه، اندام ها و عروق سر و گردن با حضور متخصصان داخلی و خارجی مورد بحث و مطالعه قرار می گیرد. 

وی گفت: همچنین در این کنگره در بعد دیگری ، روش های تشخیصی در بیماری قلبی و عروقی شامل مروری بر پیشرفت تکنولوژی های گذشته و ارزیابی آخرین روشهای درمانی شامل داروهای نسل جدید و آزمایشهایی که بر روی این داروها انجام شده، مورد بحث و مطالعه قرار می گیرد. 

رییس یازدهمین کنگره سراسری تازه های قلب و عروق ادامه داد: در این همایش ، روش های درمانی بیماری های قلبی و عروقی شامل جراحی های پیشرفته ای که درعروق قلب و بدن اعمال می گردد و درمان های غیر جراحی شامل الکتروفیزیولوژی و تأثیر آن در رفع اختلات ضربانی قلب بدون جراحی مورد بحث و مطالعه قرار می گیرد.

“سکته خاموش” اصطلاحی می باشد که پزشکان برای سکته قلبی در بیماران دیابتی به کار می‌برند. لابد می‌دانید که سکته قلبی یکی از عوارض بیماری دیابت می باشد.

برای آشنایی بیشتر با این عارضه به سراغ دکتر منوچهر جزایری، فوق‌تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران رفتیم تا اطلاعاتمان را در این خصوص افزایش دهیم.

چه ارتباط‌ای بین دیابت و قلب هست؟

دیابت یک عامل خطر مهم برای بیماری عروق قلبی به شمار می‌رود. قلب یک فرد دیابتی، یک قلب آسیب‌پذیر و در واقع یک کاسه ترک خورده می باشد که هر لحظه ممکن می باشد بشکند. هنوز هم شایع‌ترین علت مرگ در بیماران مبتلا به دیابت، سکته‌های قلبی می باشد. دو عامل افزایش سن و فشار خون بالا، قلب را آسیب‌پذیرتر می‌کنند. تصلب شرایین (سخت شدن رگ ها)، نتیجه دو عامل فوق و در عین حال مسبب فشار خون می باشد. تصلب شرایین از عوارض اصلی دیابت می باشد. سکته‌های قلبی به ‌نوبه‌ ی خود دیابت را تشدید می‌کنند و یک دور باطل، بین دیابت و سکته قلبی مستقر می گردد. 

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

آیا فرقی بین سکته قلبی در یک فرد دیابتی و یک فرد غیر دیابتی هست؟

بله. انفارکتوس (سکته قلبی) در مریض‌های مبتلا به دیابت از نوع ساکت (بدون درد) می باشد. SILENT MI یا “سکته قلبی خاموش”، گاهی به سرعت به نارسایی قلبی (بطن چپ) منجر می گردد و بدون اینکه مریض، دردی احساس کند می‌میرد، پس اطرافیان بیمار تصور می‌کنند قلب او سالم بوده و به علت دیگری فوت کرده می باشد!

پس بایستی نتیجه گرفت که هر زمان با یک بیمار مبتلا به دیابت مواجهه شدیم، نباید منتظر درد شدید قلب باشیم تا تشخیص سکته قلبی بدهیم، بلکه همیشه بایستی قلب این بیماران را به گونه منظم و دوره‌ای مطالعه کنیم و هشدارهای لازم را بدهیم.

بله. علاج حادثه را قبل از وقوع بایستی نمود. یک بیمار دیابتی نوع ۲ همواره در معرض سکته قلبی بدون درد می باشد. اساسا پدیده درد، پدیده خوبی می باشد! زیرا درد موجب می گردد که بیمار متوجه بیماری خود بشود. درد موهبت می باشد نه مصیبت! البته مقصود این نیست که ما دایما بایستی درد بکشیم! مقصود این می باشد که درد مانند زنگ خطر می باشد و ما را خبر می کند. ضمنا افراد مسن، اصولا از نظر احساس درد و یا تب و سایر واکنش‌ها، ضعیف هستند و در دیابت، ضعیف‌تر.

چرا یک بیمار قلبی دیابتی درد را خوب احساس نمی‌کند و یا کم احساس می کند؟

علت آن گرفتاری (اختلال) اعصاب خودکار قلب می باشد. گرفتاری اعصاب خودکار می‌تواند به ناتوانی جنسی هم منجر گردد که غیرقابل برگشت‌ می باشد. گرفتاری اعصاب خودکار می‌تواند در حرکات عادی مری و روده اختلال ایجاد کند و اسهال‌های شدید و سمج و مقاوم بدهد. انفارکتوس بدون درد، عارضه مبهم گرفتاری اعصاب می باشد.

چه راهکارهایی برای جلوگیری از این عوارض قلبی توصیه می‌کنید؟

بایستی عوامل خطر آن را از بین برد. عوامل خطر عبارتند از: چاقی، سیگار، پرفشاری خون، افزایش چربی بد خون و بی‌تحرکی. 

آرامش روحی و پرهیز از اضطراب ها و استرس‌ها، نیز تأثیر عمده‌ ای در این پیشگیری دارند.

کنترل دقیق قندخون که جای بحث ندارد و یک بیمار مبتلا به دیابت، بایستی قندخون خود را همیشه زیر نظر بگیرد، وگرنه چهره خشن این بیماری نمایان‌می گردد. 

چهره خشن دیابت، یعنی قطع پا و صندلی چرخ‌دار. چهره خشن دیابت یعنی سکته‌های قلبی مرگ‌بار. چهره خشن دیابت یعنی نابینایی، چهره خشن یعنی ناتوانی جنسی غیر قابل برگشت. چهره خشن دیابت، یعنی دستگاه دیالیز و نارسایی مزمن کلیه.

متجاوز از ۲۰۰ میلیون نفر در جهان، مبتلا به دیابت‌اند و تا سال ۲۰۲۵ این رقم ممکن می باشد از ۴۰۰ میلیون تجاوز کند. آیا تمام اینها سکته‌ قلبی می‌کنند یا نابینا می شوند؟!

خیر. بیشتر این ها، یک زندگی عادی دارند و عمر طبیعی می‌کنند. این افراد، افرادی منظم و منضبط هستند. قند خون خود را کنترل می‌کنند. داروی خود را مصرف می‌کنند. حداقل سالی یک بار، معاینه چشم می شوند. وزن خود را در حد مطلوب حفظ می‌کنند و چاق نمی‌شوند. از ورزش کردن و پیاده‌روی غفلت نمی‌کنند. فشار خون خود را به‌ گونه منظم کنترل می‌کنند. سیگار نمی‌کشند. از تغذیه غلط پرهیز می‌کنند و بالاخره، حرص و جوش نمی‌خورند و استرس‌ها را حتی‌المقدور از خود دور می‌کنند و لذا یک زندگی عادی و عمر طبیعی می‌کنند و از مواهب زندگی مثل دیگران لذت می‌برند. این می باشد آن چهره ملایم و قابل قبول دیابت.

پروفسورمعصومعلی معصومی شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بیماریهای قلبی درانسان ناشی از سه عامل مادرزادی، رماتیسمی و کرونری می باشد و به طورکلی سرآغاز بیماریهای قلبی درانسان ناشی ازایجاد لایه های چربی دراطراف قلب نشات می گیرد و ممکن می باشد از دوران کودکی آغاز گردد. 

وی گفت: این لایه ها ممکن می باشد به رسوب دررشته های رگ، تصلب شرائین تا انسداد کامل رگ ها را بدنبال داشته باشد. 

وی ازاستعمال سیگاروترشح آدرنالین به عنوان عواملی دانست که منجر به تنگی رگها شده ودر نهایت عارضه سکته را درپی خواهد داشت. 

معصومی در خصوص علائم اولیه بیماریهای قلبی ، گفت: به دلیل مجاورت اعصاب گردن و دستها ، انتقال جریان الکتریکی سبب می گردد که دردهای ابتدایی دربازو، گردن و پشت حس گردد. 

وی از درد قلب، تعریق زیاد ، بی حالی ، رنگ پریدگی و سرگیجه به عنوان سایر علائم بیماریهای قلبی نام برد. 
وی براهمیت دادن انسانها به مقوله سلامتی تاکید نمود وگفت: نباید اینگونه تلقی گردد که سلامتی نقطه مقابل بیماری بوده ، بلکه سلامتی یعنی احساس شادمانی از وضعیت جسمانی و روحی که فرد بایستی در تامین این نعمت برای خود بکوشد. 
پروفسورمعصومی بیماریهای قلبی را بسان یک کوه یخ توصیف نمود که تنها قله کوه ازآب برآمده وقابل رویت بوده وبخش عظیم این بیماری محسوس و مرئی نیست. 

وی ادامه داد: ساده ترین راه تشخیص بیماریهای قلبی شناخت عوامل خطرساز غیرقابل کنترل مانند سن، جنس ، نژاد و پیشینه خانوادگی و نیز عوامل قابل کنترل همچون وزن ، تغذیه ، فشار خون و کلسترول می باشد. 

وی با تصریح به گسترش هرچه بیشتر بیماریهای قلبی در جوامع امروزی بویژه در استان کرمانشاه، خواستار آن گردید تا حساسیتهای لازم در خصوص این نوع از بیماریها در بین افراد جامعه و نیز سازمانهای ذیربط هرچه بیشتر نهادینه گردد. 

این متخصص قلب به خطرساز بودن عامل فشارخون و تاثیر آن بر روی سلامت قلب و عروق و نیز حادث شدن سکته های مغزی در افراد ،گفت: فشار خون علامت خاصی ندارد و بایستی تنها با آزمایش کردن افراد بالای ۲۰ سال آن را تشخیص داد. 

دکتر معصومی احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی و مغزی را با افزایش فشار خون مرتبط دانست و گفت: این احتمال که یک فرد ۵۵ ساله که اکنون فشار خون ندارد، در آینده دچار فشار خون گردد ، ۹۰ درصد می باشد. 

وی فشار خون را عاملی در افزایش سه تا چهار برابری نارسائیهای قلبی ، سکته و بیماریهای قلبی عنوان نمود. 
وی گفت: به گونه متوسط در استان کرمانشاه سالیانه بین هزار تا یک هزار و ۱۰۰ نفر دچار سکته مغزی می شوند و چنانچه بتوانیم عامل فشارخون را در استان کنترل نماییم ، در واقع از ۳۰ تا ۴۰ درصد این سکته ها جلوگیری کردیم. 

ایشان همچنین به مضرات سیگار تصریح نمود و گفت: بر اساس تحقیقات به اقدام آمده، از سیگار ۴۰ عنصر سرطان زا متصادر می گردد و از هر دو نفر سیگاری ، یکی به دلیل عوارض بیماریهای ناشی از سیگار می میرد.

وی ورزش کردن را نیز از آن جهت که باعث کاهش یافتن ۳۰ درصد بیماریهای قلبی می گردد ، مهم توصیف نمود و گفت: هرچه در ورزش کردن (نوع هوازی ورزش) حرکات موزون بدون انقباض عضلات بزرگ دست و پا را تمرین کنیم ، احتمال بازشدن عروق نیز بیشتر می گردد ضمن اینکه تنفس افزایش می یابد و قلب نیز تحرک بیشتری به خود می گیرد. 

وی شهروندان را به روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش هوازی البته با گرم کردن بدن از قبل توصیه نمود.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه کالج امپریال لندن کشف کردند که فعالیت بیش از اندازه حد یک مولکول کوچک به نام TLR-2 که سطح سلولهای سیستم ایمنی بدن را می پوشاند موجب تصلب شریانی و سکته قلبی می گردد.
این دانشمندان پلاکهای تصلبی ایجاد شده در شریانهای ۵۸ بیماری که تجربه سکته داشتند را با آنزیمهای ویژه ای حل کرده و پس از چهار روز آنها را مطالعه کردند.

نتایج این بررسیها نشان داد که سلولهای شریانی میزان زیادی از مولکولهای التهابی و موادی را که قادرند به شریانها آسیب برسانند تولید کرده اند. سپس این پلاکها را در تماس با پادتنهایی قرار دادند که با گیرنده ها و مولکولهای حاضر در فرایندهای التهابی مبارزه می کنند.

براساس گزارش یونایتدپرس اینترنشنال، این تحقیقات نشان داد که پادتنهای ضد مولکول TLR-2 تا حد چشمگیری تولید مولکولهای التهابی را کاهش می دهند.

مولکول TLR-2 مسئول التهاب و صدمات شریانی می باشد. این مولکول، گیرنده ای می باشد که روی سطح سلولهای سیستم ایمنی را می پوشاند و باکتریها و پروتئینهای خارجی را تشخیص داده و لنفوسیتها را برای دفاع از بدن فعال می کند.

به گفته این محققان، بروز سکته های قلبی و مغزی می تواند نوعی پاسخ ایمنی برای دفاع پیش روی میکروارگانیسمهای خارجی باشد. این میکروارگانیسمهای خارجی در سطح رگها موجب التهاب شده، به دیواره شریانها آسیب رسانده، تشکیل پلاکهای تصلب شریانی را تسهیل کرده و خطر بروز سکته را افزایش می دهند.

قرار گرفتن افراد مستعد بیماری های قلبی در محیط سرد، موجب سکته قلبی می گردد که برای جلوگیری و مصون ماندن بهتر می باشد از پوشش های مناسب بهره گیری گردد.

دکتر سامان خشنود متخصص قلب و عروق با اظهار این که قلب باعث گردش خون در بدن بشر می گردد به باشگاه خبرنگاران گفت: در سرما عروق محیطی بدن دچار اسپاسم (گرفتگی) شده و به علت نیاز بدن به گرما و انرژی هورمونی به نام آدرنالین در خون تشرح می گردد که باعث افزایش ضربان قلب می گردد در نتیجه نیاز عضله قلب به اکسیژن و مواد غذایی بیشتر خواهد گردید. اگر درفردی عروق کروز بین ۸۰ تا ۷۵ درصد تنگی داشته باشد هنگامیکه نیاز عضله قلب به خون اکسیژن بیشتر می گردد بعلت تنگی آن منطقه ازقلب دچار ایسکیمی (کمبود خون) می گردد که به دنبال آن درد در ناحیه سینه فرد ایجاد می گردد که به پکتورالیس (آنژیم صدری) معروف می باشد و باعث سکته قلبی می گردد.

ایشان ادامه داد: قرار گرفتن در آب سرد موجب ایسکیمی شدید و یا دچار آرتیمی (نامنظم شدن ضربان قلب) شده که منجر به سکنوب (ایست قلبی) می گردد.

خشنود گفت: افراد مستعد بیماری قلبی درصورت قرار گرفتن در محیط سرد برای جلوگیری از ایجاد زمینه سکته قلبی، از پوشش های مناسب که بدن را در برابر سرما محفوظ نگه می دارد بهره گیری کنند.

Leave a Comment