تربیت بدنی

فرمت ورد: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سل – قسمت دوم

دکتر عبدالرضا سودبخش ، متخصص بیماریهای عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه گفت : سل یک بیماری عفونی باکتریایی می باشد که از آن بعنوان طاعون سفید نیز نام برده میشود . راه اصلی انتشار این بیماری از طریق هواست اما از راههای دیگر از قبیل خوردن ( به خصوص خوردن شیر گاو و آلوده ) و یا از راههای کمتر شایع بصورت پوستی ( هنگام تزریق واکسن ) و در مواردی نادر از مادر به جنین نیز منتقل میشود .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

وی گفت : بطور کلی بیماری سل به دو گروه عمده سل ریوی و سل خارج از ریه تقسیم میشود . علائم سل ریوی سرفه ، تب ، خلط که گاهی با خون همراه می باشد ، بی اشتهایی ، ضعف و بیحالی میباشد که البته گاهی ممکن می باشد با هیچکدام از علائم فوق همراه نباشد بلکه بدون علامت و تنها از طریق عکس اتفاقی ریه تشخیص داده گردد و با اینکه بدون سرفه و علائم ریوی و تنها با کاهش وزن همراه باشد . دوره نهفته این بیماری معمولا بین 3 تا 10 هفته می باشد و از نظر تشخیص این بیماری در نظر داشتن علائم کلینیکی بیمار و حضور ذهن داشتن پزشک بسیار موثر می باشد .

تشخیص بیماری :

ایشان ادامه داد : مانند موارد دیگر برای تشخیص بیماری سل انجام بیوپسی و تست پوستی سل می باشد . افراد مننژیت سلی حدود 40 تا 50 درصد امکان دارد تست سل در آنها منفی باشد پس تنها نمیتوان به تست سل اکتفا نمود . زیرا که با تست منفی سل احتمال بیماری رد نمیشود .

دکتر سودبخش ادامه داد : افرادی که تحت شیمی درمانی قرار میگیرند و یا از داروهای کورتن دار بهره گیری میکنند و یا افراد HIV  مثبت از علائم کلینیکی شدیدتری برخورد دارند . البته بیماری سل بیماری درمان پذیری می باشد و 98 درصد بیماران بهبود پیدا میکنند اما طول مدت درمان آن در حدود 6 ماه می باشد که بایستی کاملا سپری گردد .

ایشان ادامه داد : هر بیمار سل از زمانی که میکروب وارد بدن او شده تا زمانی که بیماری دارو تشخیص داده گردد میتواند حدودا 10 فرد دیگر را به این بیماری مبتلا کند ، پس اولین اقدام بعد از برخورد با یک بیمار سلی ، بیماریابی در اطرافیان اوست تا بتوان از سرایت آن به افراد دیگر جلوگیری نمود . متاسفانه در درمان سل به علت مصرف بد دارو و تجویز دوز نامناسب و ناکافی دارو مقاومت به میکروب سل روز به روز افزایش می یابد از این رو پیشنهاد میکنیم که بیماران قبل از پایان یافتن طول مدت درمان داروهای خود را قطع نکنند و اگر با عارضه ای روبرو شدند مانند بی اشتهایی یا هپاتیت میتوانند مجددا به پزشک مراجعه کنند .

راههای پیشگیری :

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص راههای پیشگیری این بیماری گفت : درمان این بیماری خود یکی از راههای پیشگیری می باشد اما بهره گیری از واکسن B.C.G نیز میتواند بعنوان پیشگیری بهره گیری گردد . البته واکسن سل یک ایمنی نسبی می باشد و بسته به نواحی گوناگون درصد ایمنی آن متفاوت می باشد بدین معنا که در بعضی مناطق 80 درصد و در بعضی مناطق دیگر ممکن می باشد هیچ اثری نداشته باشد . پس نمیتوان از آن بعنوان یک پیشگیری 100 درصد بهره گیری نمود ایشان ادامه داد : از راههای دیگر پیشگیری بهره گیری از داروی کیموپروفیلاکسی برای پیشگیری از فعال شدن سل در افراد می باشد بعنوان مثال مادری که تست سل او مثبت شده بایستی فرزند خود را نیز با بهره گیری از این دارو تحت درمان قرار دهد بدلیل اینکه راه اصلی انتقال این بیماری از طریق هواست . بهره گیری از ماسک نیز میتواند بسیار کمک کننده باشد . همچنین میکروب سل به نور آفتاب و حرارت بسیار حساس می باشد در نتیجه در مکانهای مرطوب و تاریک بیشتر دیده میشود .

مناطق در معرض خطر :

ایشان ادامه داد : سل در ایران در گروههایی که در جاهای تاریک حبس هستند مانند زندانیان دیده میشود در بعضی مناطق جغرافیایی از قبیل نواحی شمالی کشور ، ایلام ، کردستان ، سنندج و بیجار نیز بیشتر می باشد بطور کلی سل یک بیماری اجتماعی – اقتصادی می باشد و در هر جایی که جمعیت زیادی زیر یک سقف جمع باشند و از تغذیه و بهداشت مناسب برخوردار نباشند و در فقر بسر ببرند بیشتر دیده میشود .

مداخلات درمانی :

دکتر سودبخش ادامه داد : برای ریشه کن شدن سل حداقل 3 اصل بایستی بصورت زنجیره سه گانه رعایت گردد . اصل اول بیماریابی و درمان بیماران مبتلا به سل می باشد که تحت نظارت مرکز بهداشت انجام میشود رعایت میشود اصل دیگر انجام واکسیناسیون می باشد که این نیز رعایت میشود اما اصل سوم که بسیار مهم می باشد بیماریابی فعال یا Active  می باشد که با انجام آن میتوان بیماران مبتلا به سل مخفی یا بدون علامت را شناسایی و تحت درمان قرار داد که متاسفانه این اصل به خوبی اجرا نمیشود .

انواع بیماری سل خارج از ریه :

دکتر سودبخش گفت : از انواع سل خارج از ریه نیز میتواند به سل استخوانی ، سل دستگاه گوارش ، سل غدد لنفاوی ، مننژیت سلی و سل دستگاه ژنیتال تصریح نمود که هر کدام از آنها ممکن می باشد به دلیل تشابه علائم کلینیکی به حساب بیماری دیگری گذاشته شوند بعنوان مثال سل استخوان که معمولا ستون مهره ها را درگیر می ‌کند ممکن می باشد بدلیل کمردرد یا زمینه آرتروز به حساب آرتروز گذاشته گردد بخصوص اینکه سل استخوانی و ستون مهره ها بدون تب هستند و اغلب 20 تا 30 درصد تست سل آنها منفی می باشد و یا سل دستگاه ژنیتال که در آقایان باعث گرفتگی مجاری منی بر و در خانمها باعث گرفتگی لوله های رحم میشود یکی از مهمترین دلیل نازایی می باشد . از این رو تنها در نظر داشتن علائم کلینیکی برای تشخیص این بیماری کافی نیست .

ایشان ادامه داد بهترین زمان برای مصرف داروهای ضد سل معمولا صبح ناشتا و بصورت یک وعده در روز می باشد . اگر بیماری نتواند ناشتا از دارو بهره گیری کند بایستی با نظر پزشک زمانش را تغییر دهد .

دکتر سودبخش در پایان گفت : آموزش بیماران و خانواده های آنها چه از طریق رسانه های گروهی و چه از طریق چاپ بروشور میتواند در پیشگیری از این بیماری بسیار کمک کننده باشد .

نواحی گوناگون دنیا در غلبه بر بیماری سل پیشرفت های متفاوتی داشته اند

با ظهور نوع تغییر شکل یافته بسیار مقاومتر، مقامات بهداشت پیشرفت نواحی گوناگون را در روز جهانی سل ارزیابی کردند

شارلین پورتر
نویسنه فایل واشنگتن

واشنگتن – نواحی گوناگون دنیا در کوشش های خود جهت کنترل بیماری سل پیشرفت های متفاوتی داشته اند، کشورهای قاره آمریکا، جنوب شرقی آسیا و غرب پاسیفیک در مسیر دستیابی به اهداف تعیین شده برای کنترل بیماری هستند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) ارزیابی این سازمان در مورد پیشرفت پیش روی این بیماری را همزمان با روز جهانی سل در 24 مارس اعلام نمود.

معیار موفقیت، بنا بر “کنترل جهانی بیماری سل 2006″، تشخیص 70 درصد از موارد بیماری سل و درمان موفقیت آمیز 85 درصد از این موارد می باشد. خواست کشورهای عضو مجمع بهداشت جهانی حصول این اهداف تا پایان سال 2005 بود.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، لی جونگ ووک، اظهار داشت، “شواهد آشکاری مبنی بر موثر بودن سرمایه گذاری روی کنترل بیماری سل هست.” او اضافه نمود، “حتی هم اکنون در کشورهای کم درآمد که معضلات مالی فراوانی دارند، برنامه های مربوط به کنترل بیماری سل به شکل موثری دنبال می شوند و نتایج خوبی به دست آمده می باشد. اراده و تعهد مشابهی بایستی در کشورهایی آفریقایی و دیگر مناطقی که تامین بودجه و اولویت برای کنترل بیماری سل کماکان ضعیف می باشد، به کار بسته گردد.”

در گزارش سازمان بهداشت جهانی از عدم سرمایه گذاری کافی دولت های آفریقایی جهت کنترل بیماری سل ابراز نگرانی شده می باشد. آلودگی مشترک بین اچ. آی. وی. و بیماری سل و فقدان مراقبت های بهداشتی و پزشکی دو عامل مهمی هستند که نرخ ابتلا به بیماری سل در آفریقا را به سطحی بحرانی در سال های اخیر رسانده می باشد.

سازمان بهداشت جهانی از کوشش های انجام شده در کنیا، کشوری که یک برنامه اضطراری و سراسری برای کنترل بیماری سل در داخل کشور ایجاد کرده می باشد، را ستایش نمود. این برنامه اقدامات و منابع لازم جهت کاهش مرگ و میرهای غیر ضروری را مشخص کرده می باشد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، کوفع عنان، در پیامی به مناسبت روز جهانی سل اظهار داشت، اگر کشورها اقدامات لازم جهت کنترل بیماری و درمان سل را انجام دهند، “14 میلیون نفر در ده سال آینده از مرگ نجات خواهند پیدا نمود.”

ایالات متحده و کشورهای دیگر در حال پیگیری کوشش هماهنگی جهت کنترل بیماری سل از طریق اجرای مراقبت های پزشکی بهینه در سرتاسر جهان، و انجام برنامه ای در زمینه پژوهش در مورد واکسن ها و رویکردهای درمانی جدید هستند.

شکل های خطرناکتری از بیماری سل در حال ظهور می باشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دهها سال می باشد که درمان بیماری سل موجود بوده می باشد. انجام این درمان برای تمام افرادی که به آن نیاز دارند، و اجرای این کار به شکل موثر مشکلی می باشد که پیش روی غلبه بر این بیماری مهلک، که در طول تاریج نوع بشر را رنج داده می باشد، قرار دارد.

به دلیل عدم به کار بستن داروها به شکل موثر، انواع تغییر شکل یافته جدید و خطرناکتر باسیل سل به وجودآمده می باشد. نوع تغییر شکل یافته و مقاوم در برابر چندین دارو، (MDR)، بسیار خطرناک می باشد و هزینه درمان بالایی دارد زیرا بیماران پیش روی دو درمانی که سالهاست به عنوان اولین درمان مورد بهره گیری قرار می گیرند، پاسخ نشان نمی دهند. نرخ وقوع این شکل از بیماری در بعضی مناطق رو به رشد می باشد، با اینکه رویهم رفته موارد گزارش شده بیماری سل رو به کاهش می باشد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) یک اطلاعیه رسمی در روز 23 مارس صادر نمود، و برای اولین بار پرده از تحقیقات انجام شده در مورد ظهور جهانی بیماری سل با مقاومت گسترده در برابر دارو (XDR) برداشت. CDC این وضعیت را به عنوان نوع تغییر شکل یافته یک بیماری که در برابر حداقل دو داروی اصلی و سه داروی رده دوم یا بیشتر مقاوم می باشد، تعیین نمود.

در مطالعه ای که روی نمونه های گرفته شده از بیماران از آزمایشگاه ها در سرتاسر دنیا انجام گردید، بیماری سل نوع XDR از 5 درصد رشد در موارد بیماری سل نوع MDR در سرتاسر جهان، به 5/6 درصد افزایش یافته بود. در کشورهای صنعتی، افزایش نوع تغییر شکل یافته خطرناک بارزتر بود – 3 درصد از موارد بیماری سل MDR در سال 2000 به شدت پیش روی دارو مقاوم بودند؛ 11 درصد در سال 2004 به عنوان نوع تغییر شکل یافته XDR شناسایی شدند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

طبق اطلاعیه رسمی CDC، “ظهور نوع تغییر شکل یافته XDR بیماری سل موجب نگرانی می باشد زیرا گسترش آن از لحاظ جغرافیایی بسیار وسیع بوده می باشد، مانند در ایالات متحده، و این امر باعث غیر قابل درمان شدن بیماران با داروهای موجود می گردد.”

از طریق همکاری با شرکای بین المللی، CDC کوشش می کند افزایش شکل های مقاوم در برابر دارو را با بهره گیری از راهبردهای مختلف کاهش دهد. این راهبردها شامل تقویت برنامه های کشوری بیماری سل از طریق کمک به متخصصان امور پزشکی در تشخیص بیماری و اطمینان حاصل کردن از تکمیل دوره درمان بیماری سل، و طرح روش های جدید درمان و تشخیص بیماری می باشد.

    اطلاعات‌ اوليه‌
    توضيح‌ كلي
برونشكتازي‌ عبارت‌ می باشد‌ از يك‌ نوع‌ بيماري‌ ريوي‌ كه‌ در آن‌ لوله‌هاي‌ نايژه‌اي‌ به‌ گونه مزمن‌ بسته‌ و ترشحات‌ ضخيم‌ در آنها جمع‌ مي‌گردد. عفونت‌ ثانويه‌ به‌ اين‌ بيماري‌ به‌ دفعاترخ‌ مي‌دهد. اين‌ بيماري‌ مسري‌ نيست‌ مگر اينكه‌ بيماري‌ سل‌ نيز همراه‌ آن‌ وجود داشته‌ باشد.
    علايم‌ شايع‌
سرفه‌ مكرر همراه‌ با خلط‌ بد بو، سبز يا زرد (گاهي‌ رگه‌هاي‌ خون‌ نيز در خلط‌ ديده‌ مي‌گردد).
عفونت‌ مكرر ريه‌
تنگي‌ نفس‌؛ نفس‌ بدبو
احساس‌ ناخوشي‌ عمومي
خستگي‌ مكرر

Leave a Comment

Basics Theme by BCorp.com