تربیت بدنی

دانلود: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سل – قسمت سوم

    علل آسيب‌ به‌ لوله‌هاي‌ نايژه‌اي‌ كوچك‌. اين‌ آسيب‌ ممكن‌ می باشد‌ در عرض‌ چند سال‌ به‌ وجود آمده‌ و توسعه‌ يابد. علل‌ شايع‌ آسيب‌ عبارتند از:
سيگار كشيدن‌
عفونت‌هاي‌ ريوي‌ مكرر
برونشيت‌ مزمن
آلرژي‌ها؛ دود يا گرد و غبار
استنشاق‌ يك‌ جسمخارجي
بيماري‌ سل‌؛ سرطان‌ يا آبسه‌ ريه‌
عفونت‌ قارچي‌

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید     عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر سيگار كشيدن‌

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تغذيه‌ نامناسب‌
چاقي‌
سابقهخانوادگي‌ بيماري‌ سل‌
خستگي‌ يا كار زياد
قرار گرفتن‌ در معرض‌ مواد آلرژي‌زا
هواي‌ سرد و مرطوب     پيشگيري هيچگاه‌ سيگار نكشيد.
در صورت‌ بروز عفونت‌ ريوي‌ حتماً به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد.
حتي‌المقدور از عوامل‌ خطر دوري‌ كنيد.
واكسنآنفلوآنزا و ذات‌الريه‌ تزريق‌ كنيد.    عواقب‌ مورد انتظار اغلب‌ بيماران‌ با درمان‌ مي‌توانند زندگي‌ تقريباً طبيعي‌ و بدون‌ ناتواني‌ و معلوليتعمده‌ داشته‌ باشند.     عوارض‌ احتمالي‌

بيماري‌ انسدادي‌ مزمن‌ ريه‌
ذات‌الريه‌ مكرر
تخريب‌ بافت‌ ريه‌     درمان‌    اصول‌ كلي – آزمايشات‌ تشخيصي‌ ممكن‌ می باشد‌ شامل‌ موارد زير باشند: عكسبرداري‌ از ريه‌ها، عكس‌برداري‌ از نايژه‌ها، كشت‌ خلط‌، برونكوسكپي‌ (ديدن‌ نايژه‌ها از داخل‌ توسط‌ يك‌ لوله‌ كه‌ سر آن‌ منبع‌ نور و دوربين‌ نصب‌ شده‌ می باشد‌).
– هيچگاه‌ سيگار نكشيد.
– روش‌ تخليه‌ ترشحات‌ و خلط‌ را با بهره گیری‌ از تغيير وضعيت‌ بدن‌ فرا بگيريد و اين‌ كار را روزانه‌ دو بار انجام‌ دهيد.
– زير پايه‌هاي‌ جلويي‌ تخت‌ را 5/12-5/7 سانتيمتر بالا بياوريد تا ترشحات‌ مخاطي‌ در لوب‌هاي‌ تحتاني‌ ريه‌ها جمع‌ نشوند.
– اگر در محل‌ كار شما آلودگي‌ هوا شديد می باشد‌، حتي‌الامكان‌ سعي‌ كنيد كه‌ كمتر در معرض‌ اين‌ هوا قرار گيريد، و اگر لازم‌ بود، شغل‌ خود را عوض‌ كنيد.
– در خانه‌ سيستم‌ تهويه‌ مطبوع‌ فيلتردار و با كنترلرطوبت‌ نصب‌ كنيد.
– اگر كارهايي‌ زیرا‌ فرياد زدن‌، خنديدن‌ با صداي‌ بلند، گريه‌ كردن‌، فعاليت‌ شديد، يا تغييرات‌ ناگهاني‌ دماي‌ محيط‌ موجب‌ بروز حملاتسرفه‌ شوند، از آنها اجتناب‌ كنيد.
بهداشتدندان‌ و دهان‌ را دقيقاً رعايت‌ كنيد.
– اگر سابقه‌ آلرژي‌ داريد، سعي‌ كنيد در معرض‌ موارد آلرژي‌زا قرار نگيريد.
– اقدام‌ جراحي‌ براي‌ درآوردن‌ نواحي‌ آسيب‌ ديده‌ مجزا در ريه‌ (به‌ ندرت‌)    داروها آنتيبيوتيك‌ براي‌ ده‌ روز ماهانه‌، در صورتي‌ كه‌ عفونت‌ باكتريايي‌ باعث‌ برونشكتازي‌ شده‌ باشد، يا موجب‌ بروز ذات‌الريه‌ يا برونشيت‌ حاد شده‌ باشد.
داروهاي‌ گشادكننده‌ نايژه‌ براي‌ گشاد كردن‌ راه‌هاي‌ هوايي
اكسپكتورانت‌ براي‌ رقيق‌ و نرم‌ كردن‌ ترشحات‌    فعاليت‌
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
تا حد امكان‌ فعاليت‌ خود را حفظ‌ كنيد.     رژيمغذايي مايعات‌ بيشتر بنوشيد. روزانه‌ حداقل‌ 8 ليوان‌ آب‌ بنوشيد. اين‌ كار موجب‌ رقيق‌ شدن‌ ترشحات‌ و آسان‌تر شدن‌ تخليه‌ آنها با سرفه‌ مي‌گردد.     در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ برونشكتازي‌ را داريد.
اگر پس‌ از تشخيص‌، دچار علايم‌ عفونت‌ ريوي‌ يا برونشيت‌ شده‌ايد. اين علائم شامل:
-اگر شما دچار تب شده ايد.‌
– اگر خلط‌ خوني‌؛ خلط‌ عليرغم‌ درمان‌ ضخيم‌تر گردد؛ يا با تخليه‌ وضعيتي‌، رنگ‌، مقدار، يا خصوصيات‌ خلط‌ تغيير يابد.
– اگر درد سينه‌ افزايش‌ يابد.
– اگر

سل عفونت مزمنی می باشد که به وسیله باکتری ” میکوباکتریوم توبرکلوزیس” و گاهی به وسیله سایر مایکوباکتریوم ها ایجاد می گردد. این بیماری اغلب ریه را درگیر می کند ، اما تقریبا هیچ کدام از دستگاههای بدن از شر بیماری ” سل ” در امان نیستند و سایر اعضای بدن هم ممکن می باشد با این بیماری درگیر شوند.

بیماری سل به وسیله قطره های ریز موجود در هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد و اغلب افرادی را که در ارتباط نزدیک با فرد بیمار باشند ، درگیر می کند . پس همه اعضای خانواده فرد بیمار ، در معرض ابتلا به این بیماری هستند. مگر اینکه او به بیمارستان منتقل گردد و با آنها زندگی نکند و یا تحت درمان صحیح قرار بگیرد.

فردی که دچار عفونت فعال سلی می باشد ، اگر سرفه یا عطسه کند و جلوی دهان و بینی خود را نگیرد ، قطره هایی که حاوی مایکو باکتریوم یا میکرب سل هستند ، در هوا پخش می شوند و اگر فرد دیگری که نزدیک فرد مبتلا می باشد ، این قطره ها را استنشاق کند ، باعث ابتلای او خواهد گردید. پس افراد مبتلا هنگام عطسه و سرفه بایستی همیشه برای پوشاندن دهان و بینی خود از دستمال بهره گیری نمایند و پس از آن ، دستهای خود را با دقت بشویند.

البته این به آن معنا نیست که فرد مبتلا به سل بایستی قرنطینه گردد . در تماس کوتاه و گذرا امکان انتقال بسیار کم می باشد ، اگر چه غیر ممکن نیست.

بسیاری از مردم میکروب سل در بدنشان هست . اما مبتلا به بیماری سل فعال نیستند.

علایم بیماری سل

علایم اولیه سل ، ممکن می باشد بسیار عادی باشد و توجه را جلب نکند ، مثل شخصی که دچار سرما خوردگی می باشد یا کسی که مدتی لاغر و ضعیف می باشد یا گاهی فرد تب می کند و دچار سرفه های مکرر می گردد. افراد ، در این مرحله به پزشک مراجعه نمی کنند تا علایم شدیدتری در آنها بروز کند ، علایمی مثل درد تیزی که در ناحیه قفسه سینه می باشد و با نفس کشیدن و سرفه ایجاد و تشدید می گردد و یا وجود خلط خونی .

 بایستی توجه داشت هیچ کدام از این دو علامت ، مخصوص بیماری سل نیستند ، اما نباید این علایم را دست کم گرفت.علایم سل می تواند شبیه علایم سایر بیماریهای ریوی ( مثل ذات الریه ، آبهای ریوی ، تومورها و عفونتهای قارچیخیلی از بیماریهایی غیر ریوی و یا حتی همراه سایر بیماری ها باشد.

درمان بیماری سل

 برای درمان سل ، راههای بسیاری هست ، اما همواره بایستی 3 نکته را در نظر داشت :

1-    رژیم دارویی سل، اغلب شامل چند دارواست که میکروب سل نسبت به آنها حساس می باشد . این داروها بایستی همراه هم مصرف شوند تا اثر لازم را داشته باشند . بهره گیری نامنظم داروها باعث می گردد میکروب سل نسبت به این داروها مقاوم گردد.

2-  بیمار بایستی داروهایش را به گونه منظم و دقیق ، طبق دستور پزشک مصرف کند . این نکته درمورد همه بیماری ها صادق می باشد. اما بخصوص درمورد سل از اهمیت فوق العاده ای برخورداراست ، زیرا درصورت مقاومت میکروب سل نسبت به داروهای موجود تقریبا می توان گفت دیگر هیچ داروی کاملا مؤثری برای درمان سل وجود نخواهد داشت.

3- درمان سل کمی طولانی می باشد. پس بیمار بایستی حوصله داشته باشد و تمام مدت درمان را سپری کند. این دوره درمان گاهی تا 2 سال طول می کشد.

وضعيت بيماري سل در جهان :

 امروزه يكي از بزگترين مسائل بهداشتي جهان ، بيماري سل می باشد. حدس زده ميشود كه از هر سه نفر جمعيت جهان ، يك نفر به باسيل سل آلوده بوده و درهر ثانيه يك نفر به تعداد انان افزوده ميشود. نگران كننده اين می باشد كه كه طبق برآوردهاي موجود 50 ميليون نفر  از اين افراد، به باسيل سل مقاوم به چند دارو (MDR-TB) آلوده هستند . درحال حاضر 20 ميليون نفر درجهان به بيماري سل مبتلا هستند كه بيش از 80% اين موارد، تنها مربوط به 22 كشور درحال توسعه جهان می باشد .

Leave a Comment