تربیت بدنی

فایل تحقیق : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سرما خوردگی – قسمت اول

– ويروس احتياج به دارو جهت ريشه‌كني ندارد(مگر در موارد خاص). به طريق اولي براي درمان يك بيماری ويروسي نبايد از آنتي‌بيوتيك بهره گیری كرد(بجز چند استثناء). هر بيماری با منشاء ويروسي يك الگوی مشخص و ثابت دارد: شروع مي‌گردد و تمام مي‌گردد!! بعبارتی حتي بدون هيچ‌گونه درمان دارویی نيز مي‌تواند بهبود يابد( اجازه دهيد اينقدر تكرار نكنم :بجز چند استثناء!)

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اما مكانيسمها: ابتلا به سرماخوردگی از دو حال خارج نيست: الف- از يك فرد سرماخورده دريافت كنيد ب- خودتان دچار شويد. در هر حالت، ويروسهايي وجود دارند در نواحي حلق بشر كه در حالت عادي تعداد آنها كم می باشد و مكانيسمهاي دفاعي بدن فعاليت آنها را بشدت تحت كنترل دارند.وقتي كه شما در معرض يك شخص مبتلا قرار مي‌گيريد حجم بسيار زيادي از اين ويروسها به ناحيه حلق شما وارد شده و بسرعت تكثير مي‌شوند. درنتيجه سيستم دفاعي توان و زمان لازم براي كنترل آنها را ندارد.

چگونه خودبخود دچار مي‌شويم؟ الف- وقتي كه درجه حرارت ناحيه حلق به يكباره پايين بيافتد(مثلا در هنگام پاييز يا روزهايي كه نسبت به روز قبل به يكباره افت دما داريم) ب- قرار گرفتن در دماي بسيار پايين پس:

1- از افرادی كه مبتلا به سرماخوردگي هستند دوری كنيد بخصوص در فازی كه بيماري آنها فعال و شديد می باشد. آنها يك مخزن متحرك ويروس هستند.از آنها بخواهيد حتما با دستمالي جلوي مجاری تنفسي خود را بگيرند. هیچگاه هیچگاه با اين افراد در يك مكان بسته بسر نبريد.

2- در زمانها يا مكانهايي كه فكر مي‌كنيد ممكن می باشد افت ناگهاني دما داشته باشيد(مثلا ابتداي پاييز يا بهار – حركت از داخل منزل به بيرون) حتما پوشش كافي و حتي بيشتر از كافي داشته باشيد!

3- در زمانها و مكانهايي كه درجه برودت هوا بسيار پايين می باشد سعي كنيد رفت و آمد بيهوده نكنيد. تنها كارهاي ضروری خود را انجام دهيد و كارهاي ديگر را به روز ديگری موكول كنيد.

4- اگر مجبوريد در هواي سرد بيرون برويد، كار ساده‌اي انجام دهيد: مكاني كه محل شروع بيماري می باشد را محافظت كنيد! كجا؟ حفره دهان و سيوسنهاي سر و صورت. چگونه؟ با بهره گیری از يك شال گردن كه موجب گرم نگه داشته شدن حلق، بيني و حنجره مي‌گردد(مكانهايي كه ويروس در انجا تكثير مي‌گردد). همچنين بهره گیری از يك هدبند (كه سينوسهاي پيشاني را مي‌پوشاند) مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

5- علايم اوليه زكام شروع شده.چكار كنيم؟ ساده می باشد. سريعا مي‌توانيد جلوي رشد و گسترش ان را بگيريد.تنها كافي می باشد ناحيه حلق خود را براي ميكروبها تبديل به جهنم كنيد!! براي اينكار كافي می باشد از محلول آب و نمك بهره گیری كنيد.نمك مي‌تواند محيط رشد ميكروبها را مختل كند. همچنين از مايعات گرم بهره گیری كنيد.ميكروبها اصلا از گرماي جهنمي در حلق شما خشنود نمي‌شوند!!

6- از دارو جهت پيشگيری از ابتلا به سرماخوردگي بهره گیری كنيم يا نه؟ اين بستگي به عوامل بسيار دارد.اما توصيه شخصي من براي عموم اين می باشد: نه. بهره گیری از داروهايي كه جلوي ابتلا به سرماخوردگي را مي‌گيرند بهتر می باشد محدود كنيد به مواردي كه بنا به تشخيص پزشك و براي افراد خاص تجويز مي‌گردد.

7- وقتي مبتلا شديم چكار كنيم؟ اقدامات اوليه گفته شده بهترين كار می باشد.اما در كنار آنها استراحت اصلي اساسي می باشد. استراحت كافي در بستر اين فرصت را به بدن شما مي‌دهد تا بتواند در برابر ميكروبها دفاع جانانه‌اي انجام دهد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

8- آيا به پزشك مراجعه كنيم؟ گلودردهاي چركي حتما نياز به مراجعه و تجويز آنتي بيوتيك دارند.آنها را جدي بگيريد. اما سرماخوردگی ساده الزامي به مراجعه ندارد.

9- همه كارها انجام شده. آيا براي تسريع طریقه بهبود مي‌توان دارو بهره گیری كرد؟ بله. در پزشكي به اين نوع درمانها مي‌گويند «درمانهای حمايتي». اين عبارت پیش روی «درمانهای ريشه‌اي» بكار برده مي‌گردد. در گلودردهاي چركي شما نياز به درمان ريشه‌اي(=تجويز آنتي بيوتيك) داريد اما در سرماخوردگي ساده، طب نوين مي‌گيود فقط درمان حمايتي. معني اين عبارت چيست؟ يعني اينكه بدن خود دفاع در برابر بيماري را انجام مي‌دهد و داروها تنها نقشی كه دارند كمك به بدن می باشد تا اين مرحله را آسانتر طی كند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

10- براي اين مقصود شما مي‌توانيد از داروهايي كه به نام OTC معروفند بهره گیری كنيد( دسته‌اي از داروها كه از نظر قانوني داروخانه‌ها مجازند حتي بدون نسخه پزشك نيز به مراجعان تحويل دهند.) از اين موارد مي‌توان به قرص سرماخوردگي بزرگسالان و  قرص استامينوفن تصریح كرد.

فراموش نكنيد: در سرماخوردگي ساده،  مصرف دارو هدف اصلي نيست.بلكه  استراحت كافي+ مصرف مايعات گرم و فراوان و انجام نكات اوليه گفته شده در بالا مناسب‌ترين اقدام مي‌باشد.

بهترین راه مقابله با سرماخوردگی چیست؟ 

 بهترین راه حل رعایت بهداشت شخصی و در صورت امکان جلوگیری از تماس نزدیک با افرادی می باشد که سرما خورده اند.      

Leave a Comment