تربیت بدنی

پژوهش: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سرما خوردگی – قسمت دوم

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

با رعایت چند نکته ساده می توانید به پیشگیری از سرماخوردگی احتمالی کمک کنید. شستن دست ها با آب و صابون یکی از موثرترین راههای مقابله با انتقال سرماخوردگی می باشد. شستن دست ها بطور مرتب مخصوصاً با صابونهای ضد باکتری، آلودگی ها و میکروب را از روی دست برطرف می کند. کوشش کنید از لوسیون های ضد باکتری در طی مدت روز بهره گیری کنید و بطور مرتب دست ها را با لوسیون تمیز کنید. زمانی که نمی توانید استحمام کنید یا با اشیا و شخص بیمار در تماس هستید، از لوسیون ضد باکتری بهره گیری کنید.

شستن دست ها با آب و صابون یکی از موثرترین راههای مقابله با انتقال سرماخوردگی می باشد.

به میزان کافی استراحت و خواب داشته باشید. زمانی که بدن خسته و کوفته می باشد، مقاومت کمتری در برابر سرماخوردگی داشته، در نتیجه مستعد پذیرش بیماری می باشد.

اگر دچار سرماخوردگی شدید چه بایستی بکنید تا دوره بیماری را کاهش دهید؟ غذای معطر و ادویه دار بخورید. این غذاها خلط آور هستند. زمانی که غذای ادویه دار می خورید، بینی شروع به آب ریزش می کند و باعث خارج شدن مخاط از بینی می گردد. غذاهای ادویه دار دقیقاً مثل داروی دکونژاستن (Decongestant)، دارویی که به هنگام سرماخوردگی کمک می کند تا به راحتی تنفس کنید، به گونه طبیعی اقدام می کنند، بدون آنکه عوارض جانبی در پی داشته باشند. البته مصرف غذاهای ادویه دار به کسانی پیشنهاد می گردد که نمی توانند دارو مصرف کنند.

به مقدار فراوان مایعاتی مانند سوپ، آب، آب میوه و نوشیدنی هایی از قبیل جوشانده گل بابونه، زنجبیل و داروهای گیاهی بنوشید. این مایعات کمک چشمگیری در گرم نگه داشتن بدن می کنند. در دوران سرماخوردگی، بدن مقدار فراوانی آب از دست می دهد که با نوشیدن این مایعات به مقدار زیاد، این مشکل جبران می گردد. بنابراین نیاز می باشد که در سرتاسر بیماری به گونه مرتب آب و مایعات گرم بنوشید.

توصیه می گردد در دوران سرماخوردگی از مصرف لبنیات و محصولات وابسته به آن پرهیز کنید. مصرف لبنیات باعث می گردد که مخاط گلو غلیظ تر شده و لایه ضخیمی تشکیل دهند، که این امر اقدام بلعیدن و سرفه کردن را دچار مشکل خواهد نمود.

در دوران سرماخوردگی بهتر می باشد که هوای منزل و یا محیط کار با بهره گیری از دستگاه بخور مرطوب نگه داشته گردد. اگر در محیطی زندگی می کنید که هوای بسیار خشک و گرمی دارد و دستگاه بخور نیز در منزل ندارید، بهتر می باشد کمی پنجره را باز بگذارید تا هوای درون منزل عوض گردد.

نکته آخر این که سیگار نکشید، سیگار باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن شده و درصد بیماری و سرماخوردگی را در افراد افزایش می دهد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

رژيم غذايي درسرما خوردگی و آنفلوآنزا

سلامتي مجاري تنفسي وابسته به دريافت هواي فاقد ميكروب و آلودگي می باشد. بيش از 200 نوع ويروس شناخته شده می باشد كه به دستگاه تنفسي فوقاني اثر گذاشته و باعث سرماخوردگي مي‌شوند. در اغلب موارد سرماخوردگي‌ها خفيف بوده و به گونه معمول براي حدود يك هفته باقي مي‌مانند. آنفلوانزا نامي‌می باشد كه به عفونت ويروسي بسيار شديد نسبت داده مي‌گردد و اين عفونت نيز بر دستگاه تنفسي فوقاني تاثير مي‌گذارند. نام آنفلوانزا از اين باور قديمي ‌منشاء مي‌گيرد كه اين بيماري را ناشي از تاثيرات ماوراالطبيعه مي‌دانسته‌اند.

علايم سرماخوردگي به گونه معمول دو تا سه روز پس از ورود ويروس به بدن ظاهر مي‌گردد. شايع‌ترين علايم شامل: ‌گلودرد، گرفتگي و يا ريزش آب بيني، سرفه، عطسه و درد قسمت‌هاي دست و پاست. خستگي، ريزش آب از چشم‌ها و مشكلات خوابيدن نيز ممكن می باشد رخ دهند. در صورتي كه علائم، بيش از يك هفته باقي بمانند و به همراه سردرد شديد، ضعف، از دست دادن اشتها و تهوع نيز باشند احتمال اين كه بيماري به علت ويروس آنفلوانزا باشد بيشتر می باشد. بروز تب نيز به گونه معمول شايع می باشد. بايد توجه كرد كه در موارد عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني، علت بيماري را نمي‌توان برطرف كرد و فقط درمان علائم امكان پذير می باشد.

به هنگام سرماخوردگي ‌استراحت زياد، مصرف فراوان مايعات و قرقره كردن آب نمك ولرم به بهبود علائم كمك مي‌كند. مصرف قرص‌هاي مسكن به رفع سردرد و كاهش تب كمك مي‌كنند. تنها در مواردي كه به دنبال عفونت ويروسي،‌ عفونت باكتريايي نيز بروز مي‌كند،‌ آنتي‌بيوتيك‌ها مفيد واقع مي‌شوند. كودكان، سالمندان، زنان باردار و افرا د دچار مشكلاتي از قبيل ديابت و بيماري‌هاي كليوي به توصيه‌هاي پزشكي بيشتري نياز دارند. گاهي اوقات، براي گروه سالمندان (در خطر) به مقصود پيشگيري از ابتلا به عفونت، بهره گیری از واكسن توصيه مي‌گردد.

چه غذاهايي براي سرماخوردگي مفيد هستند؟

براي اين كه سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه‌اش كه مبارزه عليه ويروس‌هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا می باشد، اقدام كند بايد مواد مغذي حياتي را دريافت كند.

مانند منابع اصلي طبيعي تامين‌كننده ويتامين ث كه در درمان سرماخوردگي موثرند عبارت اند از:

ـ پرتقال، گريپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه‌اي، توت فرنگي، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع كلم. دريافت زياد و منظم ويتامين ث به كاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگي كمك مي‌كند.

ـ غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذايي خوب يكي از ويتامين‌هاي گروه ب به نام پانتوتنيك اسيد هستند. كمبود پانتوتنيك اسيد، سبب بروز عفونت‌هاي مكرر دستگاه تنفسي فوقاني مي‌گردد.

ـ سير داراي آهن، روي و آليسين می باشد كه سبب تقويت سيستم ايمني و كمك به كاهش خطر عفونت‌هاي ويروسي مي‌گردد.

ـ ماهي قباد، قزل‌آلا، ساردين و ماهي‌هاي روغني غني از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند. همچنين تخم كتان،‌ دانه كدو حلوايي و روغن شاه‌دانه نيز از ديگر منابع خوب امگا 3 هستند.

ـ دانه كنجد، تخمه كدو حلوايي و آفتاب‌گردان منابع غني اسيدهاي چرب امگا 6 هستند. اين اسيد‌هاي چرب در مبارزه عليه عفونت‌هاي سرماخوردگي به سلول‌هاي دستگاه تنفسي كمك مي‌كنند.

ـ جگر، انواع ماهي مانند قزل‌آلا،‌ قباد و شاه ماهي، كره و تخم‌مرغ منابع ويتامين آ هستند. هويج، انبه، سيب‌زميني،‌ زردآلو، كدو حلوايي و سبزيجات سبز تيره نيز تامين‌كننده بتاكاروتن هستند كه در بدن به ويتامين آ تبديل مي‌شوند. عفونت‌هاي مكرر تنفسي در كودكان با كاهش ذخاير ويتامين آ مرتبط می باشد. يك رژيم غذايي متنوع و مخلوط حاوي اين غذاها، مواد كافي براي يك كودك در حال رشد را تامين مي‌كند.

ـ ماهي، مرغ، گوشت قرمز بدون چربي، لبنيات و مخلوطي از حبوبات مغزها، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار، تامين كننده پروتئين هستند. كمبود دريافت پروتئين خطر ابتلا به عفونت را افزايش مي‌دهد.

ـ گوشت، شير، غلات و حبوبات تامين كننده ويتامين‌هاي ب‌ـ6 و پانتوتنيك اسيد هستند كه براي تامين سلامتي سيستم ايمني از اهميت بسياري برخوردارند.

ـ غلات صبحانه (برشتوك)، نان و عصاره مخمر،‌ تامين كننده اسيدفوليك هستند كه براي سلامتي و تقويت سيستم ايمني ضروري می باشد. به علاوه چغندر، لوبيا چشم بلبلي و انواع كلم منابع خوب فولات (فرم طبيعي اسيد فوليك) هستند.

ـ انواع صدف، گوشت‌هاي قرمز بدون چربي و غلات سبوس‌دار حاوي روي هستند. روي يك ماده معدني مورد نياز براي سيستم ايمني می باشد.

از چه غذاهايي پرهيز كنيم؟

غذاهاي آماده بسته بندي شده و كنسروها از لحاظ ويتامين‌ها و مواد معدني فقير هستند. بنابراين به جاي مصرف اين نوع غذاها از انواع ميوه و سبزيجات تازه، گوشت، ماهي، غلات، مغز‌ها و دانه‌ها بهره گیری كنيد.

نكته:

بهره گیری از بخور براي رفع گرفتگي بيني كمك مي‌كند. براي اين كار، به مدت 10 دقيقه سر را بر روي بخارات يك ظرف آب در حال جوشيدن بگيريد. بهتر می باشد دستمال يا حوله‌اي را روي سر بگذاريد و اين اقدام را سه بار در روز تكرار كنيد. مي‌توان مقداري روغن منتول يا اوكاليپتوس به آب در حال تبخير اضافه كنيد تا اقدام تنفس را تسهيل كند.

Leave a Comment