تربیت بدنی

دانلود فرمت ورد: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سکته – قسمت اول

برای اغلب مردم سکته قلبی اولین علامت بیماری قلبی می باشد پس همه بایستی علائم مشخص کننده بیماری قلبی و همچنین چگونگی کمک کردن پزشکی اورژانس را بداند.

یک درمان موثر بایستی در ساعات اولیه شروع علائم آغاز گردد. به یاد داشته باشید آگاهی از شکایات و کمک سریع نجات بخش زندگی شماست.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

دانستن علائم هشدار

اغلب حملات قلبی با شروع ناگهانی دردهای فشارنده که اغلب هم در فیلمها ونمایش های تلویزیونی نشان داده می گردد آغاز میشود. اغلب این حملات قلبی در آغاز آهسته اند و به صورت درد کم یا احساس ناراحتی در ناحیه سینه اظهار میشوند. شایعترین علامت هشدار برای مردان و زنان همین درد سینه می باشد.

ناراحتی سینه:

اغلب حملات قلبی ناحیه مرکزی قفسه صدری را بصورت درد ناراحت کننده ای که حداقل چند دقیقه طول می کشد درگیر می کند بیمار احساس فشار ناراحت کننده فشارنده یا درد را دارد این ناراحتی می تواند خفیف تا شدید باشد.
ناراحتی در قسمتهای دیگر بدن از قبیل یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک و معده نیز رخ میدهد. نفسهای کوتاه که اغلب همراه با ناراحتی قفسه صدری می باشد اتفاق می افتد اما میتواند قبل از شروع علائم قفسه صدری آغاز شده باشد. دیگر علائم : شامل تهوع، سبکی سر، یا عرق و سردرد هم می باشد.

هر چه زودتر کمک بخواهید

اگر فکر می کنید شما یا کس دیگری احتمالاً یک حمله قلبی خواهید داشت برای جلوگیری از مرگ یا ناتوانی بطور سریع و فــوری اقدام کنید و تماس بگیرید پیش از چند دقیقه (حداکثر ۵ دقیقه ) معطل نشوید و بعد به اورژانس ۱۱۵ تلفن کنید.
شما بایستی بطور سریع اقدام کنید زیرا داروهای از بین برنده لخته خون و دیگر تکنیک های درمانی برای بازنگه داشتن سرخرگ ها می توانند حمله قلبی را متوقف سازند. این درمانها بهترین نتایج را در اولین ساعات بعد از شروع حمله قلبی دارند. خانمها تمایل به تاخیر در دریافت کمک نسبت به آقایان در حملات قلبی دارند. تاخیر خانمها بخاطر این بوده که آنها نمی خواستند دیگران نگران آنها باشند.

مواقعی که شما به بیمارستان می روید از صحبت کردن درمورد آن چه احتیاج دارید یا آوردن فردی که بتواند با شما صحبت کند نترسید از آزمایشاتی که می تواند مشخص کنند داشتن یک حمله قلبی در شما باشد سئوال کنید . دادن آزمایشات معمول از قبیل نوار قلب آنزیم های قلبی و اسکن های هسته ای آنژیوگرام کرونروی یا آرتریوگرام می باشد.

در بیمارستان اجازه ندهید که هر کسی به شما بگوید علائم شما مربوطه به سوءهاضمه یا فعالیت بیش از اندازه می باشد شما حتماً بایستی اجازه بدهید که یک معاینه کامل برای تشخیص حمله قلبی انجام گردد اگر شما دچار حمله قلبی شده باشید اجازه دهید هرچه سریعتردر مان برای متوقف کردن حمله آغاز گردد.

توضیح بیمار

آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین) عبارت‌ می باشد‌ از یک‌ گونه‌ بسیار شایع‌ از تصلب‌ شرایین‌ که‌ طی‌ آن‌ رسوباتی‌ به‌ نام‌ پلاک‌ در دیواره‌ رگ‌هایی‌ که‌ خون‌ حاوی‌ اکسیژن‌ و سایر موادمغذی‌ را از قلب‌ به‌ سایر بخش‌های‌ بدن‌ می‌برند، تشکیل‌ می شوند.

آترواسکلروز می‌تواند باعث‌ آسیب‌ کلیوی‌، کاهش‌ خونرسانی‌ به‌ مغز و اندام‌ها، و بیماری‌ رگ‌های‌ قلبی‌ گردد.
آترواسکلروز یکی‌ از علل‌ عمده‌ سکته‌ مغزی‌ و قلبی‌ می باشد‌. شروع‌ آن‌ می‌تواند در سی‌ و چند سالگی‌ باشد. شیوع‌ آن‌ تا سن‌ ۴۵ سالگی‌ در مردان‌ بیشتر می باشد‌. اما پس‌ از یائسگی‌، شیوع‌ آن‌ در زنان‌ افزایش‌ می‌یابد. 

علایم‌ شایع‌

تا زمانی‌ که‌ آترواسکلروز به‌ مراحل‌ پیشرفته‌ نرسیده‌ باشد، اغلب‌ بدون‌ علامت‌ می باشد‌. بروز علایم‌ بستگی‌ به‌ این‌ دارد که‌ خونرسانی‌ کدام‌ قسمت‌ بدن‌ کم‌ شده‌، و شدت‌ و گسترش‌ بیماری‌ در چه‌ حد می باشد‌.

گرفتگی‌ عضله‌، وقتی‌ که‌ رگ‌های‌ پا درگیر شده‌ باشد.

آنژین‌ صدری‌ یا حمله‌ قلبی‌، وقتی‌ رگ‌های‌ قلبی‌ درگیر شده‌ باشند.

سکته‌ مغزی‌، یا کاهش‌ ناگهانی‌ و موقت‌ خونرسانی‌ به‌ مغز اما بدون‌ بروز سکته‌، در صورتی‌ که‌ رگ‌هایی‌ که‌ به‌ گردن‌ و سپس‌ مغز می‌طریقه درگیر شده‌ باشند. 

علل‌
تکه‌های‌ بافت‌ چربی‌دار، که‌ حاوی‌ لیپوپروتئین‌ کم‌چگال‌ (همان‌ کلسترول‌ بد) هستند و به‌ دیواره‌ سرخرگ‌ آسیب‌ می‌رسانند، اغلب‌ در محل‌ اتصال‌ و انشعاب‌ سرخرگ‌ها رسوب‌ می‌کنند. *تشکیل‌ این‌ رسوبات‌ شاید حتی‌ در اوایل‌ جوانی‌ آغاز گردد. بافت‌ پوشاننده‌ دیواره‌ داخلی‌ سرخرگ‌ در این‌ نقاط‌ اتصال‌ و انشعاب‌، مواد چربی‌ موجود در خون‌ را به‌ دام‌ می‌افکند. با تجمع‌ مواد چربی‌، انعطاف‌پذیری‌ سرخرگ‌ کم‌ و فضای‌ داخلی‌ آن‌ تنگ‌تر می گردد. در نتیجه‌ جریان‌ خون‌ مشکل‌ پیدا می کند. از طرفی‌ این‌ رسوبات‌ ممکن‌ می باشد‌ شکاف‌ بردارند یا پاره‌ شوند و روی‌ آنها لخته‌ خونی‌ تشکیل‌ گردد که‌ در نتیجه‌، رگ‌ مسدود می گردد. 

عوامل تشدید کننده بیماری

فشارخون‌ بالا

کلسترول‌ بالا (بالا بودن‌ غلظت‌ لیپوپروتئین‌ کم‌ چگال‌ کلسترول‌ بد و پایین‌ بودن‌ غلظت‌ *لیپوپروتئین‌ پرچگال‌ (کلسترول‌ خوب‌)

سن‌ بالای‌ ۶۰ سال‌

جنس‌ مذکر

استرس‌

دیابت‌ شیرین‌ (مرض‌ قند(

چاقی‌؛ کم‌تحرکی‌

سیگارکشیدن‌

تغذیه‌ نامناسب‌ (خوردن‌ چربی‌ و کلسترول‌ به‌ مقدار زیاد(

سابقه‌ خانوادگی‌ آترواسکلروز

پیشگیری‌

ترک‌ سیگار

توصیه‌هایی‌ که‌ در قسمت‌ رژیم‌ غذایی‌ آمده‌ می باشد‌ را رعایت‌ کنید. کودکان‌ و نوجوانانی‌ که‌ والدین‌ آنها دچار آترواسکلروز هستند نیز از رژیم‌ کم‌ چربی‌ سود خواهند برد.

به‌ گونه منظم‌ ورزش‌ کنید.

حتی‌المقدور استرس‌ را کاهش‌ دهید و به‌ سطح‌ قابل‌ کنترل‌ برسانید.

اگر دیابت‌ یا فشارخون‌ بالا دارید، برنامه‌ درمانی‌ مربوطه‌ را به‌ دقت‌ رعایت‌ کنید. 

عواقب‌ مورد انتظار

این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر علاج‌ناپذیر می باشد‌. اما به‌ تازگی‌ گزارشات‌ زیادی‌ رسیده‌ مبنی‌ بر این‌ که‌ درمان‌ مجدانة‌ عوامل‌ خطر این‌ بیماری‌ می‌تواند تا حدی‌ انسداد را کاهش‌ دهد. بدون‌ درمان‌، عوارضی‌ پدید خواهند آمد که‌ نهایتاً به‌ مرگ‌ منتهی‌ خواهند گردید.

تحقیقات‌ در زمینه‌ علل‌ و روش‌های‌ درمانی‌ این‌ بیماری‌ ادامه‌ دارند. 

عوارض‌ احتمالی‌

سکته‌ قلبی‌

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

سکته‌ مغزی‌

آنژین‌ صدری‌

بیماری‌ کلیوی‌

نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌

مرگ‌ ناگهانی‌

درمان‌

اصول‌ کلی‌

آزمایشات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ می باشد‌ شامل‌ موارد زیر باشد: نوار قلب‌، آزمون‌ ورزش‌، آزمایش‌ خون‌ از نظر کلسترول‌ کلی‌، خوب‌ و بد، قندخون‌، و نیز عکس‌برداری‌ از قفسه‌ سینه‌ و عروق‌

ترک‌ سیگار

برای‌ بعضی‌ از بیماران‌ که‌ خطر در مورد آنها زیاد می باشد‌، جراحی‌ انجام‌ می گردد: بازکردن‌ رگ‌ با بادکنک‌های‌ مخصوص‌ در مورد رگ‌های‌ تنگ‌ شده‌؛ و سایر روش‌های‌ جراحی‌ مانند تعویض‌ رگ‌ بیمار با سیاهرگ‌ یا رگ‌های‌ مصنوعی‌. 

داروها

به‌ دلیل‌ اینکه‌ کار از کار گذشته‌ و آسیب‌ قبلاً وارد شده‌ می باشد‌، هیچ‌ داروی‌ رضایت‌بخشی‌ برای‌ درمان‌ آترواسکلروز وجود ندارد.

در تحقیقات‌ اخیر مشخص‌ شده‌ می باشد‌ که‌ پایین‌ آوردن‌ سطح‌ کلسترول‌ در کسانی‌ که‌ کلسترول‌ خونشان‌ بالا می باشد‌، می‌تواند طول‌ عمر را افزایش‌ دهد. اگر شما علایم‌ یک‌ اختلال‌ ناشی‌ از آترواسکلروز را دارید، و رژیم‌ غذایی‌ و ورزش‌ در کاهش‌ کلسترول‌ مؤثر واقع‌ نشده‌ باشند، شاید برای‌ شما داروهای‌ ضدچربی‌ تجویز گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

برای‌ درمان‌ معضلات‌ همراه‌ آترواسکلروز (مثلاً فشار خون‌ بالا، یا بی‌نظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌) ممکن‌ می باشد‌ تجویز داروهای‌ دیگر ضروری‌ باشد.

در بعضی‌ تحقیقات‌ مشخص‌ شده‌ می باشد‌ که‌ آسپیرین‌ و ویتامین‌ ـ ای‌ ممکن‌ می باشد‌ خطر سکته‌ قلبی‌ را کاهش‌ دهند. با پزشک‌ خود در مورد اینکه‌ آیا تجویز آنها برای‌ شما لازم‌ می باشد‌ یا خیر مشورت‌ کنید. 

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

معمولاً محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. البته‌ میزان‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بستگی‌ به‌ وضعیت‌ عمومی‌ سلامت‌ و وجود بیماری‌های‌ دیگر دارد. 

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی‌ بایستی کم‌ چرب‌، کم‌ نمک‌ و پرفیبر باشد. مصرف‌ غلات‌، میوه‌ها و سبزیجات‌ تازه‌ را افزایش‌ دهید.

درچه شرایطی بایستی به پزشک مراجعه نمود؟ 

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ عوامل‌ خطر بروز آترواسکلروز هستید و تمایل‌ دارید از این‌ بیماری‌ پیشگیری‌ کنید.

سکته قلبی ناشی از حرکات تند

پژوهش های جدید پزشکی نشان می دهد که حرکات ناگهانی ، مانند از جا پریدن در اثر صدای در یا زنگ تلفن ، می تواند به سکته قلبی منجر گردد. برای مطالعه صحت و سقم این موضوع تعدادی از دانشمندان در مطالعه خود ۱۵۰ نفر مبتلا به انواع سکته هارا مورد مطالعه قرار دادند. نتیجه بدست آمده بیانگر این واقعیت بود که در بیش از ۲۰% موارد، تکانهای ناگهانی ناشی از صداهای بلند برای درخواست کمک یا سایر حوادث غیرمترقبه در فاصله دو ساعت پیش از سکته ، عامل سکته بوده می باشد . براساس این تحقیقات مشخص گردید که فشار شدید جسمی می تواند در کمتر از یک ساعت به سکته قلبی منجر گردد. علت این نوع سکته احتمالاً جداشدن تکه های جرم از جداره داخلی رگها و مسدودنمودن راه رسیدن خون به قلب می باشد

اثر تمرینات ورزش هوازی بر روی بیماران سکته قلبی 

با در نظر داشتن شیوع روزافزون بیماری های قلبی عروقی بویژه سکته قلبی و ناکافی بودن اطلاعات لازم جهت درمان این بیماری ، خصوصا در زمینه بازتوانی ورزشی بیماران قلبی ، این پژوهش با هدف مطالعه اثر یک دوره تمرینات ورزشی هوازی بر خصوصیات قلبی بیماران سکتهء قلبی انجام گردید . 

در این پژوهش اثر ۸ هفته فعالیت ورزشی ، هفته ای ۳ جلسه و هر جلسه ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بر عملکرد فیزیولوژیکی قلب بیمارانی که دچار سکته قلبی شده بودند مطالعه گردید . آزمودنیها از میان بیماران مرد که به تازگی دچار سکته قلبی شده بودند انتخاب و به گونه تصادفی به دو گروه تجربی و گروه شاهد تقسیم گردیدند . متغیرهای تابع پژوهش توسط وسائل پیشرفته پزشکی از آزمودنیها اندازه گیری گردید . میزان تغییرات متغیرهای مربوطه با بهره گیری از نرم افزار رایانه ای spss/win و فرمولهای آماری بر اساس فرضیه های پژوهش تعیین و نتایج حاصل از آنها مشخص گردید . نتایج حاکی از آن می باشد که در مقایسه مربوط به متغیرهای اکسیژن مصرفی بیشینه و مدت زمان فعالیت . قبل از تمرین نسبت به بعد از تمرین در گروه تجربی دارای متغیرهای فشار خون سیستولی در هنگام استراحت . فشار خون دیاستولی در اوج فعالیت ، اکسیژن مصرفی بیشینه و مدت زمان فعالیت گروه تجربی در مقایسه با گروه شاهد دارای تفاوت معنی داری در سطح ۰۵/۰ P< به دست آمد . 

نتایج این پژوهش نشانگر آن می باشد که تمرینات ورزشی هوازی سبب افزایش توانایی ، ظرفیت قلبی تنفسی و مدت زمان فعالیت بدنی بیماران سکته قلبی گردیده می باشد . پس در نظر داشتن امر بازتوانی ورزشی در مراکز توانبخشی نه فقط تأثیر مؤثری در بهبودی این بیماران داشته بلکه به عنوان یک ضرورت توصیه می گردد . 

واژه های کلیدی 

بیماری های عروق کرونر قلب ، سکته قلبی ، بازتوانی

عامل سکته های ناگهانی قلب کلامدیا مینو مینا

عارضه سکته ناگهانی در افرادی که فشار خون، کلسترول، تری گلیسیرید و وزن طبیعی داشته و سیگار نیز نمیکشند مدتها مورد توجه جامعه پزشکی بود که در این پژوهش موفق شدیم با مطالعه رگ آئورت ۲۰۰ نفر از قربانیان این عارضه عامل بروز آن را که میکروبی موسوم به «کلامدیا مینومینا» می باشد شناسایی کنیم

دکتر بهرمند با تصریح به اینکه این میکروب مانند میکروبهای شناخته شده بودهاست تصریح نمود: بر روی رگ آئورت قلب بیماران مورد مطالعه که اکثرا سن کمی داشته و دارای هیچ یک از فاکتورهای خطر سکته قلبی نبودهاند، زخمهایی نظاره گردید که عامل بروز آنها ورود این میکروب بوده می باشد.

وی با تصریح به اینکه عوارض خطرناک ناشی از این میکروب قابل پیشگیری می باشد، خاطرنشان نمود: بیمارانی که در قلب خود احساس درد میکنند میتوانند با مراجعه به پزشک و انجام آنژیوگرافی یا گرفتن نوار قلبی نسبت به شناسایی و درمان این بیماری اقدام کنند

این پژوهشگر انستیتو پاستور ایران در ادامه افزود: با سه هفته مصرف مداوم داروهای داکسی سایکلین یا تتراسایکلین میتوان این میکروب را به گونه کامل از بین برد و زخمهای ایجاد شده را بهبود بخشید

وی تصریح نمود: بیماران بایستی در دوره بهره گیری از این آنتی بیوتیکها قرصهای ویژه قلب را نیز مصرف کنند تا همزمان با از بین رفتن میکروب، مشکل قلبی آنها نیز برطرف گردد. 

دکتر بهرمند در پایان خاطرنشان نمود: بیمارانی که با مصرف آنتیبیوتیک تحت درمان قرار میگیرند پس از گذراندن کامل دوره درمان نیازی به اقدام جراحی نداشته و میتوانند به راحتی به زندگی روزمره خود ادامه دهند

بیماریهای لثه و افزایش سکته قلبی

متخصصان اعلام کردند: بیماریهای لثه باعث افزایش احتمال سکته قلبی می شوند. بین بیماریهای لثه و بیماریهای قلبی ارتباط مستقیم هست به طوری که بیماریهای لثه احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد. به گزارش فارس نتایج این تحقیقات حاکی از آن می باشد که التهاب لثه ها باعث افزایش پروتئین فیبرونیگن در خون می گردد و همچنین آهن خون از میزان طبیعی خود بالاتر می رود و این مساله باعث افزایش احتمال سکته می گردد. شایان ذکر می باشد، پروتئین فیبرونیگن و آهن تأثیر مهمی در لخته شدن خون در بدن دارند.

محل زندگی افراد در احتمال بروز سکته قلبی موثر می باشد 

ایسنا، علوم پزشکی ایران- وضعیت اقتصادی افراد و محل زندگی آنها بر میزان بروز سکته قلبی تاثیر فراوانی دارد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، واحد علوم پزشکی ایران به نقل از مطالب درج شده در آخرین شماره نشریه Epidemiology ، مطالعه محققان سوئدی روی ۳۶۱۰ نفر از ساکنان استکهلم نشان داد، احتمال ایجاد سکته قلبی در افرادی که در مناطق کم درآمد زندگی می‌کردند بیشتر از ساکنان مناطق مرفه بود.

Leave a Comment