تربیت بدنی

دانلود فایل پایان نامه : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سکته – قسمت دوم

یک حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به قسمتی از عضله قلب به علت انسداد یکی از عروق کرونری به شدت کاهش یافته یا متوقف گردد. رگ های کرونر، اولین رگهایی هستند که از آئورت نشات می گیرند و خونرسانی به خود قلب را در تمامی سطوح به انجام می رسانند. رسوب چربی در امتداد لایه داخلی شریان کرونری یکی از دلائل اصلی انسداد جریان خون قلب می باشد. خونرسانی زمانی که شریان دچار اسپاسم ( انقباض ناگهانی ) می شوند، نیز کاهش می یابد. اسپاسم کرونر در افراد عصبانی و جوان شایعتر می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

علائم و نشانه ها:

تشخیص حمله قلبی مشکل می باشد زیرا اکثر علائم و نشانه های این حملات اختصاصی نبوده و با علائم و نشانه های سایر دستگاهها خود را نشان می دهند. علائم و نشانه های احتمالی یک حمله قلبی به صورت زیر اظهار می گردد:
• فشار ناراحت کننده، احساس پری ، فشردگی یا درد در مرکز قفسه سینه که دو دقیقه یا بیشتر طول بکشد ( این نشانه ممکن می باشد ناگهان ظاهرشده و سریع هم از بین برود.) ممکن می باشد درد به شانه ، گردن ، فک پایینی یا بازو انتشار پیدا کند. 

یک یا چند مورد از علائم زیر ممکن می باشد وجود داشته باشد: ضعف ، گیجی ، تعریق، تهوع، تنگی نفس. ( تمامی این علائم خطر در هر حمله قلبی رخ نمی دهند و ممکن می باشد تعدادی از آن ها وجود داشته باشد(

 

اقدامات و کمک های اولیه:

بایستی اقدامات زیر را در موارد جمله قلبی سریع و به گونه کامل به انجام برسانید بیمارستان هایی که مراقبت های اورژانسی قلبی ۲۴ ساعته دارند را بیابید و اگر درد قلبی بیش از ۲ دقیقه طول کشید با مرکز درمانی تماس بگیرید. 

اگر خودتان می توانید سریعتر بیمار را به مراکز درمانی برسانید، منتظر آمبولانس نشوید و بیمار را انتقال دهید. 
اگر لازم بود و به درستی نیز آموزش دیده باشید، CPR را آغاز کنید. 

به بیمار کمک کنید تا در وضعیتی که کمترین درد را دارد، قرار گیرد. به گونه معمول اینکه شامل نشاندن بیمار و بالا نگه داشتن پاها بالاتر از سطح قلب می باشد. لباس های اطراف گردن و قفسه سینه را شل کنید. 

مشخص کنید که آیا بیمار از بیمار شناخته شده عروق کرونر قلب در رنج بوده یا خیر و آیا نیترو گلیسیرین مصرف می کند. نیترو گلیسیرین ، شریان کرونری را گشاد می کند و باعث افزایش جریان خون به عضله قلب می گردد، ضمن اینکه فشار خون را کاهش داده و وریدها را گشاد می کند. ( از آنجاییکه نیتروگلیسیرین فشار خون را کاهش می دهد در هنگام مصرف بیمار در حالت نشسته یا دراز کش باشد.( 

اگر مصدوم بیهوش بود ABC را مطالعه و در صورت نیاز CPR را آغاز کنید. 

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

امدادگران در حمله قلبی می توانند تا سه قرص زیر زبانی به فاصله ده دقیقه بدون نیاز به تجویز پزشک تجویز کنند.

بیماریهای قلب و عروق 

با در نظر داشتن اینکه بیماریهای قلبی و عروقی در جهان و در کشور ما نیز شایعترین عامل مرگ و میر انسانها هستند اطلاع رسانی درست و مناسب در مورد آنها لازم می باشد . قلب عضوی در قفسه سینه می باشد که کار آن به جریان درآوردن خون درون رگهای بدن می باشد تا اکسیژن و مواد غذایی به همه یاخته ها و اعضاء بدن برسد ، بهمین دلیل سالم بودن و عملکرد درست آن در سلامت بشر تأثیر حیاتی دارد .

قلب بشر از چهار حفره تشکیل شده می باشد . دو حفره سمت راست و دو حفره در سمت چپ که حفره های هر طرف با هم در ارتباط هستند . کار حفره های سمت چپ دریافت خون اکسیژن دار از سیستم گردش خون ریه ها و تلمبه کردن آن به درون سیستم گردش خون عمومی بدن می باشد و کار حفره های سمت راست قلب دریافت خون جمع آوری شده از اعضاء بدن و فرستادن آن برای اکسیژن گیری مجدد به ششهاست.

برای آنکه عملکرد قلب در تمام طول عمر و در همه ساعات خواب و بیداری ادامه داشته باشد ، یک سیستم الکتریکی خودکار در قلب هست که تنظیم زمانبندی انقباض و انبساط حفره های قلب و باز و بسته شدن دریچه های آنرا بعهده دارد. این سیستم الکتریکی بسته به نیاز فعالیتهای مختلف جسمی و تحت تاثیر یک سیستم عصبی خودکار تنظیم ضربان قلب را انجام می دهد.

دیواره حفرات قلب را عضلات قلبی تشکیل می دهند که با انقباض و انبساط منظم موجب تلمبه شدن خون از درون قلب به دستگاه گردش خون می شوند.

عضلات قلبی نیز همانند سایر بافتهای بدن نیازمند اکسیژن و مواد غذایی هستند تا زنده بمانند و بتوانند وظیفه خود را انجام دهند. این نیاز با رساندن خون اکسیژن دار از راه سرخرگهای تاجی قلب تامین می گردد که اولین رگهایی هستند که از سرخرگ خروجی اصلی قلب منشعب می شوند .

تنگ شدن یا بسته شدن این رگها علت بروز بیماری عروق قلب می باشد که شایعترین و مهمترین بیماری قلبی می باشد و از عوارض آن سکته قلبی و نارسایی قلب می باشد.

عوامل متعددی در بروز این مشکل دخالت دارند که هر کدام از طریقی موجب گرفتگی عروق می شوند.

عوامل خطر در ابتلاء به بیماری عروق تاجی قلب به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول ، عوامل خطر تغییرناپذیر هستند : جنس مذکر ، سن بالا و سابقه خانوادگی.

دسته دوم ، عوامل خطر تغییرپذیر هستند : زیادی فشار خون ، زیادی چربی خون ، استعمال دخانیات ، ابتلاء به بیماری قند ، چاقی و شیوه زندگی کم تحرک.

بیماری عروق قلب در مردان شایعتر می باشد و در سنین پایینتری نسبت به زنان دیده می گردد. البته زنان هم پس از یائسگی به همان اندازه مردان همسال خود در معرض ابتلاء خواهند بود. با در نظر داشتن اینکه این بیماری در افرادی که سابقه خانوادگی آنرا دارند بیشتر دیده می گردد و با افزایش سن احتمال ابتلاء به آن بیشتر می گردد ، برای پیشگیری و کاهش عوارض احتمالی آن بایستی به عوامل خطر تغییرپذیر توجه بیشتری نمود.

سیگار و دخانیات مهمترین عامل خطری هستند که بایستی مهار شوند. هر فرد سیگاری خطر ابتلاء به سکته قلبی را برای خود ۵ برابر و برای اطرافیان دو برابر می کند و هر چه مقدار و مدت مصرف دخانیات بیشتر باشد این خطر بیشتر می باشد. بعضی پژوهشگران عقیده دارند آلودگی هوای شهری نیز تاثیر مستقلی بر قلب و عروق دارد.

چاقی و زیادی چربی خون دو عامل خطر دیگر هستند که برای تغییر آنها بایستی از ورزش و تغذیه صحیح کمک گرفت. ورزش حداقل ۳ روز در هفته به مدت نیمساعت بطوری که موجب افزایش چشمگیر ضربان قلب گردد ، از خطر ابتلاء به بیماری قلبی می کاهد. در واقع فعالیت جسمی برای آنکه در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی مؤثر باشد ، بایستی سریع و پرتحرک ، منظم و از کودکی تا پایان عمر مداوم باشد.

چربی خون انواع مختلفی دارد که زیادی مقدار نوع کلسترولی سبک آن عامل خطر مهمی برای بیماری عروق قلب می باشد. برعکس نوع کلسترولی سنگین آن از ابتلاء به بیماری قلبی پیشگیری می کند. برای افزایش نوع خوب و کاهش نوع بد چربی خون علاوه بر افزایش ورزش و فعالیت جسمی بایستی از غذاهای حاوی کلسترول مانند روغنهای حیوانی ، پوست مرغ ، زرده تخم مرغ و گوشت قرمز کمتر مصرف نمود و میزان چربی رژیم غذایی را محدود نمود و از میوه ها و سبزیجات بیشتر بهره گیری نمود.

زیادی فشار خون عامل خطر دیگری می باشد که تعریف آن بالاتر بودن فشارخون انقباضی و انبساطی ( بیشینه و کمینه) به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۰ واحد ( میلیمتر جیوه) می باشد . البته مقدار فشار خون ایده آل ۱۲۵ روی ۷۵ می باشد. برای پیشگیری از زیادی فشارخون به ورزش و کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی توصیه می گردد. در مبتلایان به پرفشاری خون که نیازمند به دارو هستند ، مصرف منظم آنها برای پیشگیری از عوارض زیادی فشارخون توصیه می گردد.

غیر از بیماری عروق قلب ، بیماری مهم دیگر قلب روماتیسم قلبی می باشد. این بیماری ناشی از اثرات جانبی یک عامل عفونی می باشد که معمولا موجب گلودرد در کودکان ۵ تا ۱۵ ساله می گردد. البته همه گلودردها ناشی از این میکروب نیستند و همه مبتلایان به این نوع گلودرد نیز به روماتیسم قلبی دچار نمی شوند. این بیماری با بروز نارسایی قلبی یا تنگ یا گشاد شدن دریچه های قلبی خود را نشان می دهد و بخصوص برای زنانی که باردار می شوند مشکلاتی پدید می آورد. برای پیشگیری از این بیماری مراجعه به پزشک در موقع بروز گلودرد در کودکان و پزهیر از درمان خودسرانه آنان توصیه می گردد.

 

پیام های بهداشتی بیماریهای قلب و عروق 

سیگاریها در دهه سوم و چهارم زندگی خود ۵ برابر دیگران احتمال ابتلا به حمله قلبی دارند یکسال پس از ترک سیگار خطر بیماری عروق قلب نصف میشود و ۱۵ سال پس از ترک ، خطر نسبی مرگ ناشی از بماری قلبی به حد افراد غیرسیگاری می رسد تنگی نفس ، تپش قلب و افزایش فشارخون از اثرات قلبی زودرس استعمال دخانیات می باشد 

استعمال سیگار به تنهایی خطر بیماری عروق قلبی را بطور متوسط ۲ برابر می کند سیگار عامل ۲۱ درصد بیماریهای قلبی کشنده می باشد دود سیگار مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی را برای همسران و فرزندان افراد سیگاری ۳/۱ برابر می کند اضطراب خطر سکته قلبی مجدد را دو برابر و مزگ را ۳ برابر می کند افسردگی در ۲۵ درصد بیماران دچار ناراحتی قلبی حاد دیده می گردد و مرگ ومیر آنان را ۴ برابر می کند مصرف نمک زیاد موجب ۴۴ درصد افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری عروق قلب می باشد مصرف نمک زیاد موجب ۳۲ درصد افزایش خطر بروز سکته مغزی می باشد مصرف نمک زیاد موجب ۸۹ درصد افزایش خطر مرگ و میر سکته مغزی می باشد 
آلودگی هوا احتمالا اثر مستقلی در ابتلاء به بیماریهای قلبی دارد سیگاریها ۴ برابر دیگران در معرض سکته مغزی هستند. 
اگر کسی حتی با ۱ درصد از دود سیگار یک فرد سیگاری مواجه گردد خطر بیماری قلبی در او ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می یابد. 

مقدار اسید اوریک خون که با خوردن زیاد از حد گوشت و حبوبات افزایش می یابد در بعضی. پژوهشها مستقلا عامل خطر بیماری عروق قلب شناخته شده می باشد. فعالیت جسمی خطر بروز بیماری عروق قلب را نصف می کند. 

عادت همیشگی به ورزش در افرادی که دچار سکته قلبی می شوند ، بخت زنده ماندن را دو برابر می کند  تحرک جسمی احتمال بروز سکته مغزی را کم می کند تحرک جسمی احتمال بروز بیماری قند را کم می کند مصرف بیش از حد شیرینی ها و چاقی خطر بروز بیماری قند را می افزاید که خود عامل خطری برای بیماری عروق قلب می باشد پیاده روی تند ، دوچرخه سواری و شنا بهترین نوع فعالیت جسمی برای پیشگیری از بیماری قلبی هستند سکته قلبی ممکن می باشد در هر ساعتی از شبانه روز چه در حال استراحت و چه در حال فعالیت رخ دهد  تنشهای روانی ، هیجانها و عصبانیتهای بیش از حد خطر ابتلا، به بیماری عروق قلب و سکته قلبی را می افزاید  چاقی ، مصرف نمک و مشروبات الکلی ، تنشهای روانی و سابقه خانوادگی عوامل خطر برای زیادی فشارخون هستند 
زیادی فشارخون با تغذیه درست و در موارد لزوم بهره گیری از دارو درمانپذیر می باشد سابقه خانوادگی ، مصرف دخانیات ، زیادی فشار و چربی خون ، بیماری قند ، چاقی ، کم تحرکی و تنشهای روانی عوامل خطر بروز سکته قلبی هستند  پرهیز از مصرف چربیهای حیوانی ، روغنهای نباتی جامد ، پوست مرغ و محدودیت مصرف زرده تخم مرغ و گوشت قرمز در پیشگیری از چاقی ، زیادی فشار و چربی خون و بیماری عروق قلب تأثیر دارند ورزش و رعایت رژیم غذایی درست در پیشگیری و حتی درمان تصلب شرایین تأثیر دارند  چاقی عامل خطری برای زادی فشارخون ، بیماری قند ، سکته های قلبی و مغزی می باشد  اضافه وزن و چاقی خطر بیماری عروق قلب را حداقل ۵۰ درصد می افزاید  گلودردهای کودکان را بایستی پزشک درمان کند تا از خطر ابتلاء آنان به بیماری قلبی جلوگیری گردد 
بیماران قلبی و مبتلایان به فشار خون هیچگاه نباید بطور خودسرانه و یکدفعه داروی خود را قطع کنند یا تغییر دهند 
بعضی پژوهشها نشان میدهند رعایت بهداشت دهان و دندان در پیشگیری از عوارض قلبی مؤثر می باشد  تنگی نفس در هنگام فعالیت یا خواب ، ورم پاها و پلکها و تکرر ادرار شبانه از نشانه های غیر اختصاصی نارسایی قلبی هستند  درد چند دقیقه ای قفسه سینه در هنگام فعالیت یا هیجان و تنگی نفس هنگام فعالیت یا خواب از علائم بیماری عروق قلب می باشد.  ورزش منظم راهی برای سلامت فلب می باشد با ورزش منظم خود را پیش روی حملات قلبی محافظت کنیم  اگر از جوانی عادت به ورزش نداشته اید ، قبل از شروع فعالیت جسمی با پزشک مشورت کنید  فعالیت جسمی برای سلامت قلب بایستی پرتحرک ، منظم و مداوم باشد  با کاهش مصرف چربیها ؛ به ویژه نوع جامد آن ، نمک و گوشت قرمز و افزایش مصرف میوه ها ، سبزیها و گوشت ماهی و ماکیان خود را پیش روی سکته های قلبی و مغزی بیمه کنید

حقایقی درمورد درد قلبی

درد قلبی چیست ؟

درد قلبی، احساس درد یا ناراحتی در قفسة سینه می باشد که زمانی که خون کافی به قلب نمی رسد اتفاق می افتد. علامت شایعی در بیماری عروق کرونر قلب (chd) می باشد که هنگامی که رگهای خونرسان قلب بر اثر آترواسکلروز دچار تنگی و انسداد می شوند اتفاق می افتد.

درد قلبی همانند یک درد فشارنده یا تیز احساس می گردد که معمولاً در زیر استخوانهای سینه می باشد اما گاهی در شانه ها، دستها، گردن، فک و پشت نیز احساس می گردد. درد قلبی معمولاً با فعالیت آغاز می گردد. و معمولاً با چند دقیقه استراحت یا مصرف داروهای درد قلبی تجویز شده کاهش میابد.

چه چیزی باعث شروع درد قلبی می گردد؟

دوره های درد قلبی زمانی اتفاق می افتد که قلب نیاز به اکسیژن بیشتری از اکسیژن موجود در خون تغذیه کنندة قلب دارد. فعالیت بدن شایع ترین عامل آغاز کنندة درد قلبی می باشد . سایر آغاز کننده ها می توانند فشار روحی، گرما یا سرمای شدید، مصرف غذای سنگین، الکل یا سیگار باشند.

آیا درد قلبی به معنای این می باشد که حملة‌قلبی در حال وقوع می باشد؟

یک دوره درد قلبی به معنی وقوع حملة قلبی نیست. درد قلبی به معنی این می باشد که بعضی عضلات قلبی به صورت موقتی خون کافی مثلاً در حین ورزش که قلب شدیدتر کار می کند دریافت نمی کنند. 

درد الزاماً به معنای این نیست که عضلة قلبی دچار تخریب همیشگی و غیر قابل برگشت شده می باشد. دوره های درد قلبی به ندرت باعث آسیب همیشگی به عضلة قلب می شوند. درد سینه معمولاً در حملة‌قلبی طولانی تر می باشد و ممکن می باشد با سوء جذب، تهوع، ضعف و عرق ریزش همراه باشد. اگرچه علائم حملة قلبی متفاوت هستند و احتمال خفیف بودن آن نیز هست.

وقتی فردی دچار حملة مکرر اما ثابت درد قلبی می گردد، یک دورة درد قلبی به این معنی نیست که حملة‌قلبی در حال وقوع می باشد. درد قلبی به معنی بیماری زمینه ای عروق کرونر می باشد.

بیمارمبتلا به درد قلبی در معرض افزایش خطر حملة قلبی نسبت به کسانی که علائم بیماری قلبی عروقی ندارند می باشد اما یک دورة درد قلبی علامت این نیست که حملة قلبی در حال انجام می باشد. بر عکس وقتی الگوی درد قلبی عوض می گردد، اگر تعداد دفعات و مدّت بیشتر گردد یا با تحرک ایجاد شوند، احتمال وقوع حملة‌قلبی در روزها و هفته های آتی بیشتر می باشد. 

فردی که مبتلا به درد قلبی می باشد بایستی در مورد علت های شروع کنندة درد قلبی، کیفیت درد، مدت زمان هر دوره و استفادة دارو در بر طرف کردن حمله آموزش بییند. اگر الگوی درد با درد حملة قلبی مشابهت زیادی داشته باشد، فرد بایستی بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد و بهتر می باشد ارزیابی بیمار در اورژانس یک بیمارستان نزدیک انجام گردد.

 

آیا تمام دردهای سینه درد قلبی هستند؟

خیر، اصلاً اینطور نیست. مثلاً، اگر درد کمتر از ۳۰ ثانیه طول بکشد یا طی یک تنفس عمیق، نوشیدن یک لیوان آب، یا تغییر وضعیت ایجاد گردد، تقریباً به صورت قطعی می توان گفت درد قلبی نیست و نباید توجه نمود. اما درد طول کشیده، دردی که با استراحت کاهش پیدا نمی کند و با سایر علائم همراه می باشد می تواند علامت یک حملة قلبی باشد.

چگونه درد قلبی تشخیص داده می گردد؟

معمولاً پزشک با در نظر داشتن علائم و چگونگی آغاز آنها می تواند درد قلبی را تشخیص دهد. اگرچه آزمایشات تشخیصی بیشتری ممکن می باشد برای رد کردن درد قلبی یا اثبات شدت بیماری زمینه ای عروق کرونر لازم باشد. اینها شامل الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) در حال استراحت، تست ورزش، و تصویربرداری از عروق کرونر قلب با اشعه x (آرتریوگرام یا آنژیوگرام کرونری) می باشند. الکتروکاردیوگرام (ecg)، ضربانات الکتریکی قبل را ثبت می کند. این ممکن می باشد به ما نشان دهد که عضلة قلب به میزان مورد نیازش اکسیژن اخذ نکرده (ایسکمی)؛ و همچنین اختلالات ریتم قلب یا سایر مواردی که در ecg ثبت می گردد را نشان دهد، تکنیسین تعدادی اتصالات کوچک را به دستها، پاها و روی سینه بیمار وصل کرده و آنها را به دستگاه ecg متصل می کند. در بسیاری از بیماران مبتلا به درد قلبی، ecg در حالت استراحت طبیعی می باشد. این موضوع چندان جالب نیست زیرا علائم درد قلبی در زمان استرس روی می دهد. پس، عملکرد قلب در مورد استرس، مخصوصاً حرکات ورزشی آزموده می گردد. در ساده ترین تست ورزش، ecg قبل، حین و بعد از ورزش برای مطالعه اختلالات مرتبط با استرس سنجیده می گردد. فشار خون نیز در حین تست ورزش اندازه گیری شده و علائم مربوطه مورد توجه قرار می گیرند. یک نوع پیچیده تر تست ورزش شامل به تصویر کشیدن الگوی جریان خون در عضلة قلب حین اوج فعالیت و بعد از استراحت می باشد. مقادیر کمی از یک مادّه رادیوایزوتوپ، معمولاً تالیوم، داخل یک ورید حین اوج فعالیت تزریق شده و با عضله قلب طبیعی جذب می گردد، یک نمایشگر رادیواکتیو و کامپیوتر،‌الگوی انتشاری رادیواکتیو قسمت های مختلف عضلة قلب را ثبت می کنند. تفاوتهای محلّی در غلظت های مواد رادی ایزوتوپ و مقادیری که مواد رادیو ایزوتوپ محو می شوند با اندازه گیری جریانهای خون نابرابر مربوط به باریک شدن عروق کرونر یا ناتوانی در جذب آن توسط عضلة قلب آسیب دیده مشخص می شوند. 

دقیق ترین راه ارزیابی با عروق کرونر آنژیوگرام می باشد که تصویر با اشعه x از رگهای کرونر می باشد. لوله ای (یک کاتتر) به داخل شریان کشالة ران یا ساعد فرستاده شده و داخل سیستم شریانی به سمت جلو هدایت می گردد تا بیکی از رگهای کرونری اصلی برسد. مایعی که با اشعه x نشان داده می گردد (مادة حاجب یا رنگ) تزریق می گردد. تصویر با اشعه x از انتشار آن، رگهای کرونر و تنگی آنها را نشان می دهد. 

درد قلبی چگونه درمان می گردد؟

بیماری زمینه ای شریان کرونری که باعث درد قلبی شده بایستی با کنترل عوامل خطرساز موجود درمان گردد. این موارد شامل فشار خون بالا، مصرف سیگار، سطح بالای کلسترول خون و اضافه وزن می باشد. در صورتیکه پزشک دارویی را برای کاهش فشار خون تجویز کرده بایستی طبق دستور مصرف گردد. توصیه های لازم در مورد چگونگی کنترل وزن، سطح کلسترول خون و فشار خون بایستی انجام گردد. پزشک میتواند برای ترک سیگار نیز به بیمار کمک کند.

برداشتن این گامها باعث کاهش خطر تبدیل بیماری عروق کرونر به حملة قلبی می گردد. بیشتر مبتلایان به آنژین می آموزند چگونه فعالیتهای زندگیشان را تنظیم کنند تا دوره های درد قلبی به حداقل برسد و در این راه احتیاطات زیاد و بهره گیری از داروها در صورت لزوم را مدنظر قرار می دهند. معمولاً اولین خط دفاع شامل تغییر عادات زندگی فرد برای جلوگیری از ایجاد حملة قلبی می باشد. کنترل فعالیت بدنی، تطبیق با عادات خوب غذایی، تعدیل مصرف الکل، و عدم مصرف سیگار بعضی از احتیاطات هستند که به بیماران کمک می کنند تا راحت تر زندگی کنند و به درد قلبی کمتری دچار شوند. مثلاً، اگر درد قلبی در حین فعالیت های شدید بدنی ایجاد می گردد از شدت فعالیت ها کم کنند اما آنرا انجام دهند. اگر درد قلبی بعد از مصرف غذای سنگین ایجاد می گردد، از مصرف غذاهای حجیم و سنگین که باعث احساس گرفتگی می شوند پرهیز کنند. کنترل وزن، کاهش میزان چربی رژیم غذایی و پرهیز از جایگاه های ناراحت کنندة روحی نیز میتواند کمک کننده باشد.

درد قلبی معمولاً بوسیلة داروها کنترل می گردد. بیشترین دارویی که تجویز می گردد نیتروگلیسرین می باشد که درد را بوسیله گشاد کردن رگها کاهش می دهد. این اقدام باعث افزایش جریان خون عضلة قلب شده و حجم کار قلب را کاهش می دهد. نیتروگلیسرین زمانی که احساس ناراحتی ایجاد شده یا مورد انتظار می باشد مصرف می گردد. پزشکان در مورد داروهای دیگر توصیه به مصرف منظم برای کاهش کار قلب می کنند . بتا بلوکرها ضربان قلب را آهسته تر نموده و نیروی انقباضی عضلة قلب را کاهش می دهند. بلوک کننده های کانال کلسیم نیز در کاهش دفعات و شدت حملات درد قلبی مؤثر هستند.

در صورتیکه داروها قادر به کنترل درد قلبی نباشند چه بایستی نمود؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پزشکان ممکن می باشد جراحی یا آنژیوپلاستی را در صورت عدم موفقیت داروهای بهبود درد قلبی توصیه کنند. اقدام جراحی پیوند رگهای کرونر عملی می باشد که رگ خونی به پای رگ مسدود شده پیوند می گردد تا خون به عضلة قلبی جریان پیدا کند. از رگهای داخل قفسة سینه (پیوند شریان پستانی داخلی) یا ورید بلندی از پا (پیوند ورید صافن) میتوان بهره گیری نمود. 

آنژیوپلاستی با بالن شامل قرار دادن کاتتری با بالن کوچک در انتهای آن به داخل رگهای ساعد یا کشالة ران می باشد. بالن به آهستگی باد شده تا رگ را در محلی که دچار تنگی شده باز کند سایر روشهای کاتتری که برای باز کردن رگهای کرونری تنگ شده بهره گیری می شوند شامل لیزر و وسایل مکانیکی هستند که با همان اهداف کاتتر بهره گیری می شوند.

آیا فرد مبتلا به درد قلبی می تواند ورزش کند؟

بله، مهم می باشد که با پزشک در مورد برنامة ورزش همکاری کنید. ورزش می تواند سطح فعالیتهای بدون درد را افزایش دهد، استرس را کاهش دهد و خونرسانی قلب را بهبود بخشیده و به کنترل وزن کمک کند. فرد مبتلا به درد قلبی بایستی برنامة ورزش را تنها با توصیه پزشک آغاز کند. بسیاری پزشکان به بیماران مبتلا به درد قلبی توصیه می کنند به تدریج به فعالیت بدنی بپردازند، مثلاً با ۵ دقیقه پیاده روی در روز شروع کنند و در عرض هفته ها و ماههای آتی به ۳۰ دقیقه تا یک ساعت برسانند. ایده این مورد افزایش تدریجی و مداوم به جای فعالیت شدید ناگهانی می باشد.

تفاوت درد قلبی پایدار و ناپایدار چیست؟

مهم می باشد که بین الگوهای رایج درد قلبی پایدار و ناپایدار فرق قائل شویم. درد قلبی معمولاً به صورت الگوی منظم یا مشخصی اتفاق می افتد. معمولاً شخص پس از وقوع دوره های متعددی متوجه می گردد که مبتلا به درد قلبی می باشد و الگوی آن مشخص می گردد. سطح استرسی که باعث آغاز درد قلبی می گردد تا حدودی قابل پیش بینی می باشد و الگوها فقط اندگی تغییر می کنند. این، درد قلبی پایدار می باشد که شایع ترین حالت می باشد.

علیرغم بروز تدریجی، درد قلبی ممکن می باشد در آغاز به صورت دوره های شدید یا با تکرار زیاد بروز کند. یا الگوی پایدار درد قلبی ممکن می باشد تغییر کند و با فعالیت بدنی کمتری نسبت به گذشته ظاهر گردد یا در حین استراحت بروز کند. درد قلبی در این حالات به نام درد قلبی ناپایدار شناخته می گردد و نیاز به توجه پزشکی دارد.

اصطلاح درد قلبی ناپایدار در مواردی که علایم مشکوک حملة قلبی هست اما آزمایشات بیمارستانی این تشخیص را تأیید نمی کنند. بهره گیری می گردد. مثلاً بیمار ممکن می باشد درد قفسه صدری معمولی اما طول کشیده داشته باشد و پاسخ آن به استراحت و داروها ضعیف باشد اما شواهدی دال بر تخریب عضلة قلب در نوار قلب یا آزمایشات آنزیمهای قلبی وجود نداشته باشد.

آیا انواع دیگری از درد قلبی هست؟

دو نوع دیگر درد قلبی هست. یکی از آنها که مدت زیادی می باشد شناخته شده اما بسیار نادر می باشد به نام آنژین پرینزمتال یا متغیر می باشد. این نوع به علت انقباض عروقی که باعث تنگ شدن عروق کرونری می گردد و جریان خون به قلب را کاهش می دهد به وجودمی آید. نوع دیگر تازه کشف شده می باشد و آنژین میکرو واسکولر خوانده می گردد. بیماران در این وضعیت دچار درد سینه می شوند اما انسداد واضحی در عروق کرونر دیده نمی گردد. پزشکان دریافته اند که درد به علت عملکرد ضعیف رگهای ریز خون که قلب را تغذیه می کنند و به دستها و پاها نیز می طریقه به وجودمی آیند. آنژین میکرو واسکولر را میتوان با بعضی داروهای مورد مصرف درد قلبی درمان نمود. 

عوامل خطر ساز سکته های قلبی

  • عواملی که قابل تغییر نیستند
  • ارثی : بیشتر بیماریهای قلبی و عروقی دارای سابقه خانوادگی می باشند.
  • مردان : شانس بیشتری برای ابتلا دارند.
  • سن : اکثر حملات قلبی در افراد بالای ۶۵ سال سن ، رخ می دهد.
  • عوامل خطری که قابل تغییر هستند

سیگار کشیدن: سیگاریها دو برابر بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

فشار خون بالا: زیرا سبب افزایش کار قلب می گردد.

کلسترول بالای خون: سبب رسوب در دیواره شریان می گردد.

  • عواملی که قابل اصلاح هستند

دیابت: سبب افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون می گردد.

چاقی : روی فشار خون و کلسترول اثر دارد و باعث دیابت و فشار روی قلب می گردد.

مشخص شده می باشد که علت سکته قلبی، آترو اسکلروزیس (شکل گیری پلاک در دیواره عروق خونی) می باشد، این روندی تدریجی می باشد که شکل گیری پلاک های خطرناک آن از دوران کودکی شروع می گردد، اما بعضی مسایل هستند که فرد را مستعد ابتلا به حملات قلبی می کنند.

محققان بلژیکی در تحقیقاتی که نتایج آن در نشریه پزشکی لانست چاپ شده می باشد، عقیده دارند:

 ● شلوغی مرگبار

 ۱) در معرض ترافیک بودن

 براساس تحقیقات دو گروه مورد مطالعه در بلژیک و فرانسه حدود هشت درصد موارد سکته قلبی ناشی از در معرض ترافیک بودن می باشد. براساس این پژوهش، فرقی نمی کند شما راننده وسیله نقلیه باشید یا مسافر آن، یا حتی دوچرخه سواری که در خیابان در لابه لای اتومبیل ها گیر افتاده می باشد. مطالعات متعددی در این زمینه انجام شده می باشد تا مشخص گردد آلودگی هوای ناشی از ازدحام ماشین ها، استرس ماندن در ترافیک و دیر رسیدن به مقصد یا ترکیبی از این دو، عامل این حمله های قلبی می باشد اما هنوز دقیقا این مساله مشخص نشده می باشد اما آن چیز که مشخص شده و بسیار هم بر آن تاکید شده این می باشد که اگر سابقه معضلات قلبی یا ریسک های ابتلا سکته قلبی دارید، نباید در ساعات اوج ترافیک و شلوغی در ازدحام ماشین ها بمانید.شما می توانید بسیاری از کارهای خودتان را به واسطه تکنولوژی های جدید به وسیله تلفن، تلفن همراه و اینترنت انجام دهید و ساعت ورود و خروج خودتان به محل کار را هم به گونه ای تنظیم کنید که با ترافیک ساعات اوج شلوغی برخورد نکنید. هر چقدر کمتر در معرض آلودگی هوا قرار بگیرید، از لحاظ جسمانی سالم تر خواهید بود.

● اول صبح ورزش سنگین نکنید

 ۲) فعالیت جسمانی و انجام ورزش

 دومین عامل موجود در فهرست عوامل خطرزای سکته قلبی، فعالیت جسمانی و ورزش کردن می باشد که باعث بروز شش درصد این سکته ها و حملات قلبی در جامعه مورد مطالعه بوده می باشد. براساس مطالعات این گروه از پزشکان، اکثریت افراد میانسال زندگی کم تحرک و به اصطلاح پشت میزی دارند و انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش های شدید ناگهانی می تواند آنها را دچار مشکل کند. در واقع چنین حالتی، ناگهان فشار زیادی به قلب وارد می کند و فرد مستعد در آستانه حمله قلبی قرار می گیرد. بهترین راه برای محافظت از این عامل خطرناک، انجام هفته ای ۱۵۰ دقیقه ورزش منظم و هدفمند می باشد. اما اگر در برنامه روزمره تان ورزش جایی ندارد و لازم می باشد شما ناگهان یک حرکت و یک فعالیت سنگین انجام دهید، بهترین کار این می باشد که آغاز بدن تان را کاملا گرم کنید. در ضمن هیچ وقت بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، ورزش یا فعالیت سنگین انجام ندهید و این کارها را به مدتی بعد موکول کنید.

 ● یا چند فنجان یا هیچی

Leave a Comment