تربیت بدنی

متن کامل: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد چاقی – قسمت سوم

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند كه تقسیم غذای خورده شده بوسیله یك فرد به وعده های متعدد میتواند باعث كاهش سطح كلسترول بد یا LDL در خون این اقراد گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

این محققین ۱۴۶۰۰ نفراز افراد بین ۴۵ تا ۷۵ ساله را كه تحت مطالعات مربوط به سرطان هم قرار داشتند را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج حاصله نشان داد كسانی كه روزانه ۵ تا ۶ وعده غذا مصرف میكردند نسبت به كسانی كه ۱ تا ۲ وعده غذا میخوردند از سطح كلسترول كلی و LDL پایین تری برخوردار بودند. همچنین افرادی كه روزانه ۱ تا دو وعده غذا میخوردند هنگامی كه عادات غذایی شان را تغییر دادند تعداد وعده های غذایی شان را به ۵ الی ۶ وعده رساندند توانستنند میزان كلسترول كل خودشان را تا ۵% كاهش دهند و همچنین میزان LDL شان هم كاهشی محسوس پیدا نمود.

آیا مصرف سویا مفید می باشد؟

بر كسی پوشیده نیست كه در سالهای اخیر تقریبا در تمامی محافل علمی تغذیه ای صحبت از جانشینی سویا بجای گوشت می باشد و عده ای از كارشناسان تغذیه و پزشكان به علت عدم وجود كلسترول در سویا و همچنین بالا بودن میزان پروتئین موجود در این ماده غذایی و همچنین بعضی دیگر از خواص سویا, آنرا به عنوان جانشینی مناسب برای گوشت بالاخص در بیماران قلبی و عروقی و دارای فشار خون و كلسترول بالا پیشنهاد می نمایند.

نكته ای كه در این زمینه نباید از نظرتان دور بماند این می باشد كه سویایی كه اكنون در بازار و بصورت بسته بندی ارائه میشود در حقیقت تفاله سویاست كه بعد از اقدام روغن كشی در كارخانه های تهیه روغن نباتی از سویا به دست می آید. این ماده غذایی به سبب از دست دادن روغن خود, هنگام پخت مقادیر زیادی روغن به خود جذب میكند كه با در نظر داشتن وجود رادیكالهای آزاد و چربی های ترانس در روغن های موجود در بازار میتواند برای سلامتی شما مضر باشد. همچنین فراموش نكنید كه یكی از جنبه های تاثیر گذار سویا مربوط به اسیدهای چرب ضروری موجود در ساختمانش می باشد كه تقریبا بطور تمام و كمال حین اقدام روغن كشی از بین میرود. لذا اگر میخواهید برای حفظ سلامتی تان سویا مصرف نمایید کوشش نمایید از دانه های روغنی آن بهره گیری نمایید نه از دانه های روغن كشی شده.(۱۳۸۱/۹/۲۵)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

آیا ماهی منبع خوبی برای چربی های امگا-۳ می باشد؟

انجمن قلب آمریكا یا American Heart Association توصیه می نماید كه در رژیم غذایی هفتگی دوبار از ماهی بهره گیری گردد.

ماهی ها، بخصوص ماهی های آبهای سرد، ماهی های چربی دار (با چربی زیاد) نظیر سالمون، ساردین، ماهی تن و ماهی قزل آلا بدن بشر را پیش روی بیماری های قلبی محافظت می نماید.

اسیدهای چرب ضروری موجب جلوگیری از لخته شدن و چسبیدن پلاكتهای خونی (بفرم پلاكهای غنی از كلسترول) به سطح داخلی عروق میگردند.

اكثر حملات قلبی به علت ایجاد لخته های خونی در سرخرگها و سیاهرگها – و جلوگیری از جریان مناسب خون در رگها- صورت می پذیرد.

اسیدهای چرب امگا-۳ همچنین می توانند در كاهش التهاب در بیماریهایی نظیر آرتریت روماتوئید تأثیر داشته باشند.

بدن تمام ماهی های آبهای عمیق حاوی چربی های امگا-۳ میباشد. بدن میگو، خرچنگ دریایی و صدف خوراكی نیزبه اندازه ماهی آبهای آزاد حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ میباشد. ماهی های غیر پرورشی اسید چرب امگا-۳ خود را بواسطه خوردن جلبكها و پلانكتونها و ماهی های دیگر بدست می‌آورند.

رژیم غذایی ماهی های پرورشی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ نباشد رشد این ماهی ها متوقف میشود به همین علت پرورش دهندگان ماهی این ماده مغذی را به غذاهای ماهی می افزایند. از این رو میتوان گفت كه ماهی های پرورشی و دریایی از لحاظ مقدار اسید های چرب امگا-۳ تفاوتی با هم ندارند.(بجز گربه ماهی های پرورشی)

برای بدست آوردن چربی های امگا-۳ حتما مجبور نیستید ماهی بخورید. شما میتواند این ماده مغذی را با خوردن مواد غذایی نظیر غلات و حبوبات كامل مانند دانه های سویا(روغن گیری نشده) و دانه ها و مغزها بدست آورید. دانه های بذر كتان غنی ترین منبع غذایی این ماده های مغذی هستند.

جیوه حاصل از آلودگی هوا ، بواسطه باران وارد رودخانه ها و اقیانوس ها شده و بوسیله باكتریها به متیل جیوه تبدیل میشود و ماهی ها بواسطه خوردن جلبكها و پلانكتونها این ماده غذایی را دریافت می نمایند. تقریبا بدن تمام ماهی ها حاوی متیل جیوه یا Methyl Mercury میباشد كه این ماده شیمیایی میتواند منجر به بروز آسیب های عصبی بخصوص در كودكان گردد. ماهی های بزرگتر حاوی مقادیر بیشتری از این ماده شیمیایی می باشند.

The Food and Drug Administration یا اداره دارو و غذا توصیه مینماید كه مادران باردار و زنانی كه احتمالا باردار هستند و كودكان از غذاهای حاوی سگ دریایی، شمشیر ماهی و سفره ماهی بهره گیری ننمایند. بهره گیری از دیگر ماهی ها و نرم تنان به میزان ذكر شده در ابتدای این مبحث توصیه می گردد.

آب پرتقال موجب افزایش سطح HDL خون میشود

تحقیقاتElzbieta Kurowska از دانشگاه Ontario غربی در لندن نشان میدهد كه نوشیدن سه لیوان آب پرتقال در روز موجب افزایش ۲۱ درصدی سطح HDL خون میشود. كلسترول خوب یا HDL میتواند در جلوگیری از بروز حملات قلبی موثر باشد. تحقیقات Song- Hae Bok در انستیتو تحقیقات بیوتكنولوژی كره نشان میدهد كه نارنگی موجب كاهش سطح كلسترول خون می گردد. البته این بدین معنی نیست كه هر كسی میتواند روزانه سه لیوان آب پرتقال بخورد زیرا آب پرتقال های موجود در بازار حاوی مقادیر زیاد شكر هستند كه میتواند برای سلامتی افرادی كه مستعد ابتلا به دیابت هستند مضر باشد.

مصرف پرتقال و نارنگی علاوه بر اینكه همان میزان آب میوه را در اختیار ما قرار میدهد موجب میشود كه بدن ما مقادیر زیادی فیبر نیز دریافت دارد

آب مركبات حاوی فلاوونوئید هایی به نام Hesperetin و Naringenin میباشد كه این مواد از ساخته شدن كلسترول در كبد جلوگیری به اقدام می آورند. البته مقدار این مواد در پوست مركبات بیش از باقی جاهاست .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

رژیم غذایی پرچربی و كم خطر

كشاورزان فرانسوی و روستائیان ایتالیایی و یونانی اگر چه از رژیم غذایی پرچربی بهره گیری می كنند اما شیوع بیماری های قلبی در میان آنان بسیار كم می باشد. احتمال دارد مصرف كم شراب و یا مصرف روغن زیتون موجب حفاظت افراد روستایی پیش روی حملات قلبی گردد.

شیوع كم بیماریهای قلبی در كشاورزان یونانی و ایتالیایی بخاطر مصرف بالای روغن زیتون- كه حاوی مقادیر بالای اسیدهای چرب تك غیر اشباعی می باشد- می باشد. اما این كشاورزان اغلب مقادیر زیادی سبزیجات و میوه جات كه حاوی فولیك اسید و پیریدوكسین میباشد را مصرف می نمایند. مصرف مقادیر كم این ویتامین ها به سبب افزایش سطح هموسیستئین خون و تجمع آن در جریان خون و مسدود كردن شریان های خونی موجب افزایش ریسك بروز حملات قلبی می گردد. میوه جات و سبزیجات بیشتر از روغن زیتون و شراب حاوی مواد شیمیایی هستند كه موجب محافظت پیش روی بروز حملات قلبی میشود.

فلفل حاوی كاپسائیسین (capsaicin)،مركبات حاوی كامارین (coumarins)، توت و فلفل و هویج و گوجه فرنگی حاوی فلاوینوئید(flavinoids)، گوجه و اكثر میوه ها حاوی لیكوپن (lycopenes)، سیر و پیاز حاوی اس-آلی سیستئین(S-allycysteine)، شیرین اظهار حاوی تری ترپنوئید(triterpenoids)، جو و گندم حاوی لیگنین(lignins)، كلم حاوی اندول(indoles) و ایز تیو سیانات(isothiocyanates) و لوبیا و نخود فرنگی و عدس حاوی جنیستئین(genistein) می باشند. تحقیقات بسیاری نشان داده می باشد كه این مواد در محافظت افراد پیش روی ابتلا به بیماری های قلبی تأثیر مهمی را اعمال مینمایند.

به بیانی دیگر مصرف زیاد میوه جات و غلات كامل و حبوبات نسبت به محدود سازی دریافت چربی تأثیر مهمتری را در مقابله با ریسك ابتلا به بیماری ها و حملات قلبی اعمال خواهد نمود.

كلسترول بالا باعث كاهش تستوسترون میشود

بر اساس تحقیقاتی كه در ایتالیا انجام گردید نشان داده گردید كه فشار خون بالا میتواند منجر به كاهش سطح تستوسترون و كاهش فعالیت جنسی در مردان گردد.سطح بالای كلسترول در خون وهمچنین بالا بودن فشارخون باعث باعث سفتی رگها و در نتیجه عدم جریان مناسب و كافی خون در بیضه ها و نتیجتا آسیب به این عضو از بدن و كاهش ترشح تستوسترون گردد. حملات و ناراحتی های قلبی وآترواسكلروزیس بیماریهایی می باشد كه این افراد را تهدید می كند.

زیرا كاهش سطح تستوسترون معمولا در افراد مسن نظاره می گردد لذا افرادی كه دچار كاهش در سطح ترشح این هورمون میشوند بایستی تحت درمان و مراقبت رژیم غذایی قرار بگیرند

آیا سركه سیب موجب لاغری میشود

سركه سیب موجب كاهش وزن و جلوگیری از ایجاد سرطان و سكته های قلبی و پایین بردن فشار خون و هرگونه فایده بهداشتی دیگری نمیشود. این ماده غذایی یك افزودنی خوب برای سالاد و همچنین افزودنی مورد علاقه بسیاری از افراد می باشد اما هیچ اثر دارویی ندارد. در بعضی از كتابها اظهار شده می باشد به علت حل گردید، چربی ها در اسید ها این ماده چربی های اضافی بدن را از بین می برد و به شما در كاهش وزنتان یاری خواهد رساند.

Leave a Comment