تربیت بدنی

فایل تحقیق : دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد چاقی – قسمت اول

فقط در آمریکا، تقریباً 30 درصد افراد به چاقی مبتلا هستند. چاقی مسئله ای می باشد که نیاز به توجه و رسیدگی جدی دارد زیرا نتایج و تاثیرات آن ممکن می باشد بسیار خطرناک باشند.

اکثر افراد کمی عضله، چربی یا استخوان اضافی دارند. اما افرادی که به آنها چاق خطاب می گردد، مقدار بسیار زیادی چربی اضافه دارند که ممکن می باشد در آینده برای سلامتی آنها بسیار خطرساز باشد. اگر کسی 25 درصد بالاتر از وزن نرمال خود باشد، چاق خوانده می گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

چاقی به سه دسته ی کلی تقسیم بندی می گردد:

دسته ی اول: در این دوره شما در معرض معضلات مربوط به سلامتی هستید. بهتر می باشد با پزشکتان در مورد راه های پایین آوردن وزنتان مشاوره کنید.

دسته ی دوم: شما در معرض خطرات زیاد در مورد سلامتیتان هستید و بایستی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

دسته ی سوم: شما در معرض خطرات بسیار جدی در مورد سلامتیتان یا حتی مرگ هستید. پزشک حتماً بایستی راه حلی فوری برای این مسئله پیدا کند.

چه چیز باعث چاقی می گردد؟
حال می دانیم که چاقی چیست اما از عوامل ابتلا به آن آگاه نیستیم. ابتلا به چاقی علت های بسیاری دارد، بعضی از مهمترین این عوامل عبارتند از:

رژیم غذایی و شیوه ی زندگی
رژیم غذایی و عادات ورزشی و تحرکی فرد تاثیر زیادی روی وزن دارد. افراد وقتی وزن اضافه می کنند که بیش از میزانی که بدنشان می سوزاند، کالری مصرف می کنند. این یکی از مهمترین عوامل ابتلا به چاقی می باشد. این مسئله باعث عدم توازن و ناهماهنگی انرژی شده و بیشتر کالری های مصرفی به حالت چربی در بدن ذخیره میشوند.

ژنتیک
عوامل ژنتیکی نیز تأثیر بسیار مهمی در چاقی دارند. افراد زیادی این استعداد را دارند که پس از صرف غذا مقدار بیشتری از آن چیز که می سوزانند کالری در بدن ذخیره کنند. این علائم گاهاً به گونه واضحی در خانواده ی فرد دیده می گردد. کسی که والدین یا یکی از افراد خانواده اش مبتلا به چاقی هستند، احتمال زیادی دارد که او نیز مبتلا گردد.

سرعت سوخت و ساز (BMR)
BMR سرعتی می باشد که بدن با آن انرژی را مصرف کرده و می سوزاند. به گونه کلی، افراد لاغر سرعت BMR بالاتری نسبت به افراد چاق تر دارند. در افراد جوان تر و آنها که بیشتر ورزش می کنند نیز سرعت سوخت و ساز بالاتر می باشد.

کم کاری تیروئید
کم کاری تیروئید به این معنا می باشد که بدن میزان کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. این هورمون ها توسط غده ی تیروئید تولید می شوند و هدف اصلی آنها تنظیم متابولیسم بدن می باشد. وقتی بدن شما مقدار کافی از این هورمون ها تولید نکند، متابولیسم بدنتان کند می گردد و چربی بیشتری در بدن ذخیره می گردد.

عوامل روانی
احساسات ما روی آن چیز که می خوریم و اندازه ی آن تا حد زیادی تاثیر گذار می باشد. افسردگی، استرس، فشارهای روحی و عصبانیت می تواند عادات غذایی ما را برهم زده و خراب کند. و این به چاقی می انجامد. داشتن شرایط روحی مناسب و اعتماد به نفس بالا می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

عوامل فرهنگی
نژاد افراد نیز در این زمینه دخالت دارد. نژادهای مختلف، عادات غذایی متفاوت و ژنتیک های مختلفی دارند. تخقیقات اخیر نشان داده می باشد که نژادهای افریقایی-امریکایی و اسپانیایی، به خصوص بعد از 30 سالگی، استعداد بیشتری برای چاقی دارند.

معضلات سلامتی مربوط به چاقی
چاقی تاثیرات منفی زیادی روی سلامتی جسم و روح ما دارد. در اینجا به بعضی از این معضلات تصریح می کنیم:

معضلات جسمی:

 • اختلالات خورد و خوراک
 • دیابت نوع دوم
 • فشار خون بالا
 • سکته
 • کلسترول بالا
 • معضلات تنفسی
 • اختلالات خواب
 • سرطان (روده، کلیه،…)
 • سنگ صفرا
 • ورم مفاصل
 • نقرس
 • معضلات در رگ های خونی
 • بیماری ها و عفونت های پوستی
 • اختلال در هورمون های جنسی
 • سوزش معده
 • معضلات روده

معضلات روحی:

 • اعتماد به نفس پایین
 • هیکل نامناسب
 • افسردگی

 

آیا شما هم چاق هستید؟
چاقی بیماری می باشد که می تواند روی زندگی و سلامتی هر فردی تاثیرات مخرب بگذارد. البته برای کودکان و نوجوانانی که به علت پرخوری و کم تحرکی چاق می شوند این مسئله خطرناک تر می باشد.

راه های زیادی هست تا ببینید که آیا شما هم فردی چاق هستید یا خیر. این راه ها عبارتند از: تست اندازه ی دور کمر، نسبت دور کمر و دور ران و تست BMI که از همه ی آنها متداول تر و دقیق تر می باشد.

تست BMI اندازه گیری چربی بدن به نسبت قد و وزن شما می باشد. اگر کسی BMI 30 یا بالاتر داشته باشد، چاق به حساب می آید. اما فقط به شرطی که این وزن اضافه به دلیل وجود چربی در بدن باشد. (این مسئله برای بدنسازان که بیشتر حجم بدنشان عضله می باشد صدق نمی کند)

برای اندازه گیری BMI خود می توانید مشخصات خود را در فرمول زیر قرار دهید:

704*(2 (قد به اينچ) / (وزن به lbs) ) = بي ام آي

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

برای مثال فردی که ” 10’5  قد و 185lbs وزن دارد، BMI او برابر با 26.27 خواهد بود. این مرد جزء افرادی می باشد که اضافه وزن دارند. وزن بین 160 تا 175 برای مردی که قدی برابر با   ” 10’5  دارد، BMI مناسب او 25 می باشد.

 

طبقه بندي BMI
BMI طبقه بندی
18.5 تا 24.9 وزن سلم
25 تا 29.9 سنگین وزن
30 تا 34.9 چاق (گروه اول)
35 تا 39.9 چاق (گروه دوم)
برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید
40 به بالا

چاقی شدید (گروه سوم)

با بهره گیری از جدول بالا می توانید خود را ارزیابی کنید، اما تحلیل آخر بایستی توسط پزشکتان انجام گیرد.

چه بایستی نمود؟
خوب، جدول بالا نشان داد که شما هم فری چاق هستید؟ به یاد داشته باشید که چاقی نیز نوعی بیماری می باشد و می تواند برای سلامتیتان بسیار خطرناک باشد. اما این را هم به خاطر داشته باشید که می توانید با اراده ای قوی با آن مقابله کنید.

راه های زیادی برای پایین آوردن وزن هست. در اینجا به بعضی از آنها تصریح میکنیم.

رژیم های غذایی
اولین قدم برای پیش گرفتن یک زندگی سالم، در نظر داشتن رژیم غذاییتان می باشد. بایستی کالری مصرفیتان را تا می توانید پایین بیاورید، کمتر از غذاهای چرب بهره گیری کنید. می توانید در صورت امکان با یک پزشک تغذیه مشاوره کنید.

ورزش
3 تا 5 بار در هفته داشتن فعالیت فیزیکی هر جلسه به مدت 30 تا 40 دقیقه می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. ورزش نه تنها باعث سوختن چربی هایتان در همان هنگام میشود، بلکه کاری می کند که حتی بعد از انجام تمرینات نیز بدنتان چربی بسوزاند.

دارو
برای درمان چاقی، داروهایی مثل مِریدیا و زنیکال نیز تجویز می گردد. این داروها برای افرادی توصیه می گردد که BMI بالای 30 دارند.

البته حتماً به عوارض جانبی بعضی از این داروها توجه داشته باشید. این عوارض شامل تغییر در عادات شکم، بالا رفتن فشار خون، سردرد، خشکی دهان، بیاشتهایی، یبوست و بیخوابی می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اقدام جراحی
برای موارد خیلی جدی اقدام جراحی برای فرد در نظر گرفته می گردد. این کار فقط برای آنها که BMI بالای 40 دارند توصیه می گردد.

راه های پیشگیری
در اینجا به راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به چاقی تصریح می کنیم:

 • از رژیم های غذایی پر چربی به شدت پرهیز کنید. در صورت امکان با دکتر تغذیه مشورت کنید.
 • از دوران جوانی سالم غذا خوردن را برای خود به شکل عادت درآورید.
 • از مصرف کالری های اضافی خودداری کنید.
 • کوشش کنید چند بار در هفته ورزش کنید تا کالری های اضافیتان مصرف گردد.
 • تاریخچه ی خانوادگیتان را مطالعه کنید تا ببینید آیا از نظر ژنتیکی این بیماری در شما هست یا خیر.
 • برای گرفتن اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

Leave a Comment