تربیت بدنی

دانلود فایل: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد چاقی – قسمت دوم

چاقی باعث میشود که باری اضافه به عضلات تحلیل یافته فرد بیمارتحمیل گردد وتوانایی راه رفتن را در وی محدودتر کند. با در نظر داشتن اینکه بیماران به طورمعمول دچارافتادن های مکررمیشوند لذااگرچاق باشند احتمال شکستگی استخوانها بیشتر خواهد بود. علاوه براین چاقی باعث ایجاد فشاربیشتری بر عضلات تنفسی و ستون فقرات فرد بیمار می گردد که این فشار منجربه معضلات تنفسی وانحراف ستون فقرات در بیمارانی که تحرک خود را از دست داده و روی ویلچرنشسته اند می گردد.نکته دیگری که بایستی به آن تصریح نمود اینست که برای والدین وافراد تیم درمانی جابجا کردن وکارکردن با بیماران چاق به مراتب مشکل تر از بیماران لاغراست.مسئله دیگر اینست که احتمال بیشتری در مورد ابتلای بیماران دیستروفی عضلانی چاق به دیابت ومشکلات قلبی عروقی هست که این بیماریها وضعیت فرد بیمار راپیچیده ترمی کنند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
پیشگیری بهتر از درمان می باشد
همیشه بهتراست علاج واقعه را قبل ازوقوع آن انجام داد،زمانی که فرد چاق گردید لاغرشدن سخت وطاقت فرسا میشود زیرا بیماران دیستروفی نمی توانند تحرک زیادی داشته باشند وفقط از راه کم خوری قادر خواهند بود وزن کم کنند.بنابراین نیاز می باشد که بیماران وخانواده های آنهابه دقت مراقب افزایش وزن باشند.به علت اینکه بیماران دیستروفی به تدریج، به دلیل تحلیل عضلات، دچار کاهش فعالیت بدنی می شوند لذا لازم می باشد به تدریج به موازات کاهش فعالیت بدنی میزان غذای دریافتی خود را کاهش دهند تا دچارچاقی نشوند.البته کاهش مواد غذایی مصرفی بایستی بر اساس اصولی باشد که به آن تصریح خواهیم نمود.
آیا رژیم گرفتن برای بیماران دیستروفی عضلانی مضراست؟

براساس مطالعات انجام شده رژیمهای غذایی معقول وصحیح که درآن به همه گروههای مواد غذایی به ویژه مواد پروتئینی ولبنی توجه شده باشد هیچ گونه کاهشی در میزان حجم عضلات بیماران وکارآیی عضلانی آنها به همراه نداشته می باشد.

لزوم انجام ورزش وتحرک بدنی

افرادبیمار بایستی تا حدامکان خود را فعال نگه دارند پیاده روی،نرمش های ملایم،شنا وآبتنی دراستخرهای مناسب خیلی مفید خواهند بود.البته هرکس با در نظر داشتن شرایط بدنی خودش بایستی تصمیم بگیرد که چگونه خودش را فعال نگه دارد به عنوان مثال کسی که ویلچرنشین شده می باشد می تواند ورزشهایی را توسط بالا تنه ودستهایش انجام دهد.نکته مهم این می باشد که میزان تماشای تلویزیون وبازی های رایانه ای  بایستی محدود گردد وقبل از انجام این امور کودکان راوادار به انجام نرمش نمود وبه عنوان جایزه به آنان امکان تماشای تلویزیون وبازیهای رایانه ای را داد.

لزوم اندازه گیری مرتب وزن

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بهتراست بیماران به گونه مرتب حداقل ماهی یک بار وزن خود را با یک ترازوی معین اندازه بگیرند وبا مشورت یک متخصص آن رابا نمودارهای وزن وقد افرادنرمال درهمان سن مقایسه کنند.به این ترتیب به محض افزایش نابجای وزن میتوان آن را کنترل نمود.در مقاله های بعدی به چگونگی تنظیم رژیم غذایی مناسب برای بیمارانی که وزن طبیعی دارند وافرادیکه چاق هستند خواهیم پرداخت.

امروزه به عنوان یكی از بزرگترین معضلات سلامتی گریبانگیر تعداد زیادی از ابنای بشر گشته می باشد. ابتلا به این بیماری میتواند دارای علل متفاوتی باشد نظیر دریافت زیاده از حد انرژی و بدغذایی وكم كاری بعضی از غدد نظیر غده تیروئید و یا غدد جنسی نر و یا هیپوفیز, كم تحركی ناشی از پیشرفت تكنولوژی و پشت میز نشینی,اختلال در عملكرد سیستم كنترل اشتها و تغییرات هورمونی بعد از سن بلوغ و یائسگی .

چاقی و افزایش وزن:

امروزه به عنوان یكی از بزرگترین معضلات سلامتی گریبانگیر تعداد زیادی از ابنای بشر گشته می باشد. ابتلا به این بیماری میتواند دارای علل متفاوتی باشد نظیر دریافت زیاده از حد انرژی و بدغذایی وكم كاری بعضی از غدد نظیر غده تیروئید و یا غدد جنسی نر و یا هیپوفیز, كم تحركی ناشی از پیشرفت تكنولوژی و پشت میز نشینی,اختلال در عملكرد سیستم كنترل اشتها و تغییرات هورمونی بعد از سن بلوغ و یائسگی .

چاقی میتواند زمینه ساز ابتلا به بعضی از بیماری ها نظیر افزایش قند و یا چربیها و كلسترول خون و افزایش قشار خون و دردهای مفصلی گردد. همچنین مشخص شده می باشد كه میزان شیوع سیروز كبدی, بیماری های قلب و عروق, سنگهای صفراوی و كلیوی و انواع سرطانها در افراد چاق بیش از دیگر افراد می باشد.

روی دیگر این سكه لاغری مفرط می باشد كه میتواند از عوارض سوتغذیه مزمن و یا بیماری های گوارشی یا اختلال در كار بعضی از غذذ درون ریز و … باشد.

افزایش چربی در ناحیه شكم خطر ابتلا به حملات قلبی و دیابت را برای شما افزایش میدهد. هنگامی كه شما بیشتر از حد نیازتان انرژی دریافت میكنید كبدتان آنرا بصورت چربی در بدنتان ذخیره مینماید. سلولهای چربی شكم و باسن با هم تفاوت دارند. خونی كه در بافت شكم هست به كبد میرود در صورتیكه خونی كه در بافت باسن هست به جریان خون كلی وارد میگردد. كسانی كه چربیهایشان در بافت شكمشان ذخیره میگردد بواسطه اینكه كبدشان بایستی چربی اضافی را از جریان خون بردارد و همچنین بواسطه اینكه بافت خود كبدی از چربی انباشته میشود نمیتواند به خوبی بافت كبدی كسانی كه چربی های بدنشان در ناحیه باسن شان تجمع می یابد انسولین اضافی را از خون بردارند.

كسانی كه چربی بدنشان در ناحیه شكمی تجمع میشود اصطلاحا سیب و كسانی كه چربی بدنشان بیشتر در ناحیه باسنشان تجمع می یابد اصطلاحا گلابی نامیده میشوند. سیب ها دارای سطح بالاتری از انسولین و قند خون میباشند كه این امر باعث افزایش سطح LDL یا چربی بد كه سهم عمده ای در ایجاد حملات قلبی دارد میشود و سطح HDLیا چربی خوب كه درجلوگیری از حملات قلبی تأثیر موثری دارد را كاهش میدهد

محرومیت و محدودیت غذایی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تحقیقات ادره كل دارو و غذای آمریكا بر روی موشها نشان داد كه محدود كردن میزان غذای موشها مقداری به عمر آنها می افزاید. موشهای آزمایشگاهی كه رژیم غذایی متعادلشان را دریافت كردند ده درصد بیشتر از موشهایی كه غذای زیاد دریافت كردند عمر كردند.همچنین این موشها بیشتر از موشهایی كه تحت رژیم های سخت غذایی قرار داشتند عمر نمودند.

این موشها دارای بدن و كبد و طحال و پروستاتی كوچكتر و طول بدن كمتری بودند اما اندازه كاسه سر و مغز و دستگاه تولید مثلی شان متعادل بود.

در این گزارش به این نكته تصریح شده می باشد كه اكثر انسانها حتی هنگامی كه سیر هستند به پرخوری ادامه میدهند كه این امر میتواند برایشان خطرناك باشد. متناسب کردن میزان دریافت غذا میتواند منجر به طول عمر بشود اما به این نكته هم توجه داشته باشید كه محدودیت غذایی در حدی كه بیش از ده درصد كمتر از نیاز بدنمان غذا مصرف نماییم در طولانی مدت میتواند منجر به از از دست دادن و اتمام منابع مواد مغذی بدنمان و نهایتا كاهش طول عمرمان گردد.

بهترین راه برای كاهش اشتها و نتیجتا جلوگیری از پرخوری كاهش دادن دریافت غذاهایی می باشد كه منجر به افزایش زیاد و سریع قند خون میشوند، غذاهایی مانند فرآورده های نان و شیرینی و كلوچه ها و غذاهایی كه به آنهات شكر افزوده شده می باشد. بهره گیری از دو وعده سالاد در روز هم میتواند ما را در این امر یاری نماید

رژیم غذایی مطلق خطرناك می باشد.

برای مدت بیش از پنجاه سال مركز سلامتی تگزاس رژیم های غذایی مطلق را به عنوان بهترین راه برای دستیابی به سلامتی و رهایی از چنگال بیماری ها توصیه مینمود.

هربرت شلتون می گفت كه غذاهای هضم نشده در داخل روده بزرگ تبدیل به مواد سمی میشوند كه این مواد میتوانند منجر به كاهش طول عمر و ابتلا به سرطان شوند.او به بیمارانش توصیه می نمود برای رها سازی كولون از شر این مواد مزاحم و فرصت استراحت دادن به این عضو بدنشان از رژیم های صفر غذایی تبعیت كنند. در سال ۱۹۸۲ دادگاه فدرال مجبور گردید كه ۸۷۳۰۰۰ دلار به خانواده یكی از همین بیماران كه در اثر عوارض پیروی از این رژیم غذایی فوت كرده بود بپردازد.

اكثر افراد میتوانند برای مدت چند روز این رژیم غذایی را تحمل كنند اما پس از این مدت احساس ضعف و سستی بر آنها غلبه خواهد كرد.آنها آغاز مقداری از جربی های خود را از دست میدهند . سپس بدنشان به سراغ عضلات رفته و موجب تحلیل آنها میشود كه یكی از این دسته عضلات عضلات قلب می باشند. رژیم غذایی طولانی مدت صفر به قدری قلب را ضعیف میكند كه دیگر نمیتواند خون را به طرف اعضای دیگر بدن پمپ كند.

علت اكثر مرگ و میرهای ناشی از گرسنگی مطلق ناتوانی و نارسایی قلبی میباشد و بیشترین ركوردی كه در این زمینه ثبت شده می باشد ۶۶ روز میباشد.

اگر عملكرد روده بزرگ بتواند بگونه ای باشد كه غذا را در خود نگه ندارد و غذا بتواند سریع از ان دفع گردد بدن دچار مشكل نخواهد گردید. بهره گیری از مواد غذایی حاوی فیبر نظیر سبزیها و دانه های كامل غلات و حبوبات و میوه ها میتواند روده بزرگ را در این امر یاری نماید.

برای لاغر شدن چقدر ورزش كنیم

مطابق تحقیقی كه دانشگاه تگزاس انجام شده می باشد برای اینكه بتوانید با ورزش كردن از وزن خود بكاهید بایستی تمرینات ورزشی را بطور منظم و پیگیر و بسیارزیاد انجام بدهید. در این پژوهش گروهی از مردان و زنان ۱۶ تا ۶۵ ساله سه بار در هفته و به مدت ۲۰ هفته و بطور متوسط هربار ۵۰ دقیقه بر روی دوچرخه های ثابت ركاب زدند.

ها مقداری از وزن خود را از دست دادند كه البته این مقدار به قدری نبود كه به آنها كمك كند تا از یك فرد چاق به فردی لاغر تبدیل شوند. این امر شاید كمی سردرگم كننده باشد اما شما بهتر می باشد بدانید كه ورزش تنها در صورتی میتواند از وزن شما بكاهد كه در مدت زمانی طولانی و بسیارجدی و سخت و به كرات- مثلا ۵ بار در هفته- انجام پذیرد.

همچنین ورزشهای آبی كمك زیادی برای لاغر شدن به شما نمیكند و این امر به آن علت می باشد كه آب باعث كاهش درجه حرارت بدن و از بین بردن حرارت تولید شده در هنگام ورزش میشود در حالیكه اگر ورزش در خشكی صورت بپذیرد حداقل ۱۸ ساعت طول میكشد كه درجه حرارت بدن به حالت عادی برگردد و زیرا در این حالت بدن انرژی بیشتری را میسوزاند لذا شخص موفق میگردد كه به میزان بیشتری از وزن خود بكاهد.

انجام كارهای خانه ورزش نیست

سابق بر این پزشكان مردم را تشویق میكردند كه سه با در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه ورزش نمایند. اما در دهه اخیر بسیاری از محققین، پزشكان را تشویق میكنند بجای توصیه مردم به سه بار ورزش سخت در هفته آنها را به فعالیت های منظم روزانه ترغیب نمایندؤ فعالیت هایی نظیر انجام امورات منزل، باغبانی و آهسته دویدن. این امر به آن علت می باشد كه محققین فكر میكنند مردم بیشتر ترجیح می دهند اوقات فراغت خود را با انجام امورات منزل و فعالیت های سبك پر نمایند تا اینكه فعالیت های سنگین ورزشی انجام دهند. در حال حاضر بسیاری از پزشكان فكر می كنند این توصیه – به خصوص برای افراد مسن- میتواند مفید باشد.

محققین ۲۳۰۰ زن بین ۶۰ تا ۷۹ ساله را از ۵۰ شهر مختلف انگلستان انتخاب نمودند. مطالعه بر روی این خانمها نشان داد زنانی كه فقط كارهای خانه و آهسته قدم زدن و باغبانی انجام می دهند از لحاظ بدنی وضعیت نامطلوبی داشته و اكثرا چاق می باشند. اما زنانی كه بطور متسط ۲.۵ ساعت در هفته را به قدم زدن سریع و باشتاب میپرداختند چابكتر، لاغرتر و سرحالتر از دیگران بودند. همچنین این زنان در حال استراحت ضربان قلب آهسته تری داشتند كه این خود میتواند از مشخصه های یك قلب سالم و قوی باشد.

اثر ورزش بر بافت چربی بدن

بنظر شما كدام عامل در از بین بردن چاقی موثرتر می باشد ورزش كردن یا رژیم درمانی؟

بنظر من ورزش میتواند به مراتب بهتر از رژیم درمانی بافت چربی بدن شما را كنترل نماید. وقتی كه ورزش میكنید انرژی های ذخیره در بدنتان را می سوزانید اما هیچگاه موفق نمی شوید آنقدر بخورید كه بتوانید انرژی از دست رفته تان را بدست بیاورید اشتهای شما در طول روزی كه در آن به ورزش مشغول بوده اید افزایش چندانی نمی یابد.اما بعضی از افراد با انجام برنامه های ورزشی وزن خود را از دست نمیدهند. اینكه أیا بتوانید با یك برنامه ورزشی خود را لاغر كنید یا نه؟ بستگی به نوع ورزش كردنتان دارد. اگر میخواهید كه بتوانید با ورزش خودتان را لاغر كنید بایستی حداقل یكبار در هفته تمرینات سخت بدنی را انجام بدهید. أزمایشاتی كه بوسیله دانشكده پزشكی Baylor انجام گرفته می باشد نشان داده می باشد كه بعد از یك ورزش آرام میزان مصرف انرژی شما چندان بالا نمیرود اما پس از یك ورزش و تمرین سخت دمای بدن شما برای مدتی طولانی بالاتر از حد نرمال بوده و این امر باعث افزایش سوخت و مصرف انرژی در بدن شما می گردد. ورزش شدید آنچنان ماهیچه ها را خسته می كند كه شما نمیتوانید آنرا بمدت بیش از یك هفته انجام دهید. اگر میخواهید از ورزش به عنوان عاملی كه باعث كاهش وزن تان بشود بهره گیری نمایید حتما یك رشته ورزشی را برای خودتان انتخاب كنید و مدت چند ماه بطور منظم در تمرینات آن حاضر شوید. وقتی كه آن ورزش را بطور كامل فراگرفتید میتوانید یك یا دوبار در هفته بصورت سخت و حرفه ای به انجام آن بپردازید. به مقصود رفع خستگی حاصل از این نوع ورزش كردن روز بعد از آنرا به كارهای سبك مشغول شوید. باقی روزهای هفته را با نرمش و ورزشی آرام و راحت سپری كنید.

برای كاهش وزن از كربوهیدراتهای تصفیه شده و چربی ها دوری كنید

Leave a Comment