تربیت بدنی

دانلود: دانلود پروژ ه رشته تربیت بدنی در مورد پوکی استخوان – قسمت اول

پوکی استخوان (Osteoprosis)یک بیماری شایع متابولیک استخوان بوده و در آن کاهش عمومی و شدید در توده استخوانی (پوک شدن استخوان) به وجودمی‌آید. که در آن عناصر تشکیل دهنده استخوان از نظر کیفیت تغییر نمی‌کند، اما از نظر کمیت کاهش می‌یابد. در این بیماری به فعالیت استئوکلاسته افزوده می گردد. استئوپورزپیری ، پدیده فیزیولوژیکی نزد افراد مسن به شمار می رود. این بیماری وقتی بروز می کند که کاهش توده استخوان بیش از حد سریع باشد. در ضمن خانمها بسیار بیشتر از آقایان دچار پوکی استخوان می شوند. و همینطور با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

علل ابتلا به پوکی استخوان

آسیب شناسی دقیق استئوپورز ناشناخته می باشد. عوامل مستعد کننده عبارتند از:

 • کاهش و از بین بردن فعالیت عضو به علت حرکت طولانی مدت.
 • رژیمهای غذایی با کمبود مواد پروتئین ، دریافت ناکافی کلسیم ، کمبود ویتامین D و مصرف زیاد کافئین.
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • شروع یائسگی: استروژن هورمون زنانه‌ای که از کاهش توده استخوان جلوگیری می کند. تولید استروژن در تخمدانها بعد از یائسگی متوقف می گردد، ‌در نتیجه از دست رفتن توده استخوان تسریع می گردد. زنانی که یائسگی زودرس دارند (قبل از 45 سالگی)، مانند بانوانی که تخمدانهای آنها با جراحی از بدن خارج شده می باشد، بیشتر در معرض ابتلاء به پوکی استخوان هستند.
 • سابقه خانوادگی: وراثت بر میزان استخوانهای شما و سرعت از دست رفتن آنها تاثیر دارند.
 • استخوانهای کوچک: بانوانی که دارای استخوانهایی کوچک بوده یا کوتاه قد و یا لاغر هستند به خاطر وجود توده استخوانی کمتر، ‌به بروز پوکی استخوان مستعد‌ترند.
 • پیشنیه قومی: بانوان اروپای شمالی یا آسیایی تبار بیشتر در معرض ابتلاء به پوکی استخوان هستند.
 • بعضی بیماریها: بیماریهایی نظیر تیروئید، کلیه و بعضی سرطانها ممکن می باشد به پوکی استخوان منتهی شوند.
 • تجویز بعضی داروها به مدت طولانی مثل کورتیکواستروئیدها و هپارین.

علایم بالینی

توده استخوانی هر فرد معمولا در 30 تا 35 سالگی به بیشترین میزان خود می‌رسد. پس از این سن ، کاهش توده استخوان به صورت یک طریقه طبیعی پیری آغاز می گردد. 50 درصد افراد بیش از 65 درصد سال سفید پوست استئوپروز داشته و فقط در 20 درصد از این افراد علایم بالینی هست. 30 درصد افرادی که به سن 75 سالگی رسیده‌اند، دچار شکستگی ناشی از استئوپروز می شوند. شایعترین علل این شکستگیها عبارتند از: جسم مهره‌ها ، لگن ، گردن ، استخوان ران ، انتهای فوقانی بازو و انتهای تحتانی ساعد ، علاوه بر شکستگیهای این بیماران از درد کمر ، پشت و قوز‌دار شدن پشت شکایت دارند. اما برخلاف استئومالاسی ، مبتلایان از ضعف عمومی و ضعف عضلانی شکایتی ندارند.

در بعضی از موارد استئوپروز و استئومالاسی تواما هست. دفورمیتی قفسه سینه به صورت کوتاهی قامت ، مشکل دولاشدن (خم شدن به سمت جلو) ، کیفوز مشخص ستون مهره‌ای سینه‌ای که ممکن می باشد در پشت ایجاد گردد. بدشکلی ستون مهره‌ای و فضای دنده‌ای ممکن می باشد باعث نارسایی تنفسی گردد.به علت ناتوانی در بهبودی از آسیب‌های وارده ممکن می باشد دچار پوکی استخوان شوید، بدون آنکه از بیماری خود اطلاع داشته باشید به همین دلیل می باشد که پوکی استخوان بیماری بی‌سر و صدا نامیده می گردد.

پوکی استخوان

در مراحل اولیه بروز پوکی استخوان،‌ علایم به ندرت ظاهر می گردد، که این امر تشخیص بیماری را دشوار می کند. پوکی استخوان در مراحل بعدی موجب بروز معضلات ذیل می گردد. شکستگی مفاصل‌ ران ، کمر و ستون مهره‌ها که غالبا این اولین علامت می باشد. کمردرد شدیدی در یک نقطه خاص که نشانه یک شکستگی می‌باشد. قوز کردن پشت که موجب انحنای پشت یا قوز درآوردن می گردد. کوتاه شدن قد در اثر پوکی استخوان در طی سالهای متمادی ایجاد می گردد.

عوامل خطری قابل کنترل

 • وزن: وزن کم بانوان بسیار لاغر که عادت ماهانه آنها را مختل کند، این خانمها در معرض خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرند، (زنانی که دارای اضافه وزن هستند معمولا در معرض خطر نیستند اما احتمال ابتلاء به ناراحتیهای دیگر در آنها زیادتر می باشد).
 • ورزش نکردن: نداشتن فعالیت، کاهش توده استخوان را تسریع می کند. ورزش مناسب به افزایش مقدار استخوان و سلامتی بیشتر شما کمک می کند. مصرف مشروب و یا نوشابه‌های کافئین‌دار این مواد در بهره گیری بدن شما از کلیسم اختلال ایجاد می‌کنند. همچنین افرادی که مشروب مصرف می‌کنند غالبا برنامه غذایی نامناسبی داشته و کم ورزش می‌کنند.

Leave a Comment