تربیت بدنی

دانلود فرمت word : دانود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سرطان رحم – قسمت اول

سرطان‌ رحم‌ uterine cancer

سرطان رحم cancer of Uterus

به تومور سرطانی که در لایه داخلی رحم رشد می نماید ، سرطان رحم گویند .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

سن : بین 65- 55 سالگی شایع می باشد .

نحوۀ زندگی : چاقی و نداشتن فرزند از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

سرطان رحم شایعترین سرطان دستگاه تولید مثل زنانه در بریتانیا می باشد و هر ساله حدود 3500 مورد جدید تشخیص داده می گردد . اغلب سرطانهای رحم در بافت آندومتر ( لایه داخلی رحم ) رشد می نمایند به ندرت سرطان در دیواره عضلانی رحم ایجاد می گردد .

علل بیماری

علت سرطان رحم نا مشخص می باشد . این بیماری بیشتر در سنین 65- 55 سال شایع می باشد و بیشتر در افرادی که افزایش هورمون استروژن دارند یا قبلاً داشته اند دیده می گردد . افزایش هورمون استروژن ممکن می باشد موجب افزایش وزن و چاقی و بیماریهای خاصی نظیر سندرم تخمدان پلی کیستیک گردد . این سرطان بیشتر در خانمهایی که یائسگی دیررس داشته اند ( پس از 52 سالگی ) یا هیچگاه فرزندی نداشته دیده می گردد .

علائم بیماری

علائم سرطان رحم متفاوت و متنوع می باشد و بستگی به این دارد که آیا سرطان قبل یا بعد از یائسگی ایجاد شده باشد . این علائم عبارتند از :

  • در خانمها قبل از یائسگی، پریود شدیدتر از حد طبیعی می باشد یا خونریزی بین دو پریود هست و یا پس از مقاربت خونریزی ایجاد می گردد .
  • در خانمها بعد از یائسگی ، خونریزی واژینال که ممکن می باشد از لکه بینی تا خونریزی شدید متغیر باشد ، دیده می گردد .

در صورت عدم درمان ، سرطان رحم ممکن می باشد به لوله های رحم و تخمدانها و سایر اعضاء مانند ریه ها و گاهی کبد منشتر شده و گسترش یابد .

تشخیص بیماری

در صورتیکه پزشک با در نظر داشتن علائم ، مشکوک به سرطان رحم گردید ، معاینه لگنی انجام می شود . در طی معاینه یک نمونه کوچک از بافت آندومتر جهت مطالعه وجود سلولهای سرطانی برداشته می گردد . پزشک همچنین ممکن می باشد سونوگرافی انجام دهد . با وارد کردن یک میله ( prob ) به داخل واژن ضخامت لایه داخلی رحم را اندازه می گیرد . ضخامت بیشتر از حد نرمال لایه داخلی رحم می تواند دلیل وجود یک سرطان رحم باشد . در صورتیکه این آزمایشات قطعی نباشد ، ممکن می باشد هیستروسکوپی نیاز باشد که این اقدام یک تکه بزرگ از بافت رحم برداشته می گردد . نمونه هایی از آندومتر جهت مطالعه سلولهای سرطانی تحت مطالعه میکروسکوپی قرار می گیرند . در طی هیستروسکوپی پزشک قادر خواهد بود به گونه مستقیم هر گونه ناهنجاری مشهود آندومتر را مطالعه نماید . در صورتیکه سرطان رحم تشخیص داده گردید، آزمایشاتی انجام خواهد گردید تا در صورت انتشار ، سرطان مشخص گردد . برای مثال ممکن می باشد رادیوگرافی قفسه سینه یا MRI قفسه سینه جهت مطالعه ریه ها انجام گردد . ممکن می باشد آزمایشات خون به مقصود مطالعه و ارزیابی عملکرد کبد انجام گردد .

درمان بیماری

درمان سرطان رحم بستگی به مرحله ای دارد که سرطان در آن مرحله تشخیص داده می گردد و نیز به این بستگی دارد که آیا سرطان به سایر قسمتها متاستاز داده می باشد یا خیر .

در اغلب خانمها ، تومور توسط هیسترکتومی قابل درمان می باشد . در این اقدام تومور به همراه رحم از طریق جراحی برداشته می گردد . معمولاً تخمدانها و لوله های رحمی نیز همزمان با این اقدام برداشته می شوند . به علاوه نمونه های از غدد لنفاوی نزدیک لگن برداشته و مورد مطالعه میکروسکوپی قرار می گیرند تا در صورت انتشار متاستاز تومور سرطانی ، درمانهای بعدی در صورت نیاز انجام گردد . ممکن می باشد پس از جراحی رادیوتراپی به مقصود از بین بردن سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی فرد بایستی شیمی درمانی گردد و هورمون پروژسترون تجویز گردد . زیرا باعث کند شدن رشد سلولهای سرطانی می گردد . پس از درمان به گونه مرتب فرد مبتلا مورد آزمایشاتی جهت مطالعه علائم از نظر تغییرات در نمونه های سلولی برداشته شده از قسمت بالای واژن ( قله واژن ) قرار خواهد گرفت .

 

پیش آگهی سرطان رحم بستگی به این دارد که درمان در مراحل اولیه این بیماری قبل از انتشار و متاستاز آن به سایر قسمتهای بدن انجام گردد یا خیر . حدود چهار پنجم خانمهایی که در مراحل اولیه ، درمان می شوند طول عمری حدود 5 سال بیشتر دارند .

  توضيح‌ كلي‌ سرطان‌ رحم‌ عبارت‌ می باشد‌ از سرطان‌ آندومتر (پوشش‌ داخلي‌ رحم‌). معمولاً زنان‌ يائسه‌ 60-50 ساله‌ را مبتلا مي‌سازد. علايم‌ شايع‌

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
مراحل‌ ابتدايي‌:
خونريزي‌ يا لكه‌ بيني‌ به‌ ويژه‌ پس‌ از مقاربت‌ جنسي‌. غالباً 12 ماه‌ يا بيش‌ از 12 ماه‌ پس‌ از توقف‌ فعاليت‌ قاعدگي‌ رخ‌ مي‌دهد. ممكن‌ می باشد‌ قبل‌ از خونريزي‌ يا لكه‌ بيني‌، ترشح‌ آبكي‌ يا داراي‌ رگه‌هاي‌ خون‌ از مهبل‌ وجود داشته‌ باشد.
بزرگ‌ شدن‌ رحم‌. گاهي‌ توسط‌ توده‌اي‌ چنان‌ بزرگ‌ می باشد‌ كه‌ از خارج‌ لمس‌ مي‌گردد.
مراحل‌ بعدي‌:
گسترش‌ به‌ ساير اعضا كه‌ باعث‌ درد شكمي‌، درد قفسه‌ سينه‌ و كاهش‌ وزن‌ گردد. علل‌ ناشناخته‌. به‌ نظر مي‌رسد باچندين‌ عامل‌ مساعدكننده‌ كه‌ در قسمت‌ عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر ذكر شده‌ می باشد‌، مرتبط‌ باشد. عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر ديابت‌ شيرين‌
چاقي‌
فشارخون‌ بالا
بهره گیری‌ از استروژن‌ بدون‌ بهره گیری‌ همزمان‌ از پروژسترون‌
سابقه‌ خانوادگي‌ سرطان‌ پستان‌ يا تخمدان‌ سابقه‌ پوليپ‌هاي‌ رحم‌، چرخه‌هاي‌ قاعدگي‌ بدون‌ تخمك‌ گذاري‌ يا ساير علايم‌ عدم‌ تعادل‌ هورموني‌
تأخير يائسگي‌ پيشگيري‌ هر 12-6 ماه‌ تحت‌ معاينه‌ لگن‌ قرار بگيريد.
براي‌ هرگونه‌ خونريزي‌ يا لكه‌ بيني‌ پس‌ از يائسگي‌ تحت‌ مراقبت‌ پزشكي‌ قرار بگيريد. عواقب‌ مورد انتظار با تشخيص‌ و درمان‌ زودهنگام‌ 90% از بيماران‌ حداقل‌ 5 سال‌ زنده‌ مي‌مانند. در بيماران‌ مسن‌تر و وقتي‌ تأخير يائسگي‌ وجود داشته‌ باشد، پپش‌ آگهي‌ بدتر می باشد‌. عوارض‌ احتمالي‌ گسترش‌ كشنده‌ سرطان‌ به‌ مثانه‌، مقعد و اعضاي‌ دوردست‌. درمان‌ اصول‌ كلي‌ آزمون‌ها تشخيصي‌ ممكن‌ می باشد‌ متعدد باشند كه‌ در آغاز براي‌ تشخيص‌ سرطان‌ و سپس‌ براي‌ مشخص‌ كردن‌ هرگونه‌ گسترش‌ به‌ ساير اعضاي‌ بدن‌ (مرحله‌ بندي‌) انجام‌ مي‌پذيرند. اين‌ آزمون‌ها مي‌توانند شامل‌ آزمون‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ خون‌، پاپ‌اسمير، آزمون‌هاي‌ كاركرد كبد، راديوگرافي‌ قفسه‌ سينه‌. سي‌تي‌ اسكن‌، ماموگرافي‌، تنقيه‌ باريوم‌، ام‌آرآي‌، سونوگرافي‌ مهبل‌، بيوپسي‌ آندومتر و اتساع‌ و كورتاژ باشند.
درمان‌ به‌ وسعت‌ بيماري‌ بستگي‌ دارد و مي‌تواند شامل‌ تركيبي‌ از موارد زير باشد: جراحي‌، پرتوتابي‌، هورمون‌ درماني‌ و شيمي‌ درماني‌.
ممكن‌ می باشد‌ روان‌ درماني‌ يا مشاوره‌ به‌ خاطر افسردگي‌ توصيه‌ گردد. داروها داروهاي‌ ضد سرطان‌ مانند‌ داروهاي‌ كورتيزوني‌
هورمون‌ درماني‌ فعاليت‌ پس‌ از درمان‌ به‌ محض‌ بهبود علايم‌، فعاليت‌هاي‌ طبيعي‌ خود را از سر بگيريد. در بيشتر موارد هر وقت‌ ممكن‌ بود، بايد فعاليت‌ جنسي‌ طبيعي‌ پس‌ از درمان‌ از سر گرفته‌ گردد. رژيم‌ غذايي‌ رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ ندارد ولي‌ حتي‌ اگر به‌ خاطر پرتوتابي‌ يا دارو درماني‌ اشتهاي‌ خود را از دست‌ داده‌ باشيد، از يك‌ رژيم‌ غذايي‌ كاملاً متعادل‌ بهره گیری‌ كنيد. مكمل‌هاي‌ ويتاميني‌ و معدني‌ كمك‌كننده‌ هستند. در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد اگر خود يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ سرطان‌ رحم‌ را داشته‌ باشيد.
اگر پس‌ از جراحي‌ موارد زير رخ‌ دهند:
ـ خونريزي‌ بيش‌ از حد (خيس‌ شدن‌ نوار بهداشتي‌ يا تامپون‌ حداقل‌ يك‌ بار در ساعت‌)
ـ علايم‌ عفونت‌ مثل‌ تب‌، دردهاي‌ عضلاني‌ و سردرد
اگر شما دچار علايم‌ جديد و غير قابل‌ توجيه‌ شده‌ايد. داروهاي‌ مورد بهره گیری‌ در درمان‌ ممكن‌ می باشد‌ عوارض‌ جانبي‌ ايجاد كنند

سرطان رحم

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

رحم يک عضو تو خالي و گلابي شکل می باشد که در قسمت پايين شکم بين مثانه و راست روده قرار دارد . ديواره هاي رحم از دو لايه بافتي تشکيل شده می باشد : لايه داخلي و لايه خارجي .

Leave a Comment