تربیت بدنی

دانلود فایل پایان نامه : دانود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سرطان رحم – قسمت دوم

تومورهاي خوش خيم

مهمترين تومور خوش خيم ، فيبروم رحم می باشد .

فيبروم ها شايع ترين تومور خوش خيم رحم هستند . اين تومورها بيشتر در حدود ۴۰ سالگي پيدا مي شوند . يک زن ممکن می باشد در يک زمان چند فيبروم داشته باشد . در بيشتر موارد فيبروم علائمي ندارند و احتياج به درمان هم ندارند ولي بايد توسط پزشک کنترل شوند . بر حسب اندازه و محل تومورها ،‌ بعضي مواقع علائمي هست . اين علائم عبارتند از :

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

وقتي فيبروم ها سبب خونريزي شديد شوند و با فشار روي اعضاي مجاور ايجاد درد کنند درمان جراحي و يا طبي انجام مي گيرد . وقتي زن به سن يائسگي مي رسد ، فيبروم ها کوچک مي شوند و در پاره اي موارد خود بخود از بين مي طریقه .

تومورهاي بدخيم

اين تومورها بافتها و اعضاء مجاور را مورد حمله قرار ميدهند . اين تومورها همچنين از راه جريان خون و لنف به تمام نقاط بدن منتشر مي شوند . سرطان رحم به استخوانها ، ريه ها و کبد انتشار مي يابد .

خونريزي غيرعادي بخصوص بعد از يائسگي ، شايع ترين علامت سرطان رحم می باشد . خونريزي ممکن می باشد کم يا زياد باشد . . سرطان رحم معمولاً بعد از يائسگي ايجاد مي گردد و به همين سبب خونريزيهاي دوران يائسگي نبايد ساده تلقي گردد . علائم زير ممکن می باشد با شروع سرطان رحم همراه باشند :

 • خونريزي و ترشح غيرعادي بخصوص بعد از يائسگي و يا خونريزي زياد هنگام هنگام عادت ماهانه
 • اشکال و يا درد در هنگام ادرار کردن
 • مقاربت دردناک
 • درد در ناحيه لگن

علائم ياد شده در بالا ممکن می باشد مربوط به سرطان رحم و يا ساير شرايط غيرعادي باشد ، ولي اغلب اوقات ارتباطي با سرطان ندارد .

اگر زن دچار يکي از علائم فوق گردید ، ‌بايد به پزشک مراجعه کند و پزشک با انجام معاينات و آزمايش هاي زير متوجه بيماري خواهد گردید :

 • معاينات باليني و آزمايشگاهي دستگاههاي ادراري ، تناسلي و گوارشي . در معاينه داخلي اگر تومور و يا تغييراتي باشد معلوم مي گردد .
 • نمونه برداري از لايه داخلي بافت رحم و بررسي آن زير ميکروسکوپ .
 • انجام آزمايش پاپ اسمير ( نمونه اي از سلولهاي گردن رحم و بالاي مهبل جمع آوري مي گردد و براي آزمايش به آزمايشگاه ارسال مي گردد ) .

تمام خانمها بعد از ازدواج بايد آزمايش پاپ اسمير را انجام دهند .

علل سرطان رحم

اين گروه بايستي سالانه معاينه و آزمايش پاپ اسمير بشوند . بعد از سه بار آزمايش و يا بيشتر ، اگر نتيجه رضايت بخش بود ، زمان آزمايش بعدي با نظر پزشک تعيين مي گردد .

علت واقعي سرطان رحم مشخص نيست و پزشکان به ندرت مي توانند توضيح دهند چرا يک زن سرطان مي گيرد و ديگري نمي گيرد . آن چیز که واضح می باشد اين می باشد که سرطان رحم به علت يک آسيب و يا صدمه ايجاد نمي گردد ، مسري نيست و کسي از ديگري سرطان نمي گيرد . عواملي بنام خطرساز ، خطر ابتلا را افزايش مي دهند .

عوامل خطرساز

 • سن : سرطان رحم بيشتر در زنان ۵۰ سال به بالا شايع می باشد . خطر ابتلا با افزايش سن زياد مي گردد .
 • درمان با استروژن : در زناني که در دوران يائسگي براي برطرف کردن علائم اين دوران و يا جلوگيري از پوکي استخوان و کم کردن خطرات بيماريهاي قلبي و سکته ، استروژن مصرف مي کنند ، شانس ابتلا به سرطان رحم بيشتر می باشد . بهره گیری طولاني و به مقدار زياد اين خطر را افزايش مي دهد .
 • چاقي : خطر ابتلا به سرطان رحم در زنان چاق دو برابر زنان با وزن معمولي می باشد .
 • ديابت و فشار خون بالا : بعضي از دانشمندان اعتقاد دارند که ديابت و فشار خون بالا ، خطر ابتلا به سرطان رحم را بيشتر مي کند .
 • ساير سرطانها : خطر بروز سرطان رحم در مبتلايان به سرطان روده بزرگ و پستان بيشتر می باشد .
 • نژاد : خطر ابتلا در نژاد سفيد بيشتر از نژاد سياه می باشد .
 • ساير موارد : نازائي ، نامنظم بودن عادت ماهانه ، يائسگي ديررس هم از ديگر عوامل خطرساز هستند .
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

درمان

درمان اغلب به روش جراحي صورت مي گيرد و در مواردي هم از اشعه درماني بهره گیری مي گردد . تعداد کمي از بيماران با شيمي درماني و هورمون درماني معالجه مي شوند .

انتخاب روش درماني به اندازه تومور ، شرايط هورموني بيمار ، سن ، وضعيت عمومي بيمار و بخصوص درجه بندي سرطان رحم بستگي دارد . مقصود از درجه بندي اين می باشد که آيا سرطان در مراحل اوليه می باشد و فقط بافت رحم را مبتلا کرده می باشد ويا به اعضاي مجاور حمله کرده وانتشار يافته می باشد .

روشهاي درماني

 • جراحي : معمولاً رحم ، لوله هاي رحم و تخمدانها بيرون آورده مي شوند .
 • اشعه درماني : اشعه درماني مانند جراحي در واقع درمان محل ضايعه می باشد و فقط سلولهاي سرطاني را در محل ضايعه از بين مي برد . اين روش ممکن می باشد همراه با جراحي باشد و يا قبل و بعد از جراحي مورد بهره گیری قرار گيرد .
 • هومورن درماني : درمان با هورمون پروژسترون صورت مي گيرد و در واقع يک درمان عمومي می باشد که بصورت خوراکي ويا تزريقي مورد بهره گیری می باشد .
 • شيمي درماني : بهره گیری از داروها می باشد . اين داروها خوراکي يا تزريقي هستند مانند هورمون درماني ، شيمي درماني هم يک درمان عمومي می باشد و در زماني که سرطان چاپ گردیده می باشد ، بکار مي رود .

 

اثرات جانبي روشهاي درماني

 • جراحي : بعد از درآوردن رحم ، زن احساس درد و يا خستگي عمومي مي کند . در بعضي مواقع ، تهوع ، استفراغ و اشکال در دفع ادرار و مدفوع هست . زناني که تخمدانهاي آنها با رحم برداشته مي شوند ، فوري يائسه مي شوند و علائم يائسگي مانند گرگرفتگي و غيره در آنها پيدا مي گردد .

تمايلات جنسي معمولاً بعد از درآوردن رحم تغييري نمي کند . البته بعضي از زنان ممکن می باشد تغيير تمايلات جنسي پيدا کنند که مشاوره و حمايت  و مراقبت شوهر از زن در اين مواقع بسيار مفيد و کارساز خواهد بود .

 • اشعه درماني : اثرات جانبي بستگي به مقدار اشعه درماني و محل ضايعه دارد . بيماران هنگام درمان بخصوص در هفته هاي آخر آن خسته هستند . استراحت مهم می باشد ولي پزشکان توصيه مي کنند تا جايي که امکان دارد بيماران فعاليت معمول خود را داشته باشند .
 • هورمون درماني : زناني که تحت درمان با پروژسترون هستند ممکن می باشد زود خسته شوند و تغييراتي در وزن و اشتهاي آنها پيدا گردد .
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • شيمي درماني : اين اثرات جانبي در هر مورد متفاوت می باشد و بستگي به مقدار درمان و نوع دارو دارد . بيماران بيشتر در معرض ابتلا به عفونت قرار مي گيرند ، به آساني خونريزي پيدا مي کنند ، بدنشان کوفته و انرژي و توان آنها کم مي گردد و ممکن می باشد دچار ريزش مو ،‌تهوع ، استفراغ ، کمي اشتها و زخمهاي دهاني شوند. اين علائم به تدريج بعد از دوره درمان از بين مي طریقه .
 • سرطان دهانه رحم از شايعترين بدخيمي هاي دستگاه تناسلي زنانه می باشد و 3% عامل مرگ و مير خانمها در کشورهاي پيشرفته را تشکيل مي دهد. شيوع اين سرطان نسبت به سرطان جسم رحم در کشورهاي در حال توسعه بيشتر می باشد. در حاليکه سرطان جسم رحم در کشورهاي پيشرفته شيوع بيشتري دارد. اصولاً سرطان در يک سلول موجب تغييراتي در هسته و سيتوپلاسم مي گردد که اين تغييرات در مرحل ابتدايي و پيش سرطاني هم قابل تشخيص می باشد.از آنجايي که دهانه رحم عضوي می باشد که که قابل دسترس می باشد لذا برداشت سلولي از اين عضو مي تواند به تشخيص بيماري کمک کند . اين برداشت سلولي از سرويکس ممکن می باشد با درد و خونريزي ناچيزي همراه باشد و با بهره گیری از وسايل مخصوص از سلولهاي قسمت خارجي دهانه رحم و قسمت غددي آن برداشت مي گردد وجهت بررسي آزمايشگاهي به آزمايشگاه آسيب شناسي ارسال مي گردد. متخصص آزمايشگاه بر اساس تغييرات هسته و سيتوپلاسم سلول و طبق تقسيم بندي جهاني اين تغييرات را به پنج کلاس تقسيم مي کند و بر اساس آن گزارش مي دهد.
 • کلاس يک ، يعني سلولها طبيعي هستند.
 • کلاس دو ، در بعضي از سلولها تغييرات التهابي يا نقص هورموني ناشي از يائسگي هست.
 • کلاس سه ، تغييرات غيرطبيعي سلول که احتمال سرطان را دارد نشان مي دهد .
 • کلاس چهار ، تغييرات پيش سرطاني را نشان مي دهد.
 • کلاس پنج ، تغييرات واضح سرطان رانشان مي دهد.

Leave a Comment